Terapeut i stručnjak za veze
Nedra Glover Tavab započinje svoj prvenac „
Postavite granice, pronađite mir“ smelom izjavom:
granice će vas osloboditi. Imajući to na umu, zgrabila sam svesku i olovku i krenula na put ka uspostavljanju zdravih granica zarad stvaranja zdravih odnosa.
Sastavljena iz dva dela, ova knjiga predstavlja sveobuhvatan vodič napisan jednostavnim i promišljenim jezikom. Autorka kombinuje tekstove o razumevanju granica sa korisnim strategijama i savetima koje čitaoci mogu da primene u vlastitim životima kako bi ih poboljšali. Knjiga „Postavite granice, pronađite mir“ pruža korisne uvide i anonimne primere iz iskustava autorkinih klijenata i upućuje čitaoce u nekoliko setova pitanja kako bi ih navela da kritički razmisle o granicama. Na kraju svakog poglavlja nalaze se vežbe za postavljanje granica u različitim vrstama odnosa, uključujući porodične, romantične, prijateljske i poslovne.
Razumevanje važnosti granica
Da li ste ikada želeli da znate šta su sad pa granice? Prvi deo knjige navodi čitaoca da razume njihovu važnost, koje autorka definiše kao „očekivanja i potrebe koji vam pomažu da se osećate bezbedno i prijatno u odnosima sa drugima“. Ovaj odeljak se ne zadržava samo na pukom opisivanju koncepta već objašnjava šta se može dogoditi kada izbegavamo da postavimo granice (preforsiranje, depresija, ozlojeđenost); osećanja, misli i ograničenja koja ometaju njihovo postavljanje (ponekad nismo svesni da treba da ih postavimo, ne želimo da se nosimo sa neprijatnostima koje postavljanje granica izaziva); različite vrste granica (od fizičkih i seksualnih pa sve do vremenskih); implikacije (dugotrajne i kratkoročne) doslednog kršenja granica; i kako prepoznati kada je granica prekršena (primoravanje osobe da podeli informacije iako se ona oseća neprijatno zbog toga jedan je od vidova kršenja emocionalnih granica).
Rad na postavljanju granica
Nakon postavljanja temelja u prvom delu, drugi deo knjige precizira oblasti u kojima su nam obično granice potrebne – porodica, posao, ljubavne veze, prijateljstva i tehnologija – i pruža čitaocu primere, anegdote i vežbe za sticanje osnovnog iskustva. Na primer, kada je u pitanju porodica, autorka daje primere kako bi mogle da izgledaju uspostavljene granice sa roditeljima (nemojte forsirati sebe da prisustvujete svakom porodičnom okupljanju) i kako bi one mogle da zvuče („Imam novog dečka. Kad ga upoznate, nemojte ga pitati da li ćemo se venčati i kada.“). Kada je reč o poslu, predlaže, na primer, da ne proveravate poslovnu elektronsku poštu dok ste na odsustvu ili da se ne bavite rešavanjem poslovnih problema nakon radnog vremena, jer to vreme treba da posvetite privatnom životu.
Budite asertivni – uistinu budite asertivni
Pružajući praktične savete i smernice, knjiga „Postavite granice, pronađite mir“ pruža predloge kako da identifikujete i saopštite drugima vlastite granice na asertivan način:
- Budite jasni i precizni.
- Budite direktni kada iznosite svoje potrebe i zahteve.
- Suočite se sa neugodnošću.
Možda neće biti lako primenjivati ove korake, i to Nedra Glover Tavab u startu priznaje. Međutim, kako dodaje, njihovom doslednom primenom život će postati mnogo mirniji. To je zato što se granice ne svode na stvaranje zidova koji bi ljude sprečili da vam priđu. Umesto toga, one su proces koji ljudima pokazuje kako da se ponašaju prema vama. Ukazujući na to, autorka ističe najbitniju stvar u ovom procesu – podjednako je važno da drugi poštuju naše granice, ali i da ih i mi sami ispoštujemo.
„Kako da postavim granice bez osećaja krivice?“
Još jedan kritički aspekt ove knjige jeste priznavanje nelagode koja dolazi sa postavljanjem granica. To uključuje i osećaj krivice. Jasno nam poručuje da „postavljanje granica bez osećaja krivice ne postoji“. Ova izjava podstiče čitaoce da prepoznaju i prihvate da je osećaj krivice sastavni deo ovog komplikovanog procesa. Krivica nije ograničenje, već osećaj koji će doći i proći. I, baš kao i u ostatku knjige, dati su praktični saveti o tome kako da se nosite i sa ovim osećajem kada se javi, uz korisne podsetnike kao što su: „Počnite da verujete da su one deo zdravog odnosa, da o njima nema pregovora i da su odraz brige o sebi i lične dobrobiti“ i „Da bi ih drugi poštovali, jasno ih saopštite i potom postupajte u skladu s njima“.
Krivica nije jedino neprijatno osećanje koje se spominje – tu su i strah, tuga, kajanje i nelagodnost – ali time što ih ističe, autorka pokušava da osvesti čitaoce da nema ništa loše u tome ukoliko se ove privremene neprijatnosti pojave.
Kako trauma utiče na našu sposobnost primene granica
Iako poglavlje o traumi nije obimno, Nedra Glover Tavab bavi se načinima na koje ona utiče na naše sposobnosti da postavljamo i poštujemo granice i formiramo zdrave odnose sa drugima. Knjiga takođe podstiče čitaoca da razmisli o osećaju sramote koji dolazi nakon traume, a koji bi, na primer, mogao da dovede do niskog stepena samopoštovanja i želje da se ugađa ljudima.
Pronalaženje mira
Pre nego što sam pročitala knjigu „Postavite granice, pronađite mir“, nisam bila svesna koliko su granice važne za odnose koje imamo u našim životima, kao i za nas same. Nedra Glover Tavab mi je pomogla da to shvatim i učinila je to na izuzetno motivišući i primamljiv način. Ova knjiga me je naterala da razmišljam, ali i da shvatim da postavljanje granica može biti izazov, ali da se pomoću njih stvaraju bolji i zdraviji odnosi – ne samo sa drugima već, što je mnogo važnije, sa samim sobom.
Autor: Zara Nezbit-Ahmed
Izvor: rewritelondon.com
Prevod: Kristijan Vekonj