U knjižari Delfi SKC je povodom Svetskog dana mačaka u četvrtak 8. avgusta u 18 sati organizovan događaj posvećen ljubiteljima i vlasnicima ovih nežnih i umiljatih životinja. U saradnji sa Udruženjem „Šapica 011“, Izdavačka kuća Laguna je ovaj dan obeležila zanimljivim razgovorom o mačkama, ali i o interesantnim knjigama u kojima su glavni junaci mace. Osnivač Udruženja „Šapica 011“ Irena Rebec, koja se već godinama volonterski bavi spašavanjem životinja, gostima je skrenula pažnju na mace na ulicama koje, iako mnogi veruju da mogu da se snađu same, zapravo zahtevaju našu pomoć. Podelila je savete kako da sprečimo njihovu veliku smrtnost, ali i skrenula pažnju na to da ove radoznale životinje ne treba uvek udomljavati ako ih zateknete na ulici jer u dosta slučajeva one imaju domove. Kinolog i autor emisije „Pet Friendly“ Goran Šarenac je, iako ceo život ljubitelj pasa, odnedavno postao vlasnik i jedne mace. Predrasuda i stereotip da se psi i mačke ne podnose zapravo je neistina, i navodi kako iz iskustva zna da je zajednica ovih nespojivih životinja zapravo divna. Sagovornik savetuje sve koji su vlasnici pasa da udome i macu ili obrnuto. Gosti su se nalazili u društvu crnog mačka Basta, koji je razgovor prespavao u krilu Irene Rebec.
Svetska literatura vrvi od mačaka: promućurnih, lukavih, slobodnih, zastrašujućih. O njima su pisani romani, priče, pesme. Važna je bila Frančesku Petrarki, T. S. Eliotu, Torkvatu Tasu, a zahvaljujući braći Grim, Šarlu Perou i Luisu Kerolu, uz mačke u književnosti odrasle su brojne generacije.
Mačke su zapravo vrlo čest lik u književnosti. Jedan od najpoznatijih je Češirska Mačka u „
Alisi u Zemlji čuda“, koja predstavlja simbol nepredvidljivosti i filozofske mudrosti, putovanja u nepoznato.
Jednako poznat i u književnosti veoma važan je mačak Behemot iz romana „
Majstor i Margarita“
Mihaila Bulgakova. U romanu mačka je inteligentna i cinična, često izražava kritičke komentare o ljudskom ponašanju i društvenim normama.
U priči „Crni mačak“
Edgara Alana Poa, jednoj od njegovih najpoznatijih, mačka je metafora za osećaj krivice. Mačak Pluton se takođe može tumačiti i kao simbol tamnih strana ljudske psihe.
Kada je reč o novim prevodima na srpski, neodoljiva je i knjiga japanskog pisca
Sosukea Nacukave „
Mačak koji je spasao knjige“. Bajkovita i inspirativna priča o usamljenom srednjoškolcu Rintaru koji se oseća dobro i sigurno jedino u knjižari antikvarnih knjiga njegovog voljenog dede. Dok Rintaro bude samovao među policama natrpanim svojim vernim prijateljima – knjigama – jedan mačor po imenu Tigar pomoći će mu da spase knjige koje su zatvorene, uništene i nevoljene.
Jedna mrzovoljna mačka šeta se kroz knjigu „
Trenuci sreće“
Šeli King, koja govori o mladoj ženi koja traži svoj poziv dok pokušava da spase knjižaru polovnih knjiga.
Glavna junakinja knjige „
Nalin svet“
Dina Nikolsona je mačka Nala. Ona je najpre postala senzacija na Jutjubu i Instagramu, a zatim je postala junakinja knjige.
Mačka prati i junaka romana „
Karlove šetnje s knjigama“ i moglo bi se reći da su mačke i knjižare odličan spoj. Zato, nemojte se iznenaditi ako vidite mačke u knjižari, one umeju da prepoznaju prave vrednosti.