23.02.2022.
Biser koji je slomio školjku
Jana
Izuzetno potresno i izuzetno otrežnjujuće. Ne mogu ni da zamislim kako je živeti u takvim uslovima ili bolje da kažem neuslovima. Priča prati dva vremenska toka, prošlost i sadašnjost, i sudbine dveju ženu, jedna je u prošlosti jedna u sadašnjosti. Koliko su samo snažne i hrabre žene, koliko mogu da podnesu i da izdrže tako krhke. Sve vreme dok sam čitala knjigu knedla mi je stajala u grlu, neretko se i koja suza skotrljala. Knjiga je na čudan način izuzetno lepa, pored mučnih i teških scena, nazire se tračak nade da će ženama biti lakše i bolje, da će možda uspeti da se izbore za svoja prava, kraj knjige predstavlja svojevrsnu svetlost na kraju tunela i pruža mogućnost nadi. Pored mučenja od strane muža, svekreve, vidimo koliko ljubavi nosi svaka žena u sebi, koliko sreće, snage može da podari dolazak deteta, da postoji razumevanje, slaganje i podrška među suprugama, koji je blagoslov znati čitati i pisati. Za sve koji vole da čitaju Hoseijina, kao i o položaju žena na Bliskom istoku.
Biser koji je slomio školjku
07.02.2021.
Milica
Kakva knjiga! Kakva priča! Nismo ni svesne koliko smo privilegovane, jer imamo slobodu odlučivanja, za razliku od junakinja ove knjige. Nećete moći da se zaustavite dok je ne pročitate do kraja. Bravo za autorku!
Biser koji je slomio školjku
26.07.2020.
Zorana
Fantasticno upoznavanje sa jednom tako konzervativnom, surovom, nepravednom sredinom.
Bolni prikaz onoga sto zene u Avganistanu prolaze od momenta rodjenja.
Knjiga koja izaziva niz osecanja, saosecanja i zapanjenosti kada iz ugla evropske kulture shvatite da postoji paralelni svet gde vladaju sasvim drugacija pravila. Teska pravila. Surova pravila.
Biser koji je slomio školjku
12.05.2018.
Ivan Begejac
U razmaku od sto godina, kako su vremenski razdvojene priče u ovoj knjizi, malo se toga promenilo u Avganistanu po pitanju prava žena. Njihov glas, tj. glas razuma, u ovoj knjizi progovara kroz tetku Šaimu koju deformitet donekle štiti od ozbiljnijih posledica, a koja čitaoce upućuje u ispravnost rasuđivanja. Surovi običaj bača poš u velikoj meri me je podsetio na balkanske virdžine. Tužno je sa kakvim se životnim okolnostima susreću žene u konzervativnim sredinama.
Biser koji je slomio školjku
01.01.2020.
Aleksandra
Ova knjiga pravi je biser književnosti. Život jednog vremena i kulture je toliko živopisno prikazan, da sam ostala bez teksta.
Knjigu preporučujem svima, bez obzira na žanr koji preferirate, jer ono što je ispričano u ovih nekoliko stotina stranica, potresna je slika koja i danas postoji u nekim kulturama, slojevima društva i natjeraće vas da preispitate svoje odluke, svoje stavove prema životu i nadam se da će vas naučiti nekim životnim lekcijama.
Bar mene jeste.
Biser koji je slomio školjku
03.09.2019.
Jelenasta
Na kupovinu ove knjige odlučila sam se zbog preporuke Haleda Hoseinija na korici, kao i zbog primamljive radnje na poleđini. I nisam se u nijednom trenutku pokajala! Knjiga me je već na početku uvukla i stranice su se brzo listale, a ja sam bila zapanjena brzinom kojom se radnja odvija. Volim knjige u kojima mogu da saznam više o drugim, meni ne tako poznatim, kulturama. Iako je Nadijin stil malo jednostavniji (laički rečeno) od Hoseinijevog, priča nije ništa manje zanimljiva. Smenjivala su se poglavlja sa Rahimom i Šekibom, dvema ženama koje deli čitav jedan vek, ali čije su sudbine po mnogo čemu slične. Između ostalog i zbog toga što su obe u jednom trenutku bile bača poč (obučene u dečaka). Bilo mi je žao zbog njihove teške sudbine i činjenice da u nekom delu sveta žene nemaju prava da upravljaju svojim životom i da ih prati tako teška sudbina. Ali opet, na kraju tunela ukazalo se slabašno svetlo i nada da obrazovanje ipak može promeniti mnogo toga.
