Knjiga godine po izboru Washington Posta, San Francisco Chroniclea, Nacionalnog javnog radija SAD.
Beč, 1914. godine. Izbio je Prvi svetski rat. Lucije je dvadesetdvogodišnji student medicine i, očaran romantičnim pričama o hirurgiji na bojnom polju, prijavljuje se u vojsku očekujući raspored u dobro organizovanoj terenskoj bolnici. No, stiže u zabačenu dolinu usred Karpata i zatiče bolnicu u rekviriranoj crkvi, okovanu hladnoćom i opustošenu tifusom. Ostali lekari su pobegli, a s pacijentima je ostala samo jedna bolničarka, tajanstvena opatica po imenu sestra Margareta.
Lucije nikada do tada nije držao hirurški skalpel. Dok rat besni zimskim predelima, on se zaljubljuje u ženu od koje mora da uči surovu veštinu snalaženja u medicini. Jednog dana u snegu pronalaze vojnika bez svesti, a u njegovoj uniformi čudnovate crteže. Čini se da vojniku nema spasa, sve dok Lucije ne donese odluku koja će zauvek promeniti njihove živote.
Od pozlaćenih balskih dvorana Beča do smrznutih šuma Istočnog fronta; od sklepanih užurbanih operacionih sala do tutnjave kozačke konjice na bojištu, Zimski vojnik je priča o ratu i medicini, o porodici, o pronalaženju ljubavi usred snažnih plima istorije, a pre svega o greškama koje pravimo i dragocenim prilikama za iskupljenje.
„Zimski vojnik vrvi od neverovatnih pripovedačkih slasti... Ove stranice pucketaju od uzbuđenja... Spektakularan podvig.“ New York Times Book Review
„Ovaj roman je san snova... Delom triler, delom ratna povest, delom ljubavna priča.“ Entoni Dor, autor romana Sva svetlost koju ne vidimo
Galicija 1915. Mala drvena crkva, kao ova na koricama knjige, pretvorena u vojnu bolnicu. Mladi, ambiciozni i za ratno stanje potpuno nepripremljeni student medicine se stavlja na raspolaganje austrougarskoj monarhiji. Na novom radnom mestu zatiče misterioznu medicinsku sestru, vojnike sa posttraumatskim sindromom i amputacije kao najčešći oblik hirurških zahvata. U kojoj meri će sve ovo uticati na formiranje njega kao ličnosti, obavezno pročitajte u ovoj knjizi. Delo stvoreno za filmsku adaptaciju.
Jedna od stvari koja mi se najviše sviđa kod Zimskog vojnika Danijela Mejsona je autentičnost opisa medicine tokom Prvog svetskog rata. Na svakom koraku autor uranja čitaoca u pustoš rata: nedostatak zaliha, ratne operacije i lanac komandi, jedva funkcionalne operativne sale, strašno neadekvatni lekovi pre više od jednog veka. Dovodi nas do univerzalnih pitanja: kako rešiti unutrašnje bitke kada spoljašnje bitke prestanu? Šta je potrebno da se iskupite i oprostite sebi? Da li će mir zaista potrajati? Veoma zanimljivo.
Dirljiva priča o jednom mladom nesvršenom lekaru koji u najtežim radnim okolnostima, za vreme Prvog svetskog rata, u čudnoj crkvici prilagođenoj bolničkim svrhama, brusi svoj zanat. Zainteresovan za neurologiju, on će svoju misiju videti u lečenju sindroma kasnije poznatog kao posttraumatski šok kod pacijenta opisanog sintagmom „zimski vojnik“. Preporučujem ovo sjajno delo svim ljubiteljima životnih priča koje uvek u sebi nose moćne pouke. Iskustvo je ono što čini čoveka. Puko teoretsko znanje ne služi mnogo.
Drago mi je da ima pisaca koji su u stanju da svojim junacima udahnu život tako snažno da vam oni postanu važni i da vas dirnu. To se meni dogodilo sa ovom knjigom i zato je preporučujem i drugima. Nije ovo samo odličan istorijski, ratni roman, koji slika verno jednu eru i razorni rat koji ju je obeležio. To je i moćna i složena ljubavna priča. A povrh svega to je pripovest o tome kako ostati čovečan u doba sveopšte nehumanosti.
