09.05.2018.
Samarkand
Danijela Lopar
Po preporuci sam uzela ovu knjigu, pošto ništa nisam čitala od tako popularnog pisca kakav je Maluf. Jednostavno to nije ono što volim da čitam. Istorija Mesopotamije, Persije, Bliskog istoka, Dalekog istoka… mi nikada nije bila omiljena. Priznajem da se verovatno nisam nikada detaljnije udubila u to, pa su mi ti romani, svi slični. Pompezni uvodi u priču, mistika, borba za vlast, prevrati, mnogo velikih vladara malih delova sveta, mržnja, prestiž, žene bez mnogo prava ili potpuno obespravljene, ubistva i naravno gomila ratova. A ko zna koliko je od svega toga zaista istina?
Početak knjige deluje interesantno. Imate utisak da će nešto neverovatno novo biti otkriveno, međutim to je još jedan u nizu zapleta gde je nekakav jedini rukopis završio na dnu okeana sa Titanikom.
Kako odmiče, knjiga je sve manje interesantna. Najjasnije sam shvatila jedino koliko pisac ne voli Turke Seldžuke. Ali zar nisu svi mnogobrojni osvajački narodi nemilosrdni, a oni malobrojni pravedni i prosperitetni?
20.05.2016.
Samarkand
Djudjamudja
Prvi deo knjige je savrsen, pisac vas vodi kroz istoriju i kroz dogadjaje tako zivopisno da imate utisak da ce se svakog trenutka ispred vas pojaviti zidine Samarkanda. Knjiga najavljuje da ce biti jedna od onih koje ne mozete da ispustite iz ruke dok je ne procitate od korica do korica. Medjutim, u trenutku kada se radnja prebacuje u blizu proslost i kada autor zapocinje pricu o novijoj istoriji Persije, roman postaje za par nijansi neinteresantniji i naporniji, mene je pred kraj zamorio. Kako bilo, toplo ga preporucujem, vredi ga procitati.
27.02.2012.
Samarkand
dragan
Do sada nisam pročitao knjigu o kojoj mislim toliko dugo, koju toliko hvalim, koju toliko preporučujem. Posle nje pročitao sam skoro sve od Malufa... Sjajno !!!
Samarkand
26.12.2011.
siniša
čudo od knjige! hodam okolo i nagovaram prijatelje da je pročitaju! jednostavno fantastična knjiga...
Samarkand
29.09.2010.
"Kad covek hoce da pije vino, onda pazljivo bira peharnika i druga u uzivanju."
Prica o ljubavi koja traje kroz vekove, prica o vinu, o strasti, veri, o jednom narodu... prica dalekog vremena sagledana ocima jednog vanvremenskog pesnika.
Persija
12.05.2010.
Ovo je prva knjiga A.Malufa koju sam čitao i nakon još par mislim da mogu reći sigurnije za njega ono što mi se činilo odmah nakon Samarkanda. Čovjek piše "na savremen način", kako to neko voli reći, rečenice nemaju baš neku ljepotu, stil takođe. Ipak, ideje g.Malufa su zaista sjajne i ako je tačno da dobra priča ne treba dobrog govornika, da ona sama sebe dobro prikazuje, onda je to upravo slučaj sa dotičnim.
Jelena Ješić je tačno rekla - ovo je zaista neobična knjiga, u svakom slučaju vrijedna za pročitati, ako ništa, probudiće u vama, kako je u meni, interesovanje za staru Persiju.
Samarkand
17.10.2009.
Ne bih znala kako da definisim ovu knjigu ali ću reći da je nešto totalno drugačije i da ništa slično ovome nisam pročitala. Sve preporuke...
Samarkand - Najlepše lice koje je Zemlja okrenula Suncu
27.09.2009.
Dirljiva i potresna priča u kojoj je glavni akter Omar Hajjam, izuzetno talentovan pesnik, matematičar i filozof. Ovde možete naučiti dosta toga o običajima tadašnjeg doba, kao i nastanku ozloglašene sekte asasina. Moram da priznam da mi je poslednja četvrtina knjige, priča Bendžamina Lesaža, bila pomalo dosadna i da nije na nivou ostatka knjige i zbog toga dobija četvorku.
MALUF
17.09.2008.
PERSIJANAC...MATEMATIČAR, ASTRONOM, PESNIK..ČOVEK ISPRED SVOG VREMENA.PRIČA O KNJIGAMA I NJIHOVOJ SUDBINI, O LJUBAVI, PRIJATELJSTVU..PRIČA O...NAMA NEKADA. MALUF JE SATKAN OD ISTOKA I ZAPADA. SAVRŠENO DELO.
Samarkand
27.02.2008.
Šeherezadi dodati zrnce realnosti i jedan prstohavt istorije - i dobićete veličanstveni Malufov Samarkand... Centralni likovi ovog remek dela su Omar Hajjam, arapski učenjak i pesnik, i njegova zbirka rubaija, u to vreme ne baš cenjenog pesničkog roda (kako sam Maluf kaže). O. Hajjam je toliko ispred vremena, da je već u 11v. javno, u rubajii, upitao boga lično: Ako zlim kažnjavaš zlo koje počinih, kakva je razlika između tebe i mene, reci?'' Ovaj roman govori o svima onima koji su posedovali ,,Rubajie'' carevima, šahovima, Hasanu Sabahu, osnivaču sekte asasina, koji nas u jednom delu upoznaje sa načinom na koji deluju teroristi:,Ubijemo jednog, zastrašimo 100.000. Ipak nije dovoljno pogubljivati i zastrašivati - treba zani poginuti...Jer, kad poginemo na najhrabriji mogući način, primoravamo svetinu da nam se divi..A iz te svetine izaći će ljudi da nam se pridruže..'' I danas se u mnogim evropskim jezicima izraz ,,asasin'' koristi da se označe atentatori. Svi vlasnici knjige postaju opsednuti orijentom, Presijom, njenom istorijom. Roman obijuje silnim avanturama, neverovatnim dogodovštinama, a sve u znaku političkih previranja i intriga, u kojima Persija nje ni malo zaostajala za najčuvenijim evropskim dvorovima, a što je Maluf tako majstorski, onako persijski izatkao u priču koja se prosto guta, prosto klizi, kao čokolada.... Krajnje je aktuelan deo u kome nas autor upoznaje sa Persijom krajem XIX veka. Zemlja je bukvalno rasprodata budzašto, svaka velika sila vuče na svoju stranu...Zvuči poznato? Nakon početnih par strana isključićete televizor. Do dvadesete telefon.... Stvara zavisnost. Definitrivno.