Album ženskog odeljenja Požarevačkog kaznenog zavoda (1898)
Knjiga spasena od zaborava.
AlbumŽenskog odeljenja Požarevačkog kaznenog zavoda sa statistikom, objavljen 1898, prva je publikacija takve vrste u srpskoj kulturi. Knjiga sadrži predgovor Milutina A. Popovića, trideset pet priča o zatvorenicama, ilustracije i fotografije. Svedočanstva ovih „opasnih žena“ osvetljavaju jednu malo poznatu, tabuizovanu sferu o patnjama, ali i zločinima u drugoj polovini XIX veka.
Od ubistava muževa do čedomorstva, trovanja, silovanja, sodomije, žene su u prošlosti Srbije vršile različite prestupe. Činile su zločine protiv vlasti i vladara, krivotvorile novac, organizovale pljačke, skrivale hajduke, bile hajdučice... Kršeći krivične zakone, razbijale su i stereotipne predstave o ženama.
Ova knjiga deo je „kriminalne beletristike“ i vrsta „policijske književnosti“ koja je u Srbiji počela da se razvija krajem XIX veka. Čitanje ovog dinamičnog i uzbudljivog dela neminovno vodi ka uspostavljanju paralela sa današnjim kriminalitetom i položajem žena u društvu.
***
Edicija „Savremenice“ je nastala u želji da se osveži ili upotpuni naše kulturno pamćenje o složenom radu značajnih Srpkinja iz XIX i s početka XX veka, kao i o istoriji privatnog života žena tog doba. Slika srpske književnosti i kulture ovog perioda postaće raznovrsnija i bogatija zahvaljujući novom tumačenju i prevrednovanju nezasluženo zaboravljenih dela.
Ova knjiga nije samo zbirka slučajeva izvršenja krivičnih dela. Ona je svedočanstvo jednog perioda, dato kroz mnoge običaje, odnose porodične, prijateljske i rodbinske, kao i kroz sliku policijskog i pravosudnog sistema. Možemo reći da su životi 35 žena zapravo samo periodi između njihove patnje i izvršenog zločina. Interesantno je i zastrašujuće posmatrati kako od neukih i poniznih žena u trenutku nastaje osoba sa dobro razrađenim planom: od krađe i jatakovanja do ubistva u samoodbrani, saučesništva i podstrekivanja na ubistvo, ali i podvođenja i dopuštanja silovanja maloletnika. Dobijamo prilično jasnu sliku u kojem, kako autor kaže, ,,moral (...) nije više na onoj visini na kojoj je nekad bio". Istina, navodi i spoljašnje uzroke, kao što je Prvi srpsko-turski rat, koji je pogoršao siromaštvo i život u predelima, pogodnim za hajduke i jatake. Nakon proćitane knjige ostajemo između žaljenja i osude, u neimenovanoj emociji koja je odličan svedok vrednosti i kvaliteta ove antologije.
Volim kada naiđem na ovakvu knjigu. Nekako me podseća na prašnjave arhive i prebiranje po tajnama prošlosti. „Zatvorenice“ je važna knjiga za sve koji vole istoriju, ali i malo pikanterije koja oslikava stanje u tadašnjem društvu. Svedoči o ženama i njihovim zločinima na osnovu kojih se saznaje kakav su težak položaj imale u pretežno patrijarhalnoj sredini koja ih nije mazila, niti im praštala.
Kakva knjiga! Ništa slično ovome nisam ranije čitala. Dopada mi se što je pisana autentično - srpskim jezikom sa kraja devetnaestog veka. I baš takav utisak sam stekla dok sam je čitala: da je sve vrlo autentično i jasno. Ovo je zbirka priča o ženama - zatvorenicama kaznenog zavoda u Požarevcu. Ženama iz različitih krajeva Srbije čije su fotografije u knjizi. Kao da ste uskočili u vremeplov ili kao da listate neke stare zatvorske spise - eto, takav je osećaj kada čitate ovu knjigu. Zaista neobično, nesvakidašnje delo. Preporučujem!
Junakinje knjige M. A. Popovića, koju je dr Svetlana Tomić otrgla od zaborava, objavivši novo izdanje ove zanimljive publikacije s kraja 19. veka u Laguninoj ediciji Savremenice, predstavljaju antipod idealu patrijarhalne žene. Trideset pet devojaka i žena između 18 i 60 godina potiču iz različitih delova Srbije, iz svih slojeva, počinile su zločin i obrele se na izdržavanju kazne u zatvoru u Požarevcu. Iako prilaže fotografije prestupnica i statistički pregled, Popović piše u stilu kriminalističkih romana, uverljivo i sa skoro dramskom kompozicijom. Osvetljavajući život prestupnica pre izdržavanja kazne, autor daje živu sliku društvenih odnosa i istorije privatnog i porodičnog života iz tog doba, neretko u devijantnom ponašanju sagledavajući posledicu neadekvatnog vaspitanja i nedovoljnog obrazovanja, a u zločinu odgovor na nasilje, siromaštvo i patnju. Knjiga nas obradom tabu teme podstiče na razmišljanje i opovrgava misao da su devijntna ponašanja isključivo odlika današnjice.
Pa sjajno fina knjigica i uvid u kriminal žena pre stotinak godina, inače sam iz Aleksinca i umro sam od smeha zbog načina odbrane jedne od dve Aleksinčanke iz knjige (obe se zovu Aleksije) vrlo zanimljivo i moram da priznam i danas u skladu s Aleksinčankama, velika preporuka, knjiga je na momente potresna na momente tera na smeh, ali dobar primer biografske literature, treba objaviti više ovakvih knjiga
Priče „opasnih“ žena: tabuizovana sfera o ženskim zločinima, ali i patnjama.
Žene u zatvorima su oduvek bile marginalizovana grupa o kojoj se retko priča i o kojima retko ko brine. Sa druge strane,...
„Nekada krasan i primeran građanin, suprug Marte Ilić, rodom iz Dubravice, odao se piću, pa u pijanstvu ne zna više šta radi. Čim bi se ispraznilo burence pobrinuo bi se da opet bude puno. Komši...
Problem je kada se sistematski eliminišu liberalne ideje, gde kanon, dakle autoritet kojem se veruje da ocenjuje kvalitet dela, u stvari nameće ideološku matricu, kaže u razgovoru za Danas Svetlana To...
Jasmina Radojičić, urednica ove izuzetne knjige, na granici istorijske i kriminalističke proze, govori o tome kako je knjiga stara 120 godina spasena od zaborava. Iako sadrži 35 pisama žena na izdržav...
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.