Ako ste zaljubljenik u maštovitu, tvrdu i mračnu fantastiku, a još niste pročitali „
Crno krilo“
Eda Makdonalda, mnogo propuštate. „Crno krilo“ je prva knjiga Makdonaldovog serijala „
Vranino obeležje“. Druga knjiga „
Vranin krik“ izašla je 21. avgusta 2018. Pred njen izlazak imala sam priliku da razgovaram sa Edom o Jadu, gavranima i štreberskim ljubavima.
Navedi 5 svojih najvećih štreberskih ljubavi.
U duši sam veliki štreber. Jasno je da mnogo čitam – naročito volim Robin Hob, Dejvida Gemela, Kejt Eliot i Džuli Džouns. Nekada sam strastveno igrao igrice (nekoliko godina sam radio kao moderator u igri „World of Warcraft“), ali ovih dana se ograničavam na gledanje strimova igrice „StarCraft“. Ali moj najštreberskiji hobi je verovatno mačevalaštvo – treniram, prevodim, tumačim i izučavam istorijske borilačke veštine iz dokumenata koji sežu u prošlost čak do 13. veka... Malo je opskurno, ali to volim.
Šta ti je poslužilo kao inspiracija da napraviš serijal „Vranino obeležje“ i svet u kojem živi Rajhalt Galharou?
Na samom početku nisam imao nikakvu posebnu inspiraciju, sem što sam imao predstavu o tome ko je Galharou i hteo sam da ispričam njegovu priču – sve ostalo je evoluiralo spontano tokom procesa pisanja. Završna knjiga je ispala
veoma drugačija od onoga što sam prvobitno nameravao i uvek kažem da mi najbolje ideje padaju na pamet kad sam u pola rečenice dok pišem o nečemu drugom. Jedan primer je „phos“ magija, koja pomalo podseća na elektricitet. Pisao sam o dolasku mojih likova u grad, a ranije sam prošao pored jednog paba u Londonu na kojem je bio veliki crveni neonski znak, tako da sam hteo da u priču ubacim neki sličan znak. Iz toga je kasnije evoluirao ceo sistem magije. Uživam da tako pišem – to je kao da istražujem.
A šta ti je dalo ideju za tetovažu koja iskače iz kože kao živo biće i isporučuje poruku? Ili za Jad, koji je neverovatno bogat i deluje iskonski?
Tetovaža zapravo nije postojala u ranijim verzijama. Bio mi je potreban način da Galharouov šef komunicira sa njim, ali proces je morao da bude jednostran i hteo sam nešto što ne može da se dešava na svakih pet minuta (ne bi bilo zanimljivo kada bi suštinski imao mobilni telefon). Ali volim gavrane i vrane i nikada ne propuštam priliku da o njima pišem. A što se tiče Jada, to je u stvari ideja koju već dugo imam u glavi. Uvek mi se dopadao koncept o samoj zemlji koja pokušava da vas uništi. Takođe volim priče smeštene na pograničnim predelima – mislim da se tu odvija najbolja akcija i zato sam hteo pogranično područje koje izgleda jedinstveno i drugačije.
Gajiš li posebnu ljubav prema gavranima (kao i ja)? Zašto, ili zašto ne?
O, naravno! Gavrani i vrane prisutni su u mitologijama svih kultura na svetu – kada dolaze do onoga što žele, uvek su uspešni, pametni i nemilosrdni. Kao lešinari, takođe su tesno povezani sa smrću i predstavljaju odlične vesnike mračnih stvari.
Kakve knjige voliš da čitaš? Imaš li omiljenog autora, serijal, knjigu?
Trenutno čitam knjige
Lija Čajlda (serijal o Džeku Ričeru) i slične trilere. Otkad pišem profesionalno, čitanje fantastike mi izgleda kao rad, jer ne uspevam da isključim kritičarski deo mozga. Ali trenutno gutam trilere i uživam u tome.
Šta najviše voliš u pisanju? Postoji li „najbolji“ deo tog procesa?
Ima nekoliko stvari u kojima zaista uživam. Recimo, kada se osvrnem na nešto što sam napisao i pomislim „Au, ovo sam potpuno zaboravio, a baš je dobro!“ i iznenadim se. Ili kada mi neko priča o delu knjige koji mu se svideo, a ja pomislim „Da! Upravo je u tome poenta i ti si je razumeo!“
Šta je sledeće? Ima li nešto izvan serijala „Vranino obeležje“ o čemu možeš nešto da nam kažeš? Ili kada će sledeća knjiga serijala?
Upravo sam završio prvu verziju treće knjige „Vraninog obeležja“ („
Gavranov pad“) i izaći će na leto 2019. Radim na još nekim projektima i nadam se da će bar jedan od njih biti uspešan – ali za sada će sve ostati tajna.
Napomena: Intervju je iz 2018. godine.
Autor: Megan
Izvor: geekgirlpenpals.com
Prevod: Borivoje Dožudić