U Gradskoj biblioteci „Božidar Knežević“ u Ubu promovisane su dve knjige iz Lagunine edicije „Savremenice“ – „Zatvorenice“ i „Nove ljubavi“. O knjigama koje se bave motivima zločina i životom zatvorenica pre izvršenja kazne, kao i preljubom, govorile su Jasmina Radojičić, urednica u Laguni, i profesorka Svetlana Tomić, koja je priredila knjigu „Zatvorenice“. One su predstavile značaj ovih retkih dela srpske literature, neuobičajenih za naše prostore, odgovarajući na pitanja prisutnih čitalaca.
Knjiga „Zatvorenice“ Milutina A. Popovića zapravo je reizdanje albuma zatvorenica iz Kazneno-popravnog zavoda u Požarevcu, iz 1898. godine. To je prva publikacija ovakvog tipa, koja na početku sadrži predgovor autora i trideset pet različitih priča i sudbina žena, koje su bile prinuđene na neki način da izvrše zločin. Na početku svake priče, postoje i ilustracije i fotografije zatvorenica.
„Bez obzira na to što je prošlo pola veka od njenog objavljivanja, knjiga ’Zatvorenice’ je veoma aktuelna, pre svega, imajući u vidu nemile događaje koji su se desili u našoj istoriji. Često su žene, zbog toga što su bile žrtve, postajale zločinci. A što se tiče njene ponovne recepcije, ona je vrlo zanimljiva, zato što se ljudi iz različitih delova sveta i različitih segmenata humanistike interesuju za ovu knjigu. Ovo izdanje je veoma dragoceno“, napomenula je Jasmina Radojičić, urednica u Laguni.
Profesorka Svetlana Tomić pronašla je jedini primerak ove knjige u Narodnoj biblioteci Srbije i založila se da se knjiga spase od zaborava, uradivši pogovor i statistiku zločina po okruzima. „U samoj knjizi sadržano je 35 ispovesti samih zatvorenica. To su uglavnom bile nepismene žene, koje nisu mogle same da dokumentuju svoju sudbinu. Samim tim, otkriva se jedna istorija, koja je večito bila potiskivana i prećutkivana. Autor Milutin A. Popović osuđuje društvo, koje se ne pita o svojoj odgovornosti, koje toleriše roditeljsku prostituciju i slično. On, takođe, upućuje ozbiljne kritike i često staje na stranu žena, posebno u slučajevima kada su one iz pozicije žrtve postale ubice ili kada su morale da uzimaju zakon u svoje ruke, jer sudstvo nije stalo na njihovu stranu, nisu imale nikakvu zaštitu.“
Delove iz knjige na promociji je čitala knjižničarka i glumica ubskog pozorišta Snežana Jovanović.
Razgovaralo se i o knjizi „Nove ljubavi“, koja se sastoji od dva romana – „Plava gospođa“ Milice Janković i „Jedno dopisivanje“ Julke Hlapec Đorđević, napisanih između dva svetska rata. Ovo su prvi romani u istoriji srpske književnosti koji se bave temom ženske preljube. Spadaju u kategoriju ljubavne drame, koja govori o ženi koja se ne povinuje patrijahalnim normama, već se bori za svoje pravo da voli i bude voljena, a ne tretirana kao ptica u „lepom bračnom kavezu“.