Nekoliko dana po dolasku u Oksford mladi argentinski matematičar stipendista nalazi leš starice u čijoj je kući iznajmio sobu, udavljene jastukom. Ubistvo po svemu sudeći predstavlja intelektualni izazov jednom od najvećih logičara ovog veka, Arturu Seldomu, i prvo je u nizu zločina koji će uslediti. Dok policija istražuje i ispituje osumnjičene, učitelj i učenik sprovode svoju istragu, uplašeni sve opasnijim zaključcima do kojih dolaze. Neprimetni zločini uvode nas u sumornu atmosferu engleskih bolnica, u Vitgenštajnove jezičke igre i Gedelovu teoremu, i upoznaju nas sa verovanjima drevnih sekti matematičara i umećem mađioničara. Ovim prividno kriminalističkim romanom klasičnog stila argentinski pisac Giljermo Martinez uvodi nas u žanr matematičke fikcije.
Prema višestruko nagrađivanom romanu Neprimetni zločini, snimljen je film Oksfordska ubistva koji se ovog proleća promoviše u svim većim evropskim gradovima.
U glavnim ulogama se pojavljuju Džon Hart, Ilaja Vud i Džuli Koks.
Procitala sam obe knjige Giljerma Martineza, slicne tematike, a veoma razlicitog sadrzaja. Moram da priznam da me svet matematike nikada nije interesovao, ali kada uvidite da svaka smrt predstavlja jednu jednacinu i mi, ljubitelji drustvenih nauka, izvuci cemo papir i olovku i pokusati da dobijemo pravi rezultat. Bice vam veoma zanimljivo kada dodjete do kraja i vidite ko je ubica. Kako to kad je imao savrsen alibi? Samo to cu vam reci da bih vam probudila radoznalost. Ko kaze da nemamo problem sa jednacinom sa dve nepoznate? Najbolji triler ovog pisca!
Knjigu sam pročitala za jedno veče. Nisam nikad bila ljubitelj matematike, ali mi se malo približila posle ove knjižice. Jako je zanimljiva i tek pred kraj shvatite ko je krivac i zašto. Moja preporuka!
"Neprimetni zločini" svakako nisu prvi u nizu romana u kojima autor spaja moć matematičkih rešenja s ubistvima, ali jesu prvi koje i oni čije je znanje iz oblasti matematike ograničeno savršeno dobro mogu da razumeju i uživaju u trileru.
Naratorovo ime ni u jednom trenutku ne otkrivamo, što je nešto što sam shvatila tek po čitanju. Zanimljivo, tokom čitanja, to mi očito nije zasmetalo. Čitav roman obavijen je misterijom brojeva, misterijom identiteta, misterijom karaktera, čudesnim poređenjem matematike i magije s osvrtom na istoriju, a sve je na kraju spakovano u savršeno predivnu i za mene uvek očaravajuću atmosferu engleskog društva, koje je oduvek bilo nedokučivo i zatim ukrašeno mašnicom rešenja. Još kada je to turobno englesko društvo smešteno u Oksford, grad intelekta i logike, mesto na kom se znanje krije iza svakog ćoška, dobijamo jedan predivan spoj i knjigu koja će očarati svakoga ko uživa u dobrom trileru. U svakom trenutku, smrt je za korak ispred Seldoma i njegovog studenta i stalno se pitamo: koji je sledeći broj u nizu?
Od Giljerma Martinesa, jednog od istinski vodećih autora umetničke proze južnoameričke strane sveta, može se naučiti podosta – kako se piše vrhunska proza, kako se vole književnost i umetnost, kako se...
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.