„Pogan je od početka bio zamišljen kao antibiografski roman... Zapisao sam u njemu sve čega se ne sećam. To je povratak mojoj omiljenoj psihopatologiji porodičnog života. Na primeru istorije tradicionalne šleske porodice koja pokazuje sukobljavanje dve Šleske: radničke, mangupske, sa onom intelektualnom, aristokratskom. To je borba dve stihije koju posmatra dete...“
Vojćeh Kučok
„Roman koji boli.“
Pjotr Slivinjski, Tygodnik Powszechny
„Knjiga je napisana sa takvom energijom da umesto raznežene i/ili potresne novinske reportaže o tužnom životu dobijamo veličanstvenu satiru zloslutne, ohole ’normalnosti’.“
Marćin Sendecki, Pšekruj
„Kučok se dohvatio teške teme, jer osim demitologizacije komadića istorije u svom romanu je izvršio demitologizaciju porodice – temelja poljskosti, a time je stupio u red pisaca-bogohulnika.“
Kučokov Pogan nije još jedan u nizu dosadnih copy-paste biografskih romana o odrastanju. Glavni lik ovog romana kao da nije dečak već kuća u kojoj on živi. Iznikla u osvit rata, kuća je preživela mnogo toga i bila svedok disfunkcionalnosti porodice koja je kroz generacije živela u njoj. A kao što oni žive u njoj, tako i kuća živi u njima - svi je nose u sebi, ma gde oni bili... Nesklad, svađa i nasilje kulminiraju u kući sve dok ne stignu do kritične tačke, a onda nastupa katarza koja ne štedi nikoga.
Čista petica za Kučokov Pogan!
Pravo iznenađenje da je za ovakvu knjigu ovo prvi komentar.
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.