27.03.2015.
Ljuljaška daha
Mir Janna
Smelo književno delo koje zrači snagom.Možda je snaga ovog romana upravo u tome, što je jedna priča, o jednom užasnom i sramotnom periodu ljudske istorije,ispričana u službi istine s mnogo topline i ljudske iskrenosti."Ljuljaška daha" pripoveda o životu sedamnaestogodišnjeg Leopolda Auberga,kojeg 1945.godine odvode u ruski radni logor.U logoru Leov život počinje od nulte tačke egzistencije,ali i njegove nade da mu on donosi spas,svojevrsno oslobađanje od straha da će sredina u kojoj živi otkriti njegovu homoseksualnu stranu.Leo će tek u logoru da shvati, da nacisti na takve kao što je on ne gledaju blagonaklono.Za takve je propisana smrtna kazna.I ponovo će biti gurnut na rub društva.I ponovo izopštenik.Potresan roman vredan čitanja.
14.01.2014.
Ljuljaška daha
ksenija
Knjigu sam procitala na engleskom,ne znam kakav je srpski prevod,ali moje misljenje je da ovu knjigu treba da procitaju svi oni koji vole"malo drugacije" knjige.Uvek se obradujem kada pronadjem takvu knjigu.Probajte da je citate,ja je toplo preporucujem.
02.12.2012.
Ljuljaška daha
Nenad
Knjigu sam procitao veoma brzo. Ocekivao sam ipak strasnije detalje i scene. Citav logor podseca me na klasično kapitalističko preduzeće. Potrebno je samo raditi, za uzvrat zaposleni (logorasi) imaju slobodu kretanja itd. Nisam stekao sliku logora, pakla kroz koji preživeli prolaze. Nekako mi humano opisuje postupanje sa zatvorenima. Ipak vredi procitati.
13.02.2012.
Ljuljaška daha
Gospođa Vera
Zatočen u logoru, Leopold mašta o slobodi i o povratku svom domu. I kada dođe ta dugo očekivana sloboda, traume ne nestaju. Ispostavilo se da mladić, koji se iz ruskog radnog logora vratio kući sa klasičnim simptomima posttraumatskog stresnog poremećaja, krije mnogo dublje probleme: problematičnu vezu na relaciji majka-sin, kao i, po njegovom sopstvenom mišljenju, sramne homoseksualne sklonosti. Leo svoj život vidi kao bitisanje kojim dominira osećaj krivice, stida i tišine, a svoju homoseksualnost kao nešto sramno i svestan je da ga ona, u ovom homofobičnom svetu, može koštati puno. Majka i baka imaju različite uloge u Leovim uspomenama. Postoji duboka rana u odnosu sa majkom, koja vuče korene iz detinjstva, sa druge strane bakine reči i nada u njegov siguran povratak kući mu pomogli da prebrodi dane u logorkom kampu. Leo poistovećuje svoju majku sa smrću, a svog novorođenog brata doživljava ne kao suplement, već kao svoju zamenu. U novom, slobodnom životu, on više ne oseća glad, ali je nesposoban da uspostavi bilo kakav kontakt sa ljudima. On ne spava noću i ne vidi stvari onakvim kakve zaista jesu, njegova svest o okolini meša se sa slikama iz prošlosti, percepcija sadašnjosti je poremećena i često nadvladana sećanjima. U njegovoj glavi prošlost i fikcija su čak i stvarniji od pravog života. On ne pripada nigde i nema ga čak ni u sopstvenom životu. Obavezno pročitati!
Osakaćenost duše
30.11.2011.
Evgenija Anđelković
Potresna sudbina mladog Leopolda koji je posle II svetskog rata deportovan iz Rumunije u ruski radni logor,gde je proveo pet godina svog života...U životu ga je najviše održavalo bakino "znam da ćeš se vratiti"...A trebalo je preživeti tih pet paklenih godina,opstati,izdržati glad,hladnoću,pakost drugih ljudi,radne napore,ostati čovek u neljudskim uslovima."...Glad dolazi kada poželi i kako poželi.Kada dođe,dolazi silovito.Ona je moj gospodar.Ja sam oruđe.Ona vlada,ja se povinujem..." I kada sve prođe i kad dođe vreme za povratak kući,javlja se večita sumnja da li nas kod kuće neko čeka ili su i oni prognani, da li ćemo biti dobrodošli ili smo davno ožaljeni... I do kraja života ostaje neka praznina,neka osakaćenost duše koja je doživotno dresirana za posrnuće i pseću plašljivost,a mozak za podređenost...Ti ljudi koji su deo svog životnog veka proveli u radnom logoru biće večito obeleženi,iznutra,samima sebi....Težak i upečatljiv roman!
Ljuljaška daha
24.06.2011.
Obično kad čitam knjige kao da ih čitam samo očima, ali ponekad naletim na neki odlomak, možda samo rečenicu, koji za mene imaju značenje i postanu deo mene. Ova knjiga je puna takvih rečenica, čija draž nije misao koju sadrže, nego misao koju nagoveštavaju.
Ljuljaška daha
20.04.2011.
Na prvi mah mi se dopala obzirom da volim knjige koje se ticu drugog svetskog rata i njegovih posledica. Medjutim malo me je izgubila negde na sredini, Herta Miler ima jako neobičan stil pisanja na koji lično nisam shvatila i ima dosta rečenica koje nisam potpuno razumela, ali to ne pripisujem njoj već sebi jer mislim da sam isuviše mlada. Lepo iskustvo.
Istina
16.02.2011.
Dobra, ne sjajna priča.Potresna, ali poučna na jedan načina koji ne bi očekivali od ove autorke. Ne, ne mogu to da čitam, bio je moj komentar kada sam dobila knjigu za rodjendan, misleći o tome kako politika ulazi u sve pore društva, i kako se nobelova nagrada ne daje za kvalitet, nego..
Ali malo, malo, shvatila sam. Priča o ratu, tj njegovim posledicama, bez etiketiranja dobrih i loših, bar ne direktno. Likovi jasni, bez obzira na to što preživljavaju. Pouka svi smo mi ljudi, a rat nas čini lošim, bednim, gladnim osvete, Pa hajde naučimo nešto...
Ljuljaška daha
11.11.2010.
Jedna,dobra,ali veoma potresna priča o neprilagođenosti, surovoj borbi za život,o borbi protiv gladi,protiv hladnoće,protiv drugih ljudi,koji se bore za svoje mesto pod suncem.U uslovima kada ne znate ništa o svojima,kad ne dobijate ni glasa od bilo koga dragog,ljuljaška daha u grudima mora treperi.Preživeti ovakvu golgotu je ravno ponovnom rođenju.Dobro je videti,a i poučno je,da jedna rečenica,jedno sećanje,jedan predmet,može da bude zvezda vodilja ka konačnom izbavljenju.Generalno,ovo je jedna priča koja se mora pročitati,jedno svedočenje o događajima koji se ne smeju zaboraviti,a koja čitaoca povremeno ostavlja gotovo bez daha.