Uskoro će se u knjižarama pojaviti 43. izdanje „
Ringišpila“
Jelene Bačić Alimpić, koja ispisuje intimnu povest balerine krhkog tela i džinovskog duha koji je ostavio pečat na svim slavnim baletskim scenama, gradeći istovremeno priču o malim-velikim ljudima, salašarima i umetnicima, pesnicima i njihovim muzama, senovitim bačkim salašima i gradićima, jutrima koja mirišu na slatko od dunja i nezaboravnim ruskim zimama...
U štampi je 4. izdanje „
Bezdna“
Svetlane Velmar-Janković. Od ponovnog dolaska na srpski presto 1858, do rastanka sa kneginjom Julijom 1865, ovaj roman prati zbivanja u Srbiji i na srpskom dvoru, uglavnom kroz unutrašnja proživljavanja protagonista – kneza Mihaila Obrenovića, upravnika dvora i fotografa Anastasa Jovanovića i kneginje Julije Hunjadi. Oživljen jezik ondašnje epohe, upečatljivi portreti istorijskih ličnosti i lična drama kneza Mihaila, ispričana kroz prizmu svedočanstava troje savremenika, utvrđuju ovaj roman kao jedan od bitnih iskoraka u novijoj srpskoj književnosti, postavljajući istovremeno pred čitaoca pitanje: ko je, uistinu, bio knez Mihailo?
„
Iz svoje kože“
Aleksandra Stankovića doživeće 2. izdanje. Kad poznata ličnost bez zadrške govori o svojoj psihološkoj intimi, ne mareći za stigmu koja joj preti, to intrigira. Hrvatski TV voditelj regionalno popularne emisije „Nedjeljom u 2“ Aleksandar Stanković ogolio je depresiju uz dozu cinizma, samoironije, ali i objektivne spoznaje o prirodi ovog stanja.
U štampi će se uskoro naći 14. izdanje romana „
Semper idem“
Đorđa Lebovića, najpreporučivanija knjiga po izboru knjižara Delfi lanca. Opus magnum Đorđa Lebovića, po jedinstvenoj oceni kritike, predstavlja upravo ovo njegovo testamentarno delo, roman-hronika o detinjstvu u Kraljevini Jugoslaviji uoči II svetskog rata, koja je i zbog osobenog piščevog stila i originalnog postupka, kao i zbog teme i njene književne transpozicije, prepoznata kao kanonsko delo savremene srpske književnosti.
Na knjižarskim policama naći će se 4. izdanje „
Dnevnika druge zime“
Srđana Valjarevića. Melanholični junak ovog romana je usamljenik koji vodi dnevnik o svom lutanju Beogradom dok se oporavlja posle teške bolesti. Neopterećen balastom stilskih i retoričkih figura, on opisuje i promišlja svakodnevne prizore grada tokom zimskih meseci 2004/2005. godine i tako iscrtava istovremeno topografiju sopstvene duše i upečatljivu sliku svoga vremena.
Na policama knjižara uskoro će se naći 12. izdanje prvog toma „
Vladara iz senke“
Dejana Lučića, koji nije samo enigma za čitaoce, već i za mnoge obaveštajne službe. Svojom knjigom „
Tajne albanske mafije“ izazvao je pravu pometnju u albanskoj Sigurimiji, ali i u tajnim policijama Zapada, koje su razotkrivene kao pokrovitelji, a ne kao borci protiv terorizma i krijumčarenja droge. „Vladari iz senke“ je špijunski roman koji je interesantniji od Ladlama, La Karea i Morela, jer se dešava ovde i sada!
Treće izdanje „
Bajke: Prvih sedam – ćirilica“
Uroša Petrovića, dobitnika nagrade „Laza Kostić“, takođe se nalazi u štampi. Čitanje bajki unapređuje koncentraciju i pamćenje, podstiče razvoj uma, mašte i kritičkog razmišljanja, uspostavlja empatiju i samosvest, razvija jezičke veštine, a sve to se značajno odražava na postignuća u školovanju i životu. U vreme kad je obrazovanje bilo usmeno i u okviru uže zajednice, bajke su i nastajale baš iz tih razloga. One su oduvek bile neizostavni deo dečjeg obrazovanja i odrastanja, a svako novo vreme donosilo je nove bajke.