Biser koji je slomio školjku
09.03.2019.
Đ.Nevena
Preporuka za sve ljubitelje dobre knjige.
Biser koji je slomio školjku
09.02.2019.
Sandra
Knjigu sam procitala za manje od tri dana. Moram reci da sam upravo ta tri dana i ja zivela njihov zivot..
Malo je reci odlicna.
Biser koji je slomio školjku
03.12.2018.
Aleksandra Hasečić
Bolno, izuzetno dirljivo, a istovremeno ipak vraća vjeru u moć i snagu žene da izdrži i najteže stvari u životu. Odavno nisam pročitala tako jaku priču i pored određenih predvidljivosti.
Biser koji je slomio školjku
20.11.2018.
Perica Tokić
Film "Osama" Sadika Barmaka iz 2003.godine obrađuje ovu temu. Preporučujem taj film svima, naročito čitaocima ove knjige.
Biser koji je slomio školjku
05.08.2018.
Nena
Ovu knjigu opisuju tri reci...suze, strah i bol. Zauvek cete je pamtiti.
Biser koji je slomio školjku
05.08.2018.
Anja
Divna, emotivna...
Biser koji je slomio školjku
28.06.2018.
Brankica Marković
Dve žene stolećima razdvojene, istom sudbinom spojene. Opis njihovih tužnih dana, borba i iskušnja kroz koje one prolaze, prolazak stazama trnja zarad slobode. Neiscrpna želja da se bude slobodan, da se bude ono što jesi. Upoznavanje kulture, vaspitanja, običaja žena Avganistana i večito pitanje da li žene još uvek žive ovim i ovakvim životom. Jesu li one robovi svojih sudbina, bespomoćne u svetu krojenom za muškarce. Hoće li ove žene uspeti da slome svoje oklope i postanu pravi biseri snage, istrajnosti i upornosti ostavljam vama da prosudite nakon čitanja romana. Reći ću samo da je ovo neprikosnovena lekcija o borbi za slobodu i o tome kada je vreme razbiti školjku, uništiti predrasude koje nas stežu i guše.
Biser koji je slomio školjku
04.05.2018.
Kevsera Murić
Prosto se pitam kako su uspeli ovakvu knjigu opisati u par rečenica na poleđini nje same. Pokušam pronaći adekvatne opisne reči kojima bih dočarala pregršt emocija koja ova knjiga budi. Sa svakom stranicom živela sam sa Rahimom i Šekibom, posmatrala ih kao nemi saučesnjm koji je samo mogao roniti suze. Zaista predivna knjiga. I više od toga.
Biser koji je slomio školjku
27.04.2018.
Biljana Aleksić
Za ovu knjigu, od mene maksimalna ocena! Gde su maramice kada su vam potrebne, koliko se samo isplakah! Nikakav komentar koji bih napisala, ne bi opisao ovu knjigu onako kako zaslužuje, nemam tu sposobnost, morate je iskusiti da biste razumeli značenje koje sadrži, stav koji zastupa, koliko me je snažno pogodila. Ovo je priča Rahime i Šakibe, dve neverovatne žene u borbi za slobodu, o ljubavi, strahu, ogromnim nepravdama, nadi, lutala sam rečenicu po rečenicu kroz dva života, strepela, doživela mirise, osetila ukuse, upoznala tradiciju, preživela emocije, i zaklopila poslednju stranicu puna novih informacija o meni stranoj kulturi i sve vreme se nadala da žene u Avganistanu danas žive barem malo bolje nego vekovima ranije. Nažalost, sve činjenice govore da to nije istina, strašno je znati da su nasilje i tuga koju ova knjiga nosi, zapravo stvarni, da su ovakve sudbine stvarne. Vrlo potresna knjiga i u toj dirljivosti predivna.