Beril Bejnbridž (Liverpul, 1932 – London, 2010), jedna od najznačajnijih engleskih spisateljica druge polovine XX veka, objavila osamnaest romana i dve zbirke priča, dva putopisa i više dramskih tekstova. Karijeru je započela kao glumica, radila kao novinarka i pozorišni kritičar i celog života bavila se i slikarstvom.
Kod nas su objavljena dva njena romana Fabrika za flaširanje vina organizuje izlet (Štrik, 2019) i Krojačica (Štrik, 2021).
U svojim prvim romanima Beril Bejnbridž „autobiografsku građu uvek kombinuje sa dramatičnim zapletom, za koji često nalazi inspiraciju u novinskim vestima o stvarnim događajima, dok druga faza njenog stvaralaštva, koju neki kritičari smatraju još uspešnijom, donosi romane sa istorijskom tematikom… Njeni romani su nevelikog obima, izuzetno vešto komponovani, pisani jezgrovitim stilom i pažljivo biranim jezikom. Lako čitljivi i prividno jednostavni, oni su suptilno iznijansirani i bogati značenjem. Njenu prozu karakteriše duhovitost nasleđena iz najbolje engleske književne tradicije, satirični pogled na ljudsku prirodu i društveni život, ali i nešto što je sasvim izdvaja – osoben spoj tragičnog i komičnog, jezovitog i smešnog, zabavnih šala i oporog crnog humora“ (Vladislava Ribnikar).
Dobila je dvaput uglednu nagradu „Vajtbred“ za roman godine (1977. i 1996), a na Tajmsovoj listi našla se među deset najboljih britanskih pisaca posle Drugog svetskog rata. Pet puta je nominovana za nagradu „Buker“ ali je nije osvojila, pa joj je posthumno dodeljena posebno ustanovljena nagrada „Buker – Best of Beryl“ (Najbolje od Beril), gde je izbor njenog najboljeg romana bio ostavljen čitaocima i oni su se opredelili za Mladog gospodina Džordžija. Ovaj roman dobio je i jednu od najstarijih britanskih nagrada za književno delo na engleskom jeziku, nagradu „Džejms Tejt Blek Memorijal“ (među dobitnicima su bili D. H. Lorens. O. Haksli, R. Grejvs, G. Grin, N. Gordimer, V. Golding, Dž. Kuci, S. Ruždi, Dž. Frenzen i dr.).
Foto: Brendan King