16.05.2014.
Molim državu ovaploćenu u liku i delu javnog tužioca da me zaštiti. Po službenoj dužnosti. Od muškarca u haljini koji predvodi jednu od verskih zajednica. Dotični je, naime, nasrnuo na Ustav Srbije i posledično i moje slobode koje mi isti garantuje. Navedeni lider verske zajednice je za poplave optužio zlo i porok predstojeće gej parade, čime je posledično homoseksualce direktno optužio i za ljudske živote koji su ovih dana tragično izgubljeni.
Ja nisam homoseksualka, ali kada neko jasno i javno prekrši Ustav sekularne države, istovremeno prekrši i moja prava da budem zaštićena pomenutim Ustavom. Zato što ako danas za poplave mogu biti optuženi homoseksualci, onda sutra za sušu mogu da budu prozvane žene, za sneg svi plavooki, dok bi za klizišta mogla da budu kriva sva deca do desete godine.
Muškarac u haljini je direktno zgazio 1. Član ustava Republike Srbije koji kaže:
»Republika Srbija je država srpskog naroda i svih građana koji u njoj žive, zasnovana na vladavini prava i socijalnoj pravdi, načelima građanske demokratije, ljudskim i manjinskim pravima i slobodama i pripadnosti evropskim principima i vrednostima.«
A evropski principi i vrednosti zabranjuju govor mržnje kojim se neko diskredituje zbog svoje verske, nacionalne, seksualne ili drugačije pripadnosti. Da ne pominjem direktno optuživanje za elementarne katastrofe i poginule ljude.
Ništa bolje nije prošao ni Član 18. Ustava Srbije:
»...Ustavom Srbije se jemče, i kao takva, neposredno primenjuju ljudska i manjinska prava zajamčena opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava, potvrđenim međunarodnim ugovorima i zakonima... Odredbe o ljudskim i manjinskim pravima tumače se u korist unapređenja vrednosti demokratskog društva, saglasno važećim standardima ljudskih i manjinskih prava, kao i praksi međunarodnih institucija koje nadziru njihovo sprovođenje.«
Predstavnik verske zajednice je prekršio i Član 19. Ustava:
»Jemstva neotuđivih ljudskih i manjinskih prava u Ustavu služe očuvanju ljudskog dostojanstva i ostvarenju pune slobode i jednakosti svakog pojedinca u pravednom, otvorenom, demokratskom društvu, zasnovanom na načelu vladavine prava.«
Istovremeno je, izjavom kojom su ljudi druge seksualne orjentacije prozvani kao odgovorni za prirodnu katastrofu i poginule ljude, izvršeno i krivično delo povrede ravnopravnosti iz Člana 128 Krivičnog zakona Srbije:
»Ko zbog nacionalne ili etničke pripadnosti, rasi ili veroispovesti ili zbog odsustva te pripadnosti ili zbog razlika u pogledu političkog ili drugog ubeđenja, pola, jezika, obrazovanja, društvenog položaja, socijalnog porekla, imovnog stanja ili nekog drugog ličnog svojstva, drugome uskrati ili ograniči prava čoveka i građanina utvrđena Ustavom, zakonima ili drugim propisima ili opštim aktima ili potvrđenim međunarodnim ugovorima ili mu na osnovu ove razlike daje povlastice ili pogodnosti, kazniće se zatvorom do tri godine.«
Naročito bi bilo zanimljivo ako bi se gore pomenuti predstavnik verske zajednice tretirao kao službeno lice u vršenju službe (ako je moleban službeni akt izvršen u službenim prostorijama), jer mu onda navedeni zakon obećava aps i do pet godina.
Krivični zakon Srbije poznaje, u slučaju ove izjave, i počinjavanje rasne i druge diskriminacije u Članu 387:
»Ko na osnovu razlike u rasi, boji kože, nacionalnosti, etničkom poreklu ili nekom drugom ličnom svojstvu krši osnovna ljudska prava i slobode zajamčena opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava i ratifikovanim međunarodnim ugovorima, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina...
...Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se ko vrši proganjanje organizacija ili pojedinaca zbog njihovog zalaganja za ravnopravnost ljudi.«
U ovom slučaju je pitanje veroispovesti ili uopšte verovanja u bogove ili boga potpuno nevažno. Važno je samo to da Ustav postoji i mora da se poštuje zato što sloboda jedne osobe seže samo do slobode nekog drugog. I to slobode zakonom i Ustavom predviđene. Onaj ko prekrši i pregazi Ustav i zakone, gazi i upravo te slobode, zbog čega su istovremeno ugrožene i slobode svih drugih makar se to u prvi mah i ne videlo.
Što se mene lično tiče, svako može da veruje u koga ili u šta god hoće, da se oblači kako god voli, crna maksi haljina ili plava mini, meni je svejedno, sve dok mu ne padne na pamet da ugrozi one državne akte koji čuvaju moje slobode.
Zato me zanima kako je, šta radi i hoće li po službenoj dužnosti reagovati javni tužilac i zaštiti ne samo mene nehomoseksualku, nego i Ustav ove zemlje? Sekularne.
»Sloboda je sloboda za druge.« (Klara Cetkin)