Šta je potrebno deci kako bi održavala zdravu ravnotežu između osećanja besa, radosti, straha i tuge? Autoritarno ili antiautoritarno vaspitanje? I šta je potrebno roditeljima kako bi pronašli neku vrstu zlatne sredine i prestali da jedno ekstremno osećanje zamenjuju drugim?
Odgovore na ovakva pitanja lako ćemo pronaći ako se prvo potrudimo da razumemo prirodu osećanja. Stečeni uvidi pomoći će nam da shvatimo zbog čega su neka od njih toliko izražena kod dece i od kakve koristi im mogu biti u životu. Jer osećanja nisu problem, već rešenje problema. Ovo se, naravno, ne odnosi samo na decu. Bolje razumevanje vlastitih osećanja pružiće roditeljima priliku da uspostave kvalitetniji odnos sa svojim naslednicima.
Oni koji su čitali bestseler „
Emocionalni prtljag“, primetiće da
Vivijan Ditmar u svojoj novoj knjizi ponavlja neke od ranijih teza, metoda i pojmova, ali i da su oni neophodni za razumevanje novog sadržaja, koji se tiče često problematičnog odnosa između roditelja i dece. Reč je pre svega o maloj deci, koja svoja osećanja izražavaju bez ikakvog filtera ili tek uče kako da ih prikriju. Mnogim roditeljima je cilj da takve ispade obuzdaju po svaku cenu, jer, budimo iskreni, niko ne uživa u vrištanju i suzama.
Ipak, potiskivanje emocija nije rešenje, a nije ni zdravo. Oslanjajući se na vlastito znanje i iskustvo, autorka roditeljima nudi niz korisnih saveta kako da svoju decu osposobe da postanu produktivni članovi savremenog društva. Samo emocionalno stabilne ličnosti mogu izgraditi uravnotežen karakter koji će im garantovati finansijsku sigurnost i unutrašnji mir u sve užurbanijem svetu. Vivijan Ditmar ove osobine u svojoj knjizi naziva
društvenom i
emocionalnom kompetentnošću.
Tajna je u tome da sa detetom
uđemo u odnos umesto da i sebi i njemu namećemo teret vaspitanja. Raspored celina unutar knjige je logičan: I
Roditelji i osećanja, II
Deca i osećanja i III
Nov zajednički život. Prvo su, na više od dvesta stranica, obrađeni različiti stadijumi u kojima se roditelji i deca mogu naći u svom emocionalnom životu. Autorka jednostavnim rečnikom objašnjava tipične strahove majki i ambicije očeva, kao i emocionalni prtljag koji nasleđujemo od svojih porodica, a različite teme su propraćene odgovarajućim vežbama. Drugi deo knjige bavi se perspektivom dece, koja svoje raspoloženje izražavaju radošću, besom, strahom, stidom i tugom. U tom segmentu detaljno je objašnjeno kako ispravno reagovati na ova osećanja. U trećoj celini čitamo o „odnosu prema moći“ i tu je jasno naglašeno da moć i autoritet nikako ne bi trebalo izjednačavati.
Ova knjiga predstavlja pravu riznicu inteligentnih uvida i korisnih saveta za roditelje koji žele da izgrade zdrav odnos sa svojom decom i zato je toplo preporučujem.
Autor: Nataša Stivenson
Izvor: gmbh.mystica.tv
Prevod: Jelena Tanasković