Ostavili su me u Ulici kamelija, pored gvozdene ograde jedne bašte. U zoru me je pronašao stražar. Gospoda iz kuće su me usvojila, mada kažu da nisu odmah znali šta da čine sa mnom: da li da me zadrže ili daju časnim sestrama. Koliko je moglo da se zaključi, osvojio ih je moj smeh i, pošto su bili već stariji a nisu imali dece, usvojili su me.
Ovako počinje priča koja će nas odvesti u svet detinjstva i sazrevanja Sesilije Se. Ulica Kamelija (dobitnik nagrade San Ðordi – najprestižnijeg priznanja za katalonsku knjževnost) predstavlja njen život koji nam prepričava na sasvim neobičan način.
Život u Barseloni u razdoblju posle Španskog građanskog rata je težak, posebno za mladu Sesiliju Se. Svest o tome da su je napustili još kao bebu Sesiliju prati čitavog života i stvara osećaj samoće i gubitka. Njena potraga za identitetom kroz ljubavne i seksualne veze je beskrajna. Putovanje kroz život predelima usamljenosti, tuge i prostitucije, uz napete, bolne i okrutne ljubavne veze, stvoriće od nje zrelu i nezavisnu ženu bez ikakvih iluzija. Sesilija beži od stvarnosti u Ulicu kamelija gde se sreće sa prvim čovekom koji se pojavio u njenom životu, čoveku koji ju je našao kao bebu i dao joj ime... S katalonskog preveo Igor Marojević.
Neobična priča o Sesiliji Se,napuštenoj bebi koju usvaja stariji bračni par...Celog života je
tražila ljubav,sigurnost,identitet,osećaj pripadnosti ,uglavnom na pogrešan način upuštajući
se u razne ljubavne i seksualne veze...Nažalost,teret napuštenog deteta je ostao zauvek
prisutan...
Priča o Sesiliji, devojci koja je napuštena kao beba, bez ikakvog znanja o svom poreklu i o njenoj potrazi za identitetom, a pri tome se čini da pokušava da pobegne od sopstvenog života.
Roman je vrlo neobično napisan, kao da se pisac priseća sna, kao da posmatra svet kroz zamagljen prozor. Čitav roman ima dimenziju iluzije, delirijuma, halucinacije, sa ponekim veoma jasnim i živo opisanim detaljima, baš kao kad se prisećate sna - neke stvari vam ostanu u sećanju kristalno jasne a druge izblede i ostanu van domašaja.
Iako kraj pruža nadu nema velike transformacije u liku Sesilije, kao što su i promene njenog karaktera kroz knjigu male i gotovo nepostojeće; sve u romanu je napisano istim tonom.
Ne mogu da kažem da mi se knjiga naročito dopala, može biti da joj nisam dorasla a možda mi ovaj stil pripovedanja ne leži; ipak, bilo je zanimljivo pročitati i ovako nešto. Na kraju krajeva, da bismo znali šta nam se sviđa moramo probati i nešto što nam se ne dopada.
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.