Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

BUKMARKER-logo

Saveti za studente: Čitanje kao navika

Svakom studentu je poznata ova situacija i većina je mrzi: svake nedelje čitate beskrajne tekstove u nadi da će vam materija ostati u glavi, kako bi na sledećem predavanju mogli da učestvujete u diskusiji. Ako vam čitanje preraste u naviku ne samo da ćete čitati brže, već ćete na taj način proširiti horizonte.
Postoje brojni kursevi na kojima možete naučiti kako da usavršite tehniku čitanja, ali dobijene savete možete primeniti samo ako uzmete knjigu u ruke i bacite se na posao. Ne morate početi od stručnih tekstova. Izaberite ljubavni roman, triler ili neku naučno-popularnu knjigu. U časopisima i novinama naći ćete niz zanimljivih sadržaja.

Ali kako od čitanja stvoriti naviku? Kao prvo, neophodne su želja i disciplina. Evo nekoliko saveta koji mogu da vam pomognu.

Uključite čitanje u spisak dnevnih obaveza

Studenti bi u svakom slučaju morali da poseduju neku vrstu pisanog plana kako bi imali jasan uvid u obaveze vezane za fakultet. Tom spisku se mogu dodati i druge dnevne obaveze i interesovanja, a možete stvoriti i zasebnu listu knjiga koje vas interesuju.

Bilo bi od izuzetnog značaja da odvojite vreme u toku dana, koje će biti posvećeno čitanju. U početku to može biti 15 minuta, a kasnije 30 minuta ili ceo sat. Nema studenta koji ne može da pronađe bar nekoliko slobodnih minuta. Možda nismo u pravu? Ako vam ta opcija ne odgovara, možemo preporučiti aplikaciju Todoist, koja će vam pomoći da se organizujete.
Stvorite dnevne rutine

Rutine olakšavaju život. Izaberite nekoliko i pridržavajte ih se. U slučaju čitanja, mogli biste stvoriti naviku da se svakog dana posvetite ovoj aktivnosti posle doručka ili uveče, pred odlazak u krevet. Sjajnu priliku za čitanje predstavljaju putovanja vozom, gradskim prevozom i sl.

Ako ste student, preporučujemo da za svaki predmet na studijama odredite termine u toku nedelje, koji će biti posvećeni isključivo čitanju literature iz te oblasti.
Čitajte samo ono što želite da čitate

Najbitnije je, u svakom slučaju, da čitate ono što želite. Ako vam se čita roman, čitajte roman. Ako vam se čita časopis, čitajte časopis. Knjigu uvek možete staviti u torbu i čitati je u vozu ili  kafeu. Ali čak i ako odlučite da čitate ono što želite, školske knjige se ