„Ovo je divlja, strasna, briljantno kitnjasta i živopisna ekstravagancija; to je nepogrešivo i suštinski knjiga mladog čoveka – Darelu je bilo samo 24 kada ju je napisao – veoma opscena, energično morbidna, često zaista zabavna, puna samosažaljenja ali, iznad svega, do te mere stilski i verbalno inventivna kao što to nijedan roman mladog čoveka iz tog vremena nije ni pokušao da bude.“
Filip Tojnbi, Obzerver
Mladi Lorens Darel poslao je Henriju Mileru rukopis svog romana Crna knjiga, sa porukom: „Pročitajte i bacite u Senu.“ Bio je to roman za koji, zbog njegovih opscenih i brutalnih stranica, nijedan izdavač u Velikoj Britaniji nije hteo ni da čuje, a kamoli da ga objavi. Henri Miler prekida rad na svom romanu i prekucava na mašini četiri primerka Crne knjige. Jedan šalje T. S. Eliotu, a Darelu upućuje telegram: „Vi ste budala.“ U pismu mu kaže: „Vi ste majstor engleskog jezika.“ U drugom pismu: „Čitanje vaše knjige predstavljalo je doživljaj u mom životu. Naprosto sam imao utisak da sam pročitao kolosalno delo, nešto od dve-tri hiljade stranica.“
Lorens Darel uspeo je Crnom knjigom da rasčlani Kosmos, a da od planete Zemlje načini "Rubikovu kocku" i da joj ponovo vrati prvobitni oblik, a da pri tom ne uvredi Ekvator. Znao je, da mora dodatno da zavadi život i smrt, da bi se čovek malo više zabavljao. Autor koji koristi logiku da zavede vreme, a mudrost, da se neprimetno izvuče iz prostora. On svoja razmišljanja uspeva da dovede na takav mentalni nivo da je u stanju da istovremeno kontroliše sklad i haos. Lorens Darel na početku svoje Crne knjige, bio je pred izborom: da svojom pričom zbuni reči ili čitaoce. Opredelio se za prvo.
Jelena Vasić
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.