Dejvid Van rođen je na Aleutskim ostrvima, a detinjstvo je proveo u Kečikanu, na Aljasci. Dvanaest godina nijedan agent nije želeo da ponudi izdavačima njegovu prvu knjigu „Legendu o samoubistvu“, zato je odlučio da se otisne na more. Postao je kapetan i brodograditelj.
Kada je objavljena, „Legenda o samoubistvu“ osvojila je jedanaest nagrada, među kojima su: Prix Medicis Etranger u Francuskoj za najbolji strani roman, Premi Llibreter u Španiji, opet za najbolji strani roman, Grace Paley Prize, California Book Award i L’Express nagradu čitalaca u Francuskoj. Prevedena na više od dvadeset jezika, „Legenda o samoubistvu“ postala je međunarodni bestseler i u jedanaest zemalja nalazila se na listi najprodavanijih naslova. Bila je izabrana za Njujorkerov i Tajmsov književni klub, na nemačkom radiju (North German radio) pročitana je u potpunosti, a francuska producenta kuća Haut et Court planira filmsku adaptaciju. Dejvid je bio nominovan za Sunday Times Short Story Award, Story Prize i druge nagrade.
Njegov roman „Caribou Island“ (2011) takođe je međunarodni bestseler, preveden na šesnaest jezika, i u devet država se našao na listi najprodavanijih naslova. Bio je nominovan za Flaherty-Dunnan First Novel Prize i International IMPAC Dublin Literary Award, a oskarovac Bil Gutentag režiraće adaptaciju. Tokom dve nedelje, čitanje romana je bio deo redovnog programa na BBC-u, izabran je za Samlerens Boglub u Danskoj, a ušao je u uži izbor za Prix du Roman Fnac i Prix Lire & Virgin, pritom osvojivši nekoliko nagrada u Francuskoj.
Sa romanom „Dirt“ (2012), osvojio je $50.000 St. Francis Collage Literary Prize 2013. godine. Roman je preveden na dvanaest jezika, nominovan za International IMPAC Dublin Literary Award, bio je finalista za nagradu u Francuskoj, našao se na osam Best Books of the Year lista u pet zemalja, bio je najprodavanija knjiga u Francuskoj i planira se ekranizacija.
Roman „Jarčeva planina“, objavljen u septembru 2013, bio je među četiri najbolja romana u izboru California Book Award in Fiction 2013, nominovan je za Chautauqua Prize, San Francisko Chronicle ga je preporučio za najbolju knjigu godine i preveden je na jedanaest jezika.
„Aquarium“, objavljen u martu 2015, bio je u trci za Dublin Literary Award, našao se u izboru urednika New York Times Book Review, Kirkus ga je proglasio najboljom knjigom u 2015, na Amazonu je proglašen za knjigu meseca i potom za najbolju knjigu u rasponu od šest meseci, Observer ga je proglasio za Most Eagerly Awaited Fiction za 2015, Rodri Tomas, producent Ang Liovog filma „Billy Lynn’s Long Halftime Walk“, izabrao ga je za ekranizaciju.
Njegov roman „Bright Air Black“ (mart 2017) čitaoci u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Australiji i Novom Zelandu dočekali su sa oduševljenjem.
U martu 2019. objavljen je njegov najnoviji roman „Halibut On the Moon“.
Takođe je napisao još dva romana, „Komodo and Woman“ i „Desiring“, a njegova zbirka kratkih priča „The Higher Blue“ biće objavljena 2020. godine.
Dejvid Van je autor više memoara: „A Mile Down: The True Story of a Disastrous Career at a Sea“ (2005), „Last Day On Earth: A Portrait of the NIU School Shooter“ (2011) (za koji je dobio nagrade AWP Nonfiction Prize i PEN CENTER USA 2012 Literary Awards) i „Crocodile: Memoirs from a Mexican Drug-Running port“ (2015. samo na španskom).
BBC, NOVA, National Geographic, CNN, E! Entertainemnt snimali su dokumentarne filmove o njemu. Pisao je tekstove za Atlantic Monthly, Esquire, Outside, Men’s Health, Men’s Journal, The Sunday Times, The Observer, The Guardian, The Sunday Telegraph, The Financial Times, The New Statesman, Elle UK, Esquire UK, Esquire Russia, National Geographic Adventure, Writer’s Digest, McSweeney’s, i druge magazine i novine.
Podučavao je na Stanfordu, Kornelu, FSU-u, USF-u, ima diplome sa Standofrda i Kornela, i trenutno radi kao profesor na Univerzitetu u Vorviku (Engleska) i počasni je profesor na Univerzitetu u Franš-Konteu (Francuska).