Od pozlaćenih balskih dvorana Beča do zaleđenih šuma Istočnog fronta; od sklepanih operacionih sala do tutnjave kozačke konjice na bojištu, roman „Zimski vojnik“ autora Danijela Mejsona priča je o ratu i medicini, o porodici, o pronalaženju ljubavi usred snažnih plima istorije, a pre svega o greškama koje pravimo i dragocenim prilikama za iskupljenje.
Beč, 1914. godine. Izbio je Prvi svetski rat. Lucije je dvadesetdvogodišnji student medicine. Očaran romantičnim pričama o hirurgiji na bojnom polju, prijavljuje se u vojsku očekujući raspored u dobro organizovanoj terenskoj bolnici. No, stiže u zabačenu dolinu usred Karpata i zatiče bolnicu u rekviriranoj crkvi, okovanu hladnoćom i opustošenu tifusom. Ostali lekari su pobegli, a sa pacijentima je ostala samo bolničarka, tajanstvena opatica po imenu sestra Margareta. Lucije nikada do tada nije držao hirurški skalpel. Dok rat besni zimskim predelima, on se zaljubljuje u ženu od koje mora da uči surovu veštinu snalaženja u medicini. Jednog dana u snegu pronalaze vojnika bez svesti, a u njegovoj uniformi čudnovate crteže. Čini se da vojniku nema spasa, sve dok Lucije ne donese odluku koja će zauvek promeniti njihove živote.
Danijel Mejson, autor romana, nekadašnji je student medicine. Na ovoj knjizi je radio 14 godina, pa je ona zato autentična priča, puna detalja. Mejson je danas profesor psihijatrije na Stanfordu, pa roman nudi i prikaz tegobne istorije lečenja „nove bolesti, nastale zbog rata“, koja nam je danas poznata pod nazivom posttraumatski sindrom.
Roman „Zimski vojnik“ proglasili su knjigom godine Washington Post, San Francisco Chronicle i Nacionalni javni radio SAD. Možete je pronaći od srede 10. aprila u u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.