Posle dva zapažena romana "O vukovima i senkama" i "Suze svetog Nikole", Branislav Janković je objavio i treći roman "Vetrovi zla" u izdanju "Lagune". Ovaj akciono-detektivski roman prati život raspopa i istražitelja Jevrema Utvića koji treba da reši "ubistvo" knjaza Srbije Miloša Obrenovića. Pozitivne reakcije čitalaca, ali i kritike, daju autoru inspiraciju da uskoro u još jednom nastavku oživi ove likove.
- Pisac ima pravo da menja istoriju, ali to mora da uradi neprimetno, da ne pojede sopstvene junake - kaže Janković za "Novosti".
O glavnom liku Jevremu Utviću kaže da je istovremeno pozitivac sa manama i negativac sa vrlinama:
- On je božansko i đavolsko u nama. Neko ko ubija i spasava, ljuti se i plače, voli i mrzi, huli i moli se... Neko koga preziru i vole u isto vreme.
U "Vetrovima zla" Janković posebnu pažnju posvećuje ženama iz dinastije Obrenović. Kaže da je u toku istraživanja njihovih sudbina i ličnosti bio iznenađen i - oduševljen:- Shvatio sam da su bile interesantnije, intrigantnije i mudrije od svojih muškaraca. Baba Višnja, Ljubica, Jelisaveta, Anka, Natalija, Jelena, majke, supruge ili naložnice, imale su više uticaja na politiku i istoriju Srbije nego što pretpostavljamo. Miloš, Mihailo, Milan, Aleksandar, bili su muškarci jakih strasti i ideja, a to je opasna kombinacija. Žene oko njih nisu mogle biti drugačije. Ponekad pomislim kako sam u stvari napisao omaž ženama Obrenovića. Bile su to žene koje su poterale Srbiju napred. Koliko svojim vrlinama, toliko i svojim gresima - kaže Janković.
OBRENOVIĆI
Svima je odgovaralo da Obrenovići nestanu - kaže pisac "Vetrova zla". - Od Austrougara, Nemaca, Rusa, Srba, Karađorđevića. Izmasakrirani su i bačeni sa balkona od strane vojnika koji su se zakleli da će ih štititi. Nemamo više kraljevske dinastije, tek neke osobe koje šetaju Srbijom i uče jezik zemlje kojom su nekada vladali. Obrenovići su mi bliskiji. Bili su pesnici, mecene, ljubavnici i oslobodioci.
Autor: D. Miljković
Izvor: Novosti