Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „Nebeska divanhana“: Priče s nedohodnih nebeskih perivoja - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „Nebeska divanhana“: Priče s nedohodnih nebeskih perivoja

Razgovarajući s piscima kako u zemlji tako i u inostranstvu, saznao sam da većini njih u procesu stvaranja knjige najviše muke zadaju dve naizgled proste stvari: pisanje sižea i osmišljavanje naslova. Višestruko nagrađivani književnik Mirko Demić te probleme očito nikada nije imao, te nam se nakon lirično naslovljene „Ruže pod ledom“, kojom je pre nekoliko godina oduševio čitaoce u Srbiji, vraća s epski zvučnim naslovom „Nebeska divanhana“, istorijskim romanom vrlo originalne i podjednako zamršene konstrukcije u kojoj šest paralelnih priča, smeštenih u 17. i 18. vek, sklapa mozaičnu pripovest o fizičkim, metafizičkim i umnim granicama.

U Nebeskoj divanhani koja je „okićena girlandama prećutanih misli i nedoumica, niskama dilema i protuslovlja, obremenjena ukrasima od okasnele mudrosti i nikom nepotrebnih narovoučenija“ svaka priča dođe na red, dok njeni besednici „uživaju u dimu nebeskih nargila ili srkuću šerbet od ceđenih zvezdanih opiljaka“. Tamo gde je „svaka reč proplamsaj iz mraka vekova, sve se poravnava i izjednačava“.

Na takvom mestu, koje nam Mirko opisuje rečenicama raskošnijim od sultanove riznice, lepršavima i blistavima poput leptir-stihova zarobljenih u strofe, čijih je krila lepet toliko zavodljiv da preti da vas obavije vihorom neodoljive lepote, glavno slovo drže „pobočnici, savetnici, tumači, sekretari i sluge, oboružani privilegijom da nadžive junake svojih pripovesti“, te „zapažaju nebitno, domišljaju nerazumljivo, osmišljavaju nedogođeno i razblažavaju surovo“. Kao što vidite, Mirko jezik uzima u svoje ruke i poput prekaljenog kujundžije kuje od njega reči i kovanice koje, savršeno logične i rečenici preko potrebne, dišu pred nama i trepere kao da su u jeziku odvajkada prisutne! Na takvoj se priređenoj trpezi svaka rečenica kuša i isprobava poput najegzotičnije slastice. Isto kao što oko neće da pobegne od prelepih korica koje je osmislio vazda nadahnuti Stefan Petrović, pa se na njima dugo zadržava i divi njihovoj filigranskoj lepoti.

U jednoj od priča pratimo grofa Marsiljija koji prateći sliv Dunava završava posao obeležavanja granica između Habzburškog i Otomanskog carstva krajem 17. veka. S njim ćemo se naći i na sklapanju istorijskog mirovnog sporazuma u Sremskim Karlovcima 1699. godine. Pod Mirkovom rukom potom se bokore i vitice pripovesti o Mehmed-paši i Ibrahim-efendiji koji su u pregovorima zastupali tursku stranu. Ali ne upoznajemo samo glavne igrače u toj političkoj igri već i one „sitne“, ljude koji su se našli na vetrometini između sukobljenih imperija: graničare, sekretare, pisare, prevodioce... Nenagrađeni za svoj posao, oni često ublažavaju strasti svojih poslodavaca i time utiču na uspostavljanje mira i spasavanje života. Njihovim zauzimanjem mogu da se spasu sela od brisanja, ade od rušenja, tvrđave od razaranja, seljaci od sutrašnjeg buđenja na neprijateljskoj strani. Dok njihovi gospodari seku, kroje i uspostavljaju granice, oni su tu da se postaraju da taj posao bude valjano obavljen, a katkad su tu i da bi ga sabotirali i zamutili. Neki od vođa pregovora igraju igru na više strana gledajući ne toliko da uspostave mir, koliko da ućare što više za sebe i one koji ih tajno plaćaju. Jer kada neko prekraja sadašnjost, u opasnosti je i sama budućnost.

Dok pratimo zamršene životne puteve koji su pregovarače na kraju doveli u Karlovce da rukovode tim značajnim istorijskim trenutkom, Demić nam pruža priliku da se korak po korak upoznamo sa silnim zakulisnim radnjama koje su pokretale zakučasti politički i upravljački mehanizam carstava koja su vladala prostorima na kojima mi danas živimo.

Autor: Miroslav Bašić Palković


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
aleksandru stankoviću uručena nagrada doma kulture studentski grad  laguna knjige Aleksandru Stankoviću uručena Nagrada Doma kulture „Studentski grad“
27.09.2024.
U Klubu Magistrala „Dragan Ve Ignjatović“ 26. septembra Aleksandru Stankoviću je za knjigu „Iz svoje kože: Život sa depresijom“ uručena Nagrada Doma kulture „Studentski grad“ za najbolju knjigu nefikc...
više
bojan leković predstavlja knjigu 200 kila šta zna emigrant šta je korporacija  laguna knjige Bojan Leković predstavlja knjigu „200 kila: Šta zna emigrant šta je korporacija“
27.09.2024.
Bojan Leković, osnivač i CEO kompanije KupujemProdajem, koja je od 2008. do danas izrasla u najveću internet platformu u Srbiji i jednu od 100 najvećih na svetu u branši sajtova za oglašavanje, nakon ...
više
prikaz knjige pisma iz norveške gde horizont zagreva nevidljivo sunce laguna knjige Prikaz knjige „Pisma iz Norveške“: Gde horizont zagreva nevidljivo sunce
27.09.2024.
Kao jedna od retkih žena među srpskim klasičnim piscima, Isidora Sekulić se proslavila upravo jednim od prvih srpskih modernih putopisa – „Pismima iz Norveške“. Iako se na putu na sever divno provela,...
više
delfi kutak je pročitao sama u noći  laguna knjige Delfi Kutak je pročitao: „Sama u noći“
27.09.2024.
„Neko je bio u kući.“ Ona je majka, sama u kući sa osmogodišnjom ćerkom i trogodišnjim sinom. Njena kuća je ekscentrična, stara, izolovana. Škripava i pucketava. Majka može da oceni korake, nepozna...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.