Lucije, mladi student medicine, se pridružuje vojsci kao lekar u želji da pomogne. Već nakon par minuta u poljskoj bolnici gubi sve romantične iluzije koje je imao o ratu. Bez ikakvog iskustva postaje nadležni lekar u bolnici. Osim o medicini, naučiće da pokušaji da nekom pomognete ili ih zaštitite mogu dovesti do još većih problema. O osećaju bespomoćnosti, kada se fizički zdravi vojnici vraćaju na front a on zna da su to slomljeni ljudi kojima treba pomoć. Dugo sam razmišljala o posledicama rata, o porodicama koje je rat razdvojio, nastradalim vojnicima. Šta bih ja uradila kada ne bih znala gde je neko koga volim, da li su živi i zdravi? Autor je odlično dočarao pokušaj normalnog života kada živite u svetu koji se nalazi na rubu propasti.
Nesvakidašnja knjiga koja je u meni izazavala ista takva osećanja. Upečatljivi likovi sa vrlo bogatim unutrašnji osećanjima i ličnim borbama. Knjiga mi je na nekoliko mesta izazavala gotovo fizički bol... Knjiga o ljubavi, o ratu, o velikim žrtvama, porodici i u krajnjem slučaju na neki način o sudbini. Jako mi je žao ako se sa njom nije upoznao veliki broj čitalaca...šteta je biti uskraćen za ovako autentično delo. Na kraju, sve pohvale i za dizajn korica. Jednostavan crtež, pun mistike. Minimalistički prikaz crkvice u kojoj je bilo toliko života i to kakvog života... Dugo ćete misliti na ovu knjigu.
Odlicna knjiga, svima je preporucujem. Jedino mi se kraj (poslednjih 4-5 strana) ne svidja. Nekako je sve zbrzano, a prethodno ide normalnim tempom, sa fenomenalno opisanim i razradjenim likovima. I to ne samo Lucije i Margareta, nego su i sporedni likovi odlicno predstavljeni. A onda je kraj napisan tako, kao da je piscu ponestalo papira ili vremena. Nekome ce kraj romana biti tuzan, nekome srecan. To je najmanje vazno. Od mene ocena 9/10
Strah zaista izgubimo ako dovoljno jako verujemo. Ljubav zaista nađemo na mestima na kojima je najmanje očekujemo. U jeku rata, razaranja evropskih gradova i ljudskih duša, život mladog hirurga tek počinje. Iskušenja je mnogo, nepoznanica previše, ali Lucijeva humanost neće znati za granice. S obzirom da su studije na njegovo veliko žaljenje neminovno prekinute, a u želji da pomogne onima kojima je pomoć preko neophodna Lucije će lekarski zanat morati da usavrši u uslovima pomešanim snegom, strahom i strepnjom. Ako je i pomislio da je napravio pogrešan izbor, do tada je već bio okružen ledom i ljudima koji umiru. Jedina koja oseća istu vrstu dužnosti i misije kao i on, jeste misteriozna bolničarka Margareta. Njih dvoje će u nesrećno vreme razviti neobičnu priču koja može imati isto tako nesrećan kraj. Kada im se bude učinilo da fatalan ishod može nastupiti svakog časa, iskonska ljudskost, hrabrost i sreća, će im pomoći da hodaju putem kojim su krenuli, pa sve do njegovog završetka.
Istorijska fikcija je brojnim čitaocima slatki greh. Postoji veliki broj trapavo napisanih knjiga, tako da kada se pojavi vešto napisan istorijski roman možete da mu se prepustite i uživate bez zadršk...
Danijel Mejson je u svom romanu „Zimski vojnik“ čak i scene neizrecive agonije uspeo da predstavi na specifično lep način. Upravo se u tome ogleda njegov raskošan talenat. Kao pisac, Mejson zna kako d...
Danijel Mejson nam u priči o „Zimskom vojniku“ govori o ljubavi, gubitku i slobodi kroz život Lucija, poljsko-austrijskog lekara plemenitog porekla iz Beča – od njegovih studija medicine u sumrak aust...
Prošlo je više od 11 godina od objavljivanja Vašeg poslednjeg romana. Možete li nam opisati rad na „Zimskom vojniku“?
Mislim da je počelo pre oko 14 ili 15 godina – o nekim likovima sam razmišl...
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.