Beogradska Laguna nedavno je objavila „Berlin Aleksanderplac“ Alfreda Deblina, jedno od najznačajnijih i najinovativnijih dela Vajmarske republike i remek delo svetske književnosti. Njegovoj popularnosti i na neki način čitljivosti u mnogome je doprinela veličanstvena Fasbinderova 15-časovna ekranizacija iz 1980ih.
„Berlin Aleksanderplac“ je priča o Francu Biberkopfu koji 1928. biva pušten iz zatvora i po izlasku pokušava da vodi pošten život što se menja kada upozna kriminalca Rajnholda i biva uvučen u berllinski svet prostitucije, kriminala, bede i siromaštva.
Maestralnost Deblinovog romana, koji se 2002. našao na listi 100 knjiga svih vremena, ne leži u zapletu već u načinu na koji je roman ispričan. „Berlin Aleksanderplac“ je kubistički kolaž reklamnih slogana, novinskih naslova, neonskih reklama, veša koji visi, ljudi i uličica oko Aleksanderplaca i zvukova tramvaja, barova, hotela, popularnih pesama, zalagaonica, radnji, saoraćaja, kurvi i policajaca...
Glavni junak nije samo Franc Biberkopf - apolitični (iako se senka nacionalsocijalista oseća u romanu koji je napisan 1929.), mišićavi ljubitelj devojaka, šnapsa i piva, plesnih dvorana i jeftinih barova čije unutrašnnje monologe, snove, strahove, nade i iluzije pratimo kroz roman, već i sam Berlin, odnosno radnički Aleksanderplac i polusvet koji živi u toj Vavilonskoj kuli koja je kroz ceo roman u večitoj rekonstrukciji.
„Berlin Alekksanderplac“ mnogi porede sa Džojsovim „Uliksom“ zbog unutrašnjih monologa i narativnog stila koji liči na filmsku montažu zvukova, novinskih članaka, popularnih pesama, dijalekata, naglasaka i govora, drugih knjiga i priča a sam Deblin, iako je poricao da je Džojs uticao na njega, rekao je da mu je on dao vetar u leđa da napiše roman.
Deblin, koji je bio psihijatar u Berlinu i koji je po odlasku u Ameriku 1941.iz judizma prešao u katoličanstvo, u roman je, na neki način, utkao analize svojih pacijenata ali i temu žrtve i pitanje sudbine i ličnog izbora, čovekovog mesta u svetu koji pokreću neidljive sile bile one Bog, sudbina, tehnološki napredak, politika ...
„Berlin Aleksanderplac“ je i danas avangardan roman koji od čitaoca zahteva posvećenost, pažnju i koncentraciju a za uzvrat nudi iskustvo i osećaj kakav daju samo velika umetnička dela.
Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik