Posthumni roman-memoari „Vrijeme koje se udaljava“ Mirka Kovača, jednog od najvećih i najznačajnijih književnika južnoslovenskih prostora u poslednjih pedesetak godina, od petka, 18 decembra naći će se u izdanu Lagune u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.
Ovim književnim testamentom je Kovač želeo da zaokruži svoj književni opus. Opisuje vreme u kojem je sazrevao kao pisac, ličnosti koje su obeležile njegovu mladost i koje su postale nezaobilazni deo njegove biografije. Iz različitih susreta sa različitim ljudima umeo je da otkrije i karakteristike vremena i oživi jednu epohu. Dok piše o prošlosti, ubacuje ponešto od snova i mašte, od memoara stvara roman. „Vrijeme koje se udaljava“ objedinjuje različite žanrove: memoare, autobiografiju, roman, književne portrete. Sve to na magičan način kako samo vrhunski pisci znaju i umeju.
„Vrijeme koje se udaljava“ se nadovezuje na njegova prethodna dela, ona su sva sadržana u njemu i on se dotiče svih njih, od „Gubilišta“ do „Grada u zrcalu“, i još jednom potvrđuje da je besprekoran portretista.
Filip David opisao je svog prijatelja Mirka Kovača kao „poslednjeg velikog pisca velike potonule Jugoslavije, koji nam daruje, evo, svoje poslednje napisane stranice, svoj književni testament. Zahvaljujući njemu vreme koje se udaljava postalo je vreme koje nije izgubljeno u maglama i tami prošlosti, postalo je vreme koje nam je blisko, vreme koje se vraća. Mirko Kovač, pisac sa harizmom, pisac velikog dara, izvornog talenta, nastavlja da živi u svojoj literaturi, zajedno sa svojim čudesnim i fascinantnim likovima.“
Mirko Kovač (1938–2013) je crnogorski, srpski i hrvatski pisac. Autor je više romana, zbirki pripovedaka, eseja, TV drama i filmskih scenarija. Rođen je u Crnoj Gori, studirao je na Akademiji za pozorište i film u Beogradu, gde je živeo i pisao do kraja 80-ih kada se našao na udaru Miloševićeve politike i otišao u Zagreb. Od 1991. živi u Rovinju gde je i sahranjen.
Dobitnik je mnogih međunarodnih i domaćih nagrada (Herderova, Ninova, Andrićeva, „Vladimir nazor“, Kiklop…) Knjige su prevedene na desetak jezika.