Novi roman Pavla Zelića „Peščana hronika” zaintrigirao čitaoce i književne kritičare.
„Peščana hronika” je prije svega ljubavna priča, ali ne o onoj ljubavi na koju sad mislite, već i porodičnoj, prijateljstvu i prema profesiji, naciji i zaljubljenosti u ideje.
Na radnoj akciji izgradnje Novog Beograda, nekoliko godina poslije Drugog svjetskog rata, pet pionira, ponesenih duhom udarništva, otkriće jedan nepoznat svijet i steći priliku da se u njemu dokažu. Pored žestokog rada, naučiće kako da vezuju pertle, da čitaju i pišu, da se zaljube, a otkriće i zlokobnu prijetnju iz bliske prošlosti koja vreba ispod pijeska i mulja močvare – budućeg novog grada. Pedeset godina kasnije, Ilija Orlović, novopečeni DB-ovac, a odnedavno i udovac i samohrani otac, u bjekstvu pred odgovornošću koja ga može koštati života, sakriće se u lavirintu novobeogradskih blokova...
Ovo je sažetak romana „Peščana hronika”, iz pera Pavla Zelića, koji je nedavno objavila beogradska Laguna.
Kako je knjiga nastala, šta je presudilo da se opredijelite za ovu temu?
- Kaže se da je najbolje pisati iz ličnog iskustva, a ja sam to iskustvo pozajmio iz moje neposredne okoline, našavši u pričama moje bake koje su se ticale poslijeratnih omladinskih radnih akcija taj inicijalni zamajac za roman. Kada otkrijete neku temu koja predstavlja svojevrsnu rupu u književnosti, a takozvane ORA uopšte prije „Peščane hronike” nisu kod nas na iole ozbiljniji način bile predmet umjetničke književne obrade, to svakako ne smijete propustiti. Želio sam da napišem i ljubavno pismo i kritički osvrt na vremena koja su za nama, i da kroz prizmu fantastičnog i magijskog propustim razne događaje kako bih naglasio poente koje sam želio da iskažem, a sve to na scenografiji jednog Novog Beograda, nastalog iz inadžijske ideje Josipa Broza Tita, da se može dizati grad na močvari i pješčari...
Vaš roman nije još promovisan u Crnoj Gori. Kako biste djelo predstavili našim čitaocima?
- „Peščana hronika” je, to sam vremenom i sam sa iznenađenjem otkrio, prije svega ljubavna priča, odnosno zbirka isprepletanih ljubavnih priča, ali, ne o onoj ljubavi na koju sad mislite, već i porodičnoj, ljubavi prijateljstva, ali i prema profesiji, naciji i zaljubljenosti u ideje u koje nas uvjere političari. Počinjemo sa uvodom o pet prijatelja, pionira koji sanjaju da dođu na radnu akciju, najveću tog doba, na Novom Beogradu 1948. godine, gdje doživljavaju dječačke avanture nalik na romane „Orlovi rano lete” ili „Dječaci Pavlove ulice”. Priča se nastavlja 1998. i govori o odnosu jednog samoživog, neodgovornog oca, žestokog DB-ovca i njegovog malog sina o kojem je prinuđen da se potpuno stara poslije smrti supruge. Taj Ilija Orlović će upravo kroz novopronađenu odgovornost i suprostavljen ogromnim, strašnim iskušenjima na koja ga bacaju duhovi prošlosti imati priliku da ga prvo ljubav prema sinu, a zatim i romantična ljubav za podjednako emotivno osakaćenu komšinicu, iskupi od grijeha. Zatim, tu je i priča o pervertiranim ljubavima, prema idejama nacizma i partijske ideologije, koje gaje stvarni komandanti nacističkog koncentracionog logora „Staro Sajmište” Herbert Andorfer i Edgar Enge, i izmišljeni agent UDBE koji ih decenijama poslije rata juri po Njemačkoj i Austriji... Sve ove storije se preklapaju i sudaraju u preko pola vijeka dugom zapletu, od užasa Drugog svjetskog rata, preko poleta poslijeratnih akcijaša, do razočarenja 90-ih i krešenda svih naših poraza u NATO bombardovanju. I sve to vrijeme, ljubav je ta koja pokreće moje junake, ljubav ih spašava i dovodi u rizik, i zbog nje, samo zbog nje, njihovi životi imaju smisla, čak i kada ih gube.
Da li se dogodilo da Vas kontaktira neko od Vaših čitalaca - savremenika događaja koje opisujete? Kakve su reakcije?
