Istorijska fikcija je brojnim čitaocima slatki greh. Postoji veliki broj trapavo napisanih knjiga, tako da kada se pojavi vešto napisan istorijski roman možete da mu se prepustite i uživate bez zadrške.
Ovako sam se ja osećao od početka romana Danijela Mejsona, „Zimski vojnik“, očaravajuće priče, koja se odvija u doba Prvog svetskog rata, u Austrougarskoj monarhiji. Roman počinje u centralnoevropskoj oblasti Galiciji 1915, kada dvadesetdvogodišnji student medicine pristiže vozom iz Beča, a onda na konju jaše do udaljene vojne bolnice u koju je poslat. Lucije Krzelevski, čija povlašćena poljska porodica tvrdi da potiče od „Jafeta, Nojevog sina“ sa jedne strane, i Jana Sobjeskog, kralja Poljske, sa druge, neiskusan je student medicine, fasciniran neurologijom. Međutim, Lucija ništa nije pripremilo za ono što pronalazi kada stigne u Lemnovice. „Bolnica“ je drvena crkva puna pacova i vaški, koju vodi misteriozna medicinska sestra po imenu Margaret. Druge sestre su umrle od tifusa; lekari su odavno pobegli. Njihova glavna dužnost je da sprovode amputacije na ranjenim vojnicima. Lucije, naravno, nikada nije operisao, a kamoli amputirao ruku ili nogu. U crnohumornom tonu Mejson opisuje Lucijevu prvu amputaciju u kojoj mu asistira sestra Margaret i blagonaklono ga zadirkuje: „Možda se tako radi u Beču, ali ovde u Galiciji morate da ostavite veći preklop kože... Ko vas je poučavao, pane doktore? Treba mu dati orden.“
Prva poglavlja u kojima čitamo opise bolnice, upoznajemo brojne junake i način na koji Lucije stiče obrazovanje na licu mesta – profesionalno i ljubavno – samo su neka od čudesa „Zimskog vojnika“. Student koga zanimaju neurološki slučajevi susreće čudnog, nemog pacijenta ukočenog pogleda koga nazivaju „zimski vojnik“: „Nervni šok... To je nova bolest, nastala u ratu“, kažu dva doktora koja se konačno pojavljuju u bolnici Luciju. „Njeni simptomi nemaju nikakvog smisla… U terenskim sanitetskim stanicama i pukovskim bolnicama ne slažu se čak ni oko naziva.“ Lucije izlečenje ovog vojnika postavlja kao svoju misiju.
Konačno rat pogađa i Lemnovice, poremetivši život u ovoj zabačenoj poljskoj bolnici, i raselivši njene stanovnike. Lucije se vraća u Beč – sada grad koji je „mračan, gladan i umoran od rata“ – a još uvek ga progone zimski vojnik, Margaret i sve ono što je video tamo tokom službe.
Mejson, koji je i sam lekar i autor dva romana, sa lakoćom tretira teške teme i detaljna istorijska istraživanja. Arhaična vojna terminologija daje nam bogat uvid u ratne prilike, ali nas nikada ne odvlači od likova ili priče. „Zimski vojnik“ je roman zasnovan na istorijskim činjenicama, ali nam pruža ono što mogu samo najbolji romani – stvara svet u kom se čitaoci sa zadovoljstvom gube.
Izvor: newsday.com
Prevod: Miloš Vulikić