Hemingvej je u pola noći probudio svoju ženu da bi joj naglas pročitao Čiverovu priču „Muž“, Nabokov je smatrao priču „Zbogom, brate“ najboljom američkom pričom, a danas se Džon Čiver smatra američkim Čehovom XX veka.
Slikajući prosečne američke porodice ušuškane u otmena predgrađa američkih gradova, ponajpre u Čiverov fiktivni Šejdi Hil, ovaj pisac je pokazao sjaj i bedu Amerike u zlatno doba srednje klase sredinom prošlog veka, njihove malograđanske navike, potrošački mentalitet i isprazne snove i težnje kroz neskriveni cinizam, ali i toplinu i razumevanje za ljudske slabosti svojih junaka.
Između 1935. i 1981. objavio je u Njujorkeru 121 priču i za svoj pripovedački opus dobio dve najprestižnije američke nagrade – Pulicerovu i National Book Award.
„Džon Čiver je čarobni realista XX veka.“ Filip Rot
Džon Vilijam Čiver (1912–1982) američki je pripovedač i romansijer, jedan od klasika kratke priče XX veka. Regrutovan je 1942. i sledeće godine objavio prvu zbirku priča „Kako neki ljudi žive“, koje se kasnije odrekao. Proslavio se zbirkama „Grozni radio“, „Provalnik sa Šejdi Hila“, „Neki ljudi, mesta i stvari koji se neće naći u mom sledećem romanu“, „Brigadir i golferova bela udovica“, „Svet jabuka“ i „Priče Džona Čivera“ (Pulicerova nagrada 1978), kao i romanima „Hronika Vapšotovih“, „Skandal sa Vapšotovima“, „Bulet Park“, „ Sokolar“ i „Ovo stvarno liči na raj“.
„
Odabrane priče“ možete kupiti u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, online knjižari
www.delfi.rs i na sajtu
www.laguna.rs.