„Hitan, sveobuhvatan poziv na ustanak zarad zaštite knjiga i njihovih ljubitelja na čitavom svetu.“
– Kirkus Reviews
Novi cenzor knjiga nedeljama ne spava kako treba. Danju pročešljava knjige u državnoj kancelariji, tragajući za bilo čime što bi ih osudilo kao nepodobne za objavljivanje – za aluzijama na nastranost, neodobrenim religijama, za svakim pomenom života od pre Revolucije. Noću mu u snovima vrvi od likovi književnih klasičnih dela, a u kući u kojoj živi sa ženom i ćerkom gomila ukradene romane. Budući da ga neodoljiva, zavodljiva pesma zabranjenog čitanja i dalje mami, on silazi u podzemni svet pripadnika otpora, vlasnika ilegalnih knjižara i bibliotekara-odmetnika koji pokušavaju da spasu svoju istoriju i kulturu.
Stupajući u obračun s globalnom opasnošću koja preti slobodi govora i sa sumornom budućnošću koju ta opasnost zajamčeno donosi, Butejna el Isa spaja neumoljivu distopiju Orvelove 1984. s ludim apsurdom Kerolove Alise u zemlji čuda, a ishod je jeziv zaplet dostojan Kafke. Biblioteka cenzora knjiga predstavlja istovremeno upozorenje i odu umeću pripovedanja i lepoti uživanja u pričama.
„Poigravajući se improvizacijom na Kafkinu temu, El Isa tka mudru priču o cenzoru knjiga koji se preobražava u čitaoca. Ova alegorija vrca od inteligencije.“
– Publishers Weekly
„Značenje, metafora, građa – sve je u opasnosti u ovoj lukavoj priči o bliskoj budućnosti gde pobeđuju cenzori koji ne zabranjuju samo knjige već i maštu, snove i želje. Slično paperjastim belim stvorenjima koja na njenim stranicama neprekidno grickaju kupus, upala sam pravo u El Isinu zečju rupu – njene likove pratila bih svugde.“
– Emili Drabinski, predsednica Američkog udruženja biblioteka
„Ovaj roman teče kao Farenhajt 451 s dodatkom smisla za humor.“
– CrimeReads
„Vreme će pokazati da li Biblioteka cenzora knjiga poseduje isti zamah koji menja svet kao što ga ima, recimo, Orvelova 1984. U međuvremenu, pozovite svoje prijatelje, a naročito neprijatelje i obavestite ih da ste čuli da bi El Isin roman mogao, naročito zbog obilate upotrebe neregulisanih zečeva, biti čak i opasniji od nekih već zabranjenih knjiga.“
– Ancillary Review of Books