Laguna - Bukmarker - Knjige velike poput ljudi: Kratak pregled gigantskih knjiga - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Knjige velike poput ljudi: Kratak pregled gigantskih knjiga

Prošle godine u aprilu Ginisova knjiga svetskih rekorda je objavila da je najveći ikada objavljeni strip „Napad na Titane“ (Shingeki no Kyojin) koji je objavio Kodanša LTD u Japanu. Ova manga je visoka 2,13 metara i teška skoro 14 kilograma. Kako se navodi, ova knjiga je napravljena zarad „promocije finalnog 34. broja serijala“ i neverovatan je način da se proslavi završetak štampe jedne serije stripova.

Foto: Freepik

Veličina knjiga je oduvek bila zanimljiva za proučavanje. Izdvojili smo neke primere izuzetno velikih knjiga – pod velikim podrazumevamo štampanu površinu, ne dužinu knjige (i za to postoje Ginisovi rekordi, ali o njima drugi put).

Koliko veliko je zaista veliko?

Ne postoji jasna definicija šta se podrazumeva pod velikom knjigom. Naravno da svi znamo za velika štampana izdanja koja vidimo u posebnim delovima biblioteke. Nama trebaju one koje su veće i od njih.

Jedan primer velike knjige je The Birds of America Džona Džejmsa Odubona koja se nalazi u muzeju u Čikagu. Prepuna je neverovatnih ilustracija, a muzej je objavio da je knjiga duga jedan metar, široka 66 santimetara i, kada se zatvori, debljine 6 santimetara. Reč je o setu od četiri knjige koji se čuva u posebnoj staklenoj vitrini i jednom nedeljno se okreće po stranica.

CNBC je izveštavao da su 2004. godine četiri studenta pokušala da ukradu Odubonove knjige, ali nisu uspeli jer je svaka knjiga teška preko 22 kilograma. Ukrali su neke manje vredne knjige, ali ove su bile preteške da bi mogli sami da ih iznesu.

Zašto prave ovolike knjige?

Doktorka Suzan Kar Šmit, kustoskinja zbirke retkih knjiga i rukopisa u biblioteci Njuberi, objašnjava da se veličinom knjige postiže jači vizuelni utisak. U slučaju Odubonovih knjiga, poenta je u detaljima koji mogu da se zapaze na ilustracijama ptica u prirodnoj veličini.

Takođe, kao primer navodi Liber Chronicarum (Nimberšku hroniku) koja je dugačka samo 47 centimetara, a štampana 1493. godine. To je impresivno kada se uzme u obzir da je proces štampe u to vreme bilo u začetku. Biblioteka Njuberi poseduje četiri primerka – dva na nemačkom i dva na latinskom jeziku. Knjiga prikazuje istoriju do današnjeg trenutka (odnosno do 1493. godine) i počinje Rajskim vrtom. U njoj se nalaze izveštaji o prirodnim katastrofama tokom istorije.

„Pokušali su da prikažu mesta i vremena od samog početka“, kaže doktorka Kar Šmit. Postoje i prikazi nekih istorijskih ličnosti (koji možda i nisu najtačniji), ali sama veličina knjige omogućila je da se veći broj informacija unese u nju.

Ona takođe navodi i da su velike knjige bile praktične u nekim situacijama. Ako pogledamo horske knjige iz 18. veka, one su velike jer je bilo potrebno da grupa ljudi čita iz iste knjige koja se nekada nalazila poprilično daleko od njih. Veličina knjige je omogućila da se koriste veća slova.

Štampanje velikih knjiga nekada i sada

Kako smo naveli na početku, gigantske knjige se štampaju i danas. Godine 2007. za najveću štampanu knjigu Ginis je proglasio „Malog princa“ koji je štampan u Brazilu. Izdavač Ediuro Pablikacies je objavio 2 metra dugačku i 3 metra široku knjigu koja je poslužila kao sjajan marketinški trik na sajmu knjiga održanom te godine.

Naravno da štampanje velikih knjiga, kako u 15. veku tako i danas, ima svoje izazove. Doktorka Kar Šmit je objasnila da je za tako nešto neophodna velika presa i papir te veličine. Digitalna štampa bi to mogla da olakša, ali je i dalje izazov povezati toliku knjigu.

Ovo je samo deo priče o velikim štampanim knjigama. Primera tokom istorije je bilo mnogo, a verovatno ćemo biti svedoci neke nove revolucionarno velike knjige koja će biti odštampana u budućnosti.

Autor: Elajza Šenberger
Izvor: bookriot.com
Prevod: Dragan Matković


Podelite na društvenim mrežama:

literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
09.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
prikaz romana duž oštrog noža leti ptica svet sa šibom u rukama laguna knjige Prikaz romana „Duž oštrog noža leti ptica“: Svet sa šibom u rukama
09.01.2025.
Možda je tema ljubavi najčešća u okvirima svetske književnosti, ali je u srpskoj literaturi rat otac svih stvari. On se u nas neprekidno, reći će Crnjanski „obnavlja iz praha i pepela kao feniks“. Pri...
više
prikaz ilustrovanog izdanja gejmenove nordijske mitologije pesnička medovina majstora svog zanata laguna knjige Prikaz ilustrovanog izdanja Gejmenove „Nordijske mitologije“: Pesnička medovina majstora svog zanata
09.01.2025.
Američki pripovedač Nil Gejmen je, to već odavno znamo, majstor svog zanata, stvaralac bujne mašte koji je na izvanredan način oživeo brojne fantastičke svetove u „Koralini“, „Zvezdanoj prašini“, „Dob...
više
prikaz romana zmajeva žena ane atanasković nebeska ljubav laguna knjige Prikaz romana „Zmajeva žena“ Ane Atanasković: Nebeska ljubav
09.01.2025.
Ako „smeti znači želeti, a želeti smeti“, kako Ana Atanasković veli u rano jutro svog novog romana, onda se može reći da je autorka dela „Zmajeva žena“ i u svom kreativnom postupku, a i u svom životu ...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.