01.04.2021.
Hiljadu jeseni Jakoba de Zuta
Bojan Radinović-Lukić
Predivna knjiga, jedna od mojih omiljenih. Pokušao sam da pronađem knjigu sličnu ovoj, koju ću čitati sa istim uzbuđenjem, sa istim oduševljenjem, ali nisam uspeo. Definitivno knjiga koja postavlja nove standarde.
Definitivno preporuka za svakog.
05.05.2013.
Hiljadu jeseni Jakoba de Zuta
Marica Tešanović
Ova predivna, istorijski bogata, romantična priča smešena je u feudalni Japan, potpuno izolovan od ostatka sveta, i oda je veličanstvenoj ljubavi, žrtvovanju, moralu i nemoralu i ljudskoj časti. Utonućete u bajkoviti svet samuraja, svet zavodljivog misticizma i senzualnosti. A na sudaru dva potpuno suprotna sveta, istoka i zapada, upoznajemo i našeg junaka Jakoba de Zuta, poštenog i neiskvarenog idealistu. On je zarobljen u svom ličnom, začaranom svetu suprotnosti, u kulturi toliko drugačijoj od njegove. Čitajući stranicu za stranicom, započinjemo život u jednoj dijametralno suprotnoj dimenziji: u carstvu potlačenih, ugnjetavanih, obespravljenih, a sa druge strane ponosnih, vrednih i uzvišenih. Trijumf časti i poštenja u svetu korupcije i izopačenosti je ono što upravo i daje nadu onima željnim pravde, slobode i boljeg života. Knjiga prosto pleni, osvaja slikovitim opisima, originalnim i neponovljivim likovima, a bogata japanska kultura i maestralno dočarane slike predela i ljudi, ostavljaju bez daha! Poželećete posetiti Japan, nakon čitanja ove magične priče!
19.04.2013.
Hiljadu jeseni Jakoba de Zuta
Tatjana
Istorija Japana kroz lutanja, ljubavi, konkubine i vecite teznje da nas vole i volimo. U potrazi za bogatstvom za rajem vrlo cesto se ostaje bez srca.Dozivite Japan kroz predivne recenice, vratite se u vreme iscekivanja postara i pisma.
22.02.2013.
Hiljadu jeseni Jakoba de Zuta
Milan Ranisavljević *
Tako mi se sad jede persimon (japanska jabuka)! Poprilicno dugo nisam citao istorijski roman tako da je ovo bas bio prijatan dasak vetra. Prica je sjajno spakovana na malom ostrvu, Dedzimi u Japanu na kraju 18-og i pocetku 19-og veka. Otkriti Dedzimu (vestacko ostrvo u zalivu Nagasakija koje bilo jedino (!) mesto trgovine izmedju Japana i ostatka sveta) je bilo neverovatno. Prica o ostrvu zapravo govori mnogo o Japanu za vreme Edo perioda kad je zemlja bukvalno bila hermeticki zatvorena (niko nije mogao uci niti izaci iz nje. Kazna za prekrsaj je bila smrt). Kako je sam Micel u jednom intervjuu rekao, Japan u to vreme je bio nesto poput Severne Koreje danas. Dakle, to je scenografija romana: feudalni Japan, potpuno nepoznat svetu spolja a kao jedini prozor kroz koji se moglo nesto malo nazreti o zemlji je malena Dedzima koja je bila u rukama Holandjana. Korupcija, podmicivanja, prostitucija, moc i naravno njena zloupotreba, moralni glib ali i vernost, istinske ljudske vrline koje nekako opstaju u tom i takvom okruzenju. Vidimo dakle sta i kako okrece svet ali ovo je takodje i jedna vrlo licna prica u kojoj (naravno) ljubav ima glavnu ulogu. 4 zvezde jer je prvi deo knjige (koji opisuje istorijsku pozadinu) pomalo “cudan”, zatim ide drugi deo (pomenuta licna prica) koja se vrlo lako prati ali mi se nekako cini da likovima fali dubina; neki od njih su toliko iracionalno dobri mada ne treba smetnuti s'uma da se ovde radi o Japanu gde je cast vaznija od svega tako da ta perspektiva ipak opravdava likove. I treci deo sa krajem ostavlja utisak kao da je krenuo u sprint ka poslednjoj strani. Ovo mozda zvuci cudno s'obzirom da roman ima 600 strana ali da, utisak je da se nekako prerano i naglo zavrsio. Jezik kojim Micel pise je prava bravura. Ovo je bez sumnje jedan od jezicki najbogatijih romana koje sam procitao u poslednje vreme. Svakako ga preporucujem. Ali nemojte ocekivati novi “Atlas oblaka” ili (ako je neko procitao) “Black Swan Green” koji su takodje fantasticni. Upravo je ova razlika u odnosu na njegove prethodne romane ono cime nas Micel ovde iznenadjuje ali bez obzira na to, svakako da u potpunosti ispunjava ocekivanja.
20.02.2013.
Hiljadu jeseni Jakoba de Zuta
Nenad L.
Kakva neobična, raskošna i egzotična priča divnih karaktera koji funkcionišu kao figurice na književnoj ploči. Ne znam odakle bih počeo sa rečima hvale. Od duboko istraženog feudalnog Japana, istorijskih detalja, sudara kultura, pametnih igrica reči, pa sve do karakterizacije jedinstvenih, nezaboravnih likova, zavodljive misterije i bujnog i očaravajućeg jezika, ovaj sjajan roman poseduje sve. Na stranicama oživljavaju zvuci, mirisi, pejzaži, znamenitosti ali i pristojnost, nada, čast, poštovanje, zlo i korupcija. Od misterioznog naslova čarobna priča donela mi je emotivno zadovoljstvo a njene zanosne reči i dijalozi su me preneli u nepoznato, posebno mesto i kulturu gde su ograničene ženske mogućnosti, robovi imaju malo kontrole nad svojim životima a sam Jakob, holandski računovođa, razmišlja o slobodi i ropstvu, razumu i veri, održava lojalnost prema svojim vrednostima, idealima i Bogu dok je zarobljen usled nedostatka ekonomskih resursa koji bi mu slobodno omoćuli da odabere pravac života. Dejvid Mičel, ambiciozni pisac, čarobnjak moderne književnosti, neverovatno pedantan i temeljan autor, doneo je očaravajuće opise društva i ljudi, preklapanja klasa, zanimanja, rasa, ali i romantične priče o ljubavi, idejama, čežnji, dobru i zlu, sa takvom lakoćom formira nove svetove i poseduje sposobnost da vam svojom pričom neprestano privlači pažnju. Sada bih nastavio sa hvalama, ovaj jednostavno divan roman to svakako zaslužuje. Hiljadu jeseni Jakoba de Žuta je veoma inteligentan roman, izuzetno čitljiv, njegov stil, raspoloženje, ton i stilski polet oduzimaju dah. Ono što je na mene ostavilo poseban pečat, kakav samo fascinantno delo može da prenese, jeste kombinacija ljubavi, neočekivane hrabrosti, mitskih detalja, priča i intriga sa naklonošću prema istoriji i avanturi. Knjiga obiluje nenadmašnim majstorstvom izgradnje drame i deskripcije koje se zajedno ulivaju u prefinjenost i dubinu romana. Iskreno mi je drago što sam odabrao za čitanje ovu neprocenjivu istorisku sagu, smelu i uzbudljivu, iznad svega zabavnu i interesantnu. Hvala Dejvidu na još jednom odličnom romanu.
Pogledaj sve komentare (5)Zatvori