Veroslav Rančić (1936–2021), dramski pisac, filmski i televizijski scenarista, novinar i književnik koji se sa podjednakim uspehom ogledao u svim navedenim stvaralačkim oblastima.
Bio je profesor i direktor osnovne škole u Beogradu, urednik lista Kekec, urednik izdavačke delatnosti Revijalne štampe Borba, direktor preduzeća Poslovna informatika, direktor vlastitog izdavačkog preduzeća Bel pres i direktor i urednik lista Školski svet.
Radio
Na domaćim i inostranim radio-programima izvedeno mu je stotinu deset radio-drama, radio-komedija i radio-drama za mlade. Najveći broj ovih tekstova nagrađen je ili otkupljen na anonimnim ili pozivnim konkursima jugoslovenskih radio-stanica. Za različite emisije Radio Beograda napisao je više od dve hiljade priloga.
Radio-drama Tuđa koža, nagrađena prvom nagradom na konkursu Radio Beograda 1977. godine, predstavljala je Jugoslaviju na Smotri evropske radio-drame u Londonu.
Autor je sedam televizijskih serija za mlade: Trinaestogodišnjaci, Usijane glave, Detinjstvo mladosti, Deco, pevajte s nama, Put oko sveta sa sedam nota, Zimzelenova poslednja trka, Seljače.
Na konkursima jugoslovenskih televizijskih centara nagrađene su mu ili otkupljene i izvedene sledeće drame: Vode rastu odozdo (TV Beograd), Slučajni krajputaši, Nadvožnjak, Poslednji noćnik, Trag (TV Sarajevo), Sentimentalne priče (TV Novi Sad). Scenario drame Dunja (TV Beograd) izabran je na Evropskom konkursu drama i realizovan je u režiji Miloša Radovića.
Film
Poslednja trka – prva nagrada na konkursu Centar filma Beograd, nagrada na FEST-u, na festivalima u Puli, Moskvi, Bombaju; Mahovina na asfaltu – nagrađen na festivalu u Puli; Voleo bih da sam golub – realizovan u režiji Mikija Stamenkovića; Špijun na štiklama – režija Milan Jelić; Fleš bek – režija Gordana Boškov; Povratak lopova (saradnja sa Biljanom Maksić) – režija Miroslav Lekić.
Na konkursima za filmske scenarije na savremene teme u Vrnjačkoj Banji dobio je uzastopno tri nagrade za scenarije: Faustov rulet, Toplo sivilo sunca i Paukova mreža.
Na konkursu Tera filma iz Novog Sada nagrađen mu je scenario Sindrom A.
Pozorište
U teatru Bojan Stupica igran je tekst za mlade Sentimentalne priče u režiji Perice Slavenskog.
Na konkursu Udruženja dramskih pisaca Srbije izabrana mu je drama Zlatno pravilo Grosovo i objavljena u zborniku ovog udruženja Srpska savremena drama 2009. godine. Drama je izvedena u pozorištu Madlenijanum.
Štampana dela
Za Mikijev zabavnik (izdanje Politike) napisao je više od tri stotine priča, za Kekec (izdanje Borbe) više od dve stotine priča.
Romani za mlade
Trinaestogodišnjaci, Detinjstvo mladosti, Kreni, kreni, Munja, Poslednja trka, Zimzelenova poslednja trka, Mesec u bakarnoj travi, Robert, Lujka i „Poslednji noćnik“ (nagrađen drugom nagradom Dositejevo pero za 2010. godinu, čiji je žiri sačinjavalo 150 tinejdžera), Mog dedu je život osedeo davno.
Romani
Faustov rulet, Kontrolisana javnost, Incest muk u paklu, Konačna istina – Olga i Pavle Karađorđević između sudbine i istine (nagrađen prestižnom književnom nagradom Hit liber kao jedna od tri najčitanije knjige u 2010. godini), Srpski rulet, Ubistvo patrijarha, Robert, Lujka i kristalni kovčeg Aleksandra Velikog, Gradonačelnica, Tajna mistične planine Artanj, Ubistvo u Predsedništvu Srbije, Žena srpskog konzula, Srpski kod, Premijerka, Kontroilisanje javnosti, Žene koje su volele televiziju, Poslednja ljubav predsednice Srbije, Da li Bog mrzi žene, Afera braće T., Nek se zvezde iskradu i noć krene, U aveniji Marše padaju crvene kiše.