- U toku pripreme za pisanje „Peščane hronike” intervjuisao sam više značajnih figura koje su učestvovale u radnim akcijama, upravo tim najranijim, neposredno poslije rata, i njihove priče i anegdote su zauvijek sačuvane na stranicama ove knjige koja je zbog njih mnogo bogatija i autentičnija. Bili su tu komandant cijele ORA na Novom Beogradu Slobodan Bosiljčić, zatim rekorder u broju udarničkih znački Radič Mitrović, hroničar tog doba dr Slobodan V. Ristanović i drugi, a naravno i u ostalim segmentima romana sam imao stručne konsultante od pripadnika MUP-a i DB-a, do istoričara, pravnika, arhitekata... Ipak, akcijaši su bili najbolji izvor, čudo je čega su sve ti ponosni starci sjećali... Naravno da sam i u direktnom susretu sa čitaocima saznao još detalja, zanimljivosti i ličnih doživljaja koji takođe zaslužuju da se nađu na stranicama neke knjige. Ta energija, taj polet baka i deka koji su u tome učestvovali i koji i dalje postoji u njima se regeneriše kada se susretnemo na promocijama i pričamo i presrećan sam što moj roman izaziva toliko nostalgičnih emocija. Ipak, jedan sasvim drugi utisak će ipak ostati najvažniji, a tiče se pohvala koje sam na temu obrade stradanja Jevreja u Srbiji i Beogradu dobio od Ivana Ivanjija, našeg slavnog pisca, koji je i sam preživio stvarne horore konclogora, a kome su roditelji stradali na mjestima koja opisujem, od strane stvarnih ljudi, a sada likova u mom romanu.
Strip je takođe Vaša ljubav. Napisali ste više scenarija za strip. Šta je novo na ovom planu kod Vas?
- Upravo se intenzivno čujem sa crtačem Draganom Paunovićem, koji je zajedno sa mnom debitovao na „Družini Dardaneli”, a nastavio da nas oduševljava strip adaptacijom hit romana „Konstantinovo raskršće”. Radimo na drugom dijelu „Dardanela” i planiramo ga za izlazak ove godine, čime ćemo konačno zadovoljiti nestrpljive mnogobrojne fanove ove serije, koji bi da znaju u kakve nove avanture bacamo junaka naslovne družine, Hajduk Stanka, Koštanu, Savu Savanovića, grofa Vronskog i druge koje smo pozajmili iz lektire. Takođe sam uradio više kratkih priča za važan projekat, antologiju kojom u riječi i slici obilježavamo stogodišnjicu Drugog svjetskog rata, na čemu sarađuju najveći strip umjetnici iz Francuske i cijelog regiona.
Priredili ste zbirku erotske fantastike ,,Ugriz strasti”. Kako ste došli na ovu ideju? Da li ste na pragu sličnih ideja?
-U pitanju je bio projekat Društva ljubitelja fantastike „Lazar Komarčić” iz Beograda, koji je podržalo i omogućilo Ministarstvo kulture Republike Srbije. Ta zbirka je okupila najbolje domaće pisce fantastike, uključujući i ekskluzivnu priču tada još živog velikana Milorada Pavića, ali i vrhunske crtače i strip umjetnike koji su obogatili ovo izdanje kolor ilustracijama na temu svake od priča. Takvi poduhvati su vrlo zahtjevni, i ne znam kad ću naći vremena za sljedeći, ali mi je jako drago da koncept tematskih antologija fantastike i dalje postoji kroz akcije Gorana Skrobonje i njegove izdavčke kuće „Paladin”. On je priredio već nekoliko takvih na temu televizije, urbanih legendi, vampira i apokalipse i sa zadovoljstvom sam učestvovao u većini njih sa svojim pričama.
Bavite se i književnom kritikom. Koji su to izazovi za Vas u ovom poslu i šta mislite o kritici u književnosti danas?
- Ovo je nešto što me sve više muči i nervira, jer u hiperprodukciji statusa na Fejsbuku i Tviteru, trivijalnih blogova i postova na forumima gubimo odnos prema pravom kritičkom sagledavanju nekog djela. Sa jedne strane, internet nam je omogućio da svi budemo kritičari, ali se malo ko toga ozbiljno poduhvata, a sa druge strane, nestaju mjesta na kojima bih mogao da pišem a da znam da će to čitati ozbiljna publika. Koristim kritiku u ono malo preostalih časopisa i na pojedinim kvalitetnijim portalima prije svega da ukažem na vrijedna objavljena djela u književnosti i stripu koja bi inače ostala neprimjećena.
Autor: M. Milosavljević
Izvor: Dan online
Foto: Dan online