U utorak, 11. jula na platou ispred Dvorca kralja Nikole, jedan od naših najnagrađivanijih savremenih pisaca Nikola Malović promovisao je roman „Jedro nade“ koji je objavljen 2014. godine u izdanju Lagune.
Kako ga je čitalačka javnost izuzetno dobro prihvatila, doživeo je još dva izdanja 2015. i 2016. godine, zbog čega je našao svoje mesto u književnom programu Večernje scene ovogodišnjeg Barskog ljetopisa, koji potpisuje selektorka Mila Čordašević.
Književna promocija je protekla u znaku dinamičnog, prijateljskog i otvorenog razgovora sa novinarom i takođe književnim stvaraocem Milanom Vujovićem koji je bio moderator večeri; ali i u znaku interakcije sa publikom koja je, iako se nije neposredno uključivala, u svojevrstan dijalog bila „uvučena“ neposrednošću autora, koji je insistirao na obraćanju njima i njihovoj ulozi u celokupnom događaju. Malovićev umetnički senzibilitet i temperament, teme, duhovita, ali i promišljena komunikacija između autora i moderatora, zainteresovanost i reakcije publike učinile su ovo veče zanimljivim i originalnim. Promovisano „Jedro nade“ još jednom je istaknuto kao roman o najpoznatijem modnom dezenu na svetu – dezenu mornarske majice, koji nije postao samo „jedinica stila“, već je svojom suštinom postao kompleksniji motiv koji podrazumeva geografski, psihološki, ideološki, sociološki i značajan istorijski aspekt.
„Mornarska majica u modnom smislu jeste esencija stila, jedinica stila, ali ona je – kaže ’Jedro nade’ više od odjevnog predmeta. To je naprosto odjevna institucija. Iz mora podataka izdvojiću činjenicu da se ona prvi put pojavljuje, pošto je i vojna uniforma, na dvije zaraćene strane u bici kod Trafalgara 1807. godine između Napoleonove i Nelsonove armade. Kuriozitet je da obje mornarice, u tada zaraćenoj Evropi, imaju mornarske majice na svojim plećima prvi put u istoriji“, kazao je Malović.
Malović je pored priče o dezenu koji je postao globalni brend, u čiju istoriju su umešani Jevreji, katolički kraljevi, otkriće Amerike..., utkao i logiku primorskog načina života i ispleo ljubavnu priču u srcu urbane barokne bajke. „Jedro nade“, koje sa „Prugastoplavim storijama“ iz 2010. godine čini jedinstveni dualni prozni sistem u našoj savremenoj književnosti, nastajao je šest godina. Kada je za njega primao nagradu Zadužbine Branka Ćopića za dela visoke umetničke vrednosti, Malović je kazao da je sve vreme verovao da stvara „pošten, dobar i zanimljiv roman“.
„Roman jeste priča o najpoznatijem modnom dezenu na svijetu, najseksualnijem simbolu i vojnoj uniformi u svim mornaricama svijeta, čija se radnja dešava u baroknom bajkovitom Perastu koji je, kao što znamo, sve što ima podigao iz plavo-bijelog zlata. Ali to je interesantno ljudima i stoga što roman otvara i neke nove dimenzije. Želim da vjerujem, dakle, da ’Jedro nade’ nije samo još jedan od onih romana koji otkriva more i primorje koga je uvijek malo u domaćoj književnosti, nego baca i novo svjetlo na nama znanu istoriju“, istakao je autor.
Izvor: jedro.me