Roman o fatalnoj ljubavi Pabla Pikasa i Dore Mar, o samoći i onima koji imaju veru u umetnost i strast koja nema granice.
Pritvorila je drvene žaluzine na prozoru, dopustivši kupastom odrazu svetlosti da se poigra na tepihu. Žudela je za tamom svog stana, čeznula je za zvukom pariske tišine; ovde, u gradu vode, do nje je dopirao prigušeni, jedva čujan šum mora, od kojeg je imala utisak da će joj se voda popeti do grla i udaviti je. Opet je spomenula zabranjeno ime: „Pikaso.“
Ljubavnica, muza i naposletku žrtva velikog umetnika, Dora odlazi na putovanje u Veneciju koje će predstavljati prelomnu tačku u njenom životu. Po povratku u Pariz, povući će se u samoću i zauvek zatvoriti u svoj stan.
Jedna književnica priprema roman o životu Dore Mar, nadrealistkinje i umetnice koju je krasio veliki talenat, sve dok u njen život nije ušao Pablo Pikaso. Četrdeset godina nakon smrti genija iz Malage, Soe Valdes proniče u dušu žene koja je bila spremna na sve zarad ljubavi, i daruje nam pronicljiv i uzbudljiv roman o strasti koja nema granice.
Kroz nesvakidašnju pripovest o životu Dore Mar, autorka nas vodi od okruženja pokreta koji je snažno obeležio tridesete godine XX veka, do venecijanskih kanala i ulica u kojima je Dora provela poslednje dane u javnosti. Između prizora Kastrove Kube i pariskog egzila, Soe do tančina opisuje veličanstvene nadrealističke fotografije Dore Mar i slikovito predočava vrline i mane jednog od najvećih genija svih vremena, Pabla Pikasa.
Ovo je priča o Dori Mar,muzi i ženi slavnog slikara Pikasa. Ona je bila jako lepa,jaka i nezavisna žena,dete jugoslovenskih emigranata u Argentini,čije je pravo ime bilo Teodora Marković. Na veoma interesantan način opisuje se Dorin život sa slavnim slikarom,kao i život posle rastanka od Pikasa. Roman je naslovljen po njegovoj čuvenoj slici "Žena koja plače",nastale u vreme velike ljubavi između Pikasa i Dore. Razlog zbog čega se ljubav između Pikasa i Dore ugasila je taj što ona nije mogla da ima dece sa njim,a i sâm Pikaso se u međuvremenu zaljubio u drugu ženu i u potpunosti otuđio od Dore. Dora je u ovom romanu opisana kao žena koju životni poraz nije slomio,uprkos svemu,a i sâm Pikaso opisuje Doru kao divnu i tužnu ženu,sa dosta strasti i emocija. Roman je veoma intrigantan i zanimljiv,uživala sam čitajući ga. Preporučujem ga svima onima koji vole umetnost,posebno Pikasov lik i delo,a i samu Doru Mar. ❤
Ovo je priča o velikoj Pikasovoj ljubavi u iskrivljenim linijama, baš kao što su i njegove slike. Dora Mar je bila atraktivna žena jugoslovenskog porekla, odrasla u Argentini pod imenom Teodora Marković. Bila je Pikasova muza, inspiracija i ljubavnica gotovo sedam godina. U knjizi je Pikaso opisuje kao "predivnu, tužnu Doru", čija tuga potiče od toga što ne može da zatrudni. Ovo je priča o fatalnoj, strastvenoj, inspirativnoj i nažalost tragičnoj ljubavi. Priča u čijem je naslovu i temi čuvena Pikasova slika "Žena koja plače", nastala u periodu ljubavi njega i Dore Mar. Roman koji će prijati svakome ko voli fatalne ljubavne priče, umetnost i neobične ljudske sudbine.
Knjiga je stvarno dobra i korisna kao podsecanje i ucenje o jednom umetnickom pravcu,epohi,nacinu zivota.
Ali tragedija je dominantna u ovom delu,tragedija zene koja nije nasla smisao ni u cemu osim da bude igracka u rukama poremecenog uma ili Velikog genija.
Covek koji iskoriscava zene za svoje nadahnuce i zatim ih svirepo odbacuje.Bahanalije i odvratnost razvrata umetnickih krugova toga doba takodje su sadrzani u ovoj knjizi.
„Žena koja plače“ je roman kubanske spisateljice Zoe Valdes o fatalnoj ljubavi Pabla Pikasa i Dore Mar, o samoći i onima koji imaju vjeru u umjetnost i strast koja nema granice. Ljubavnica...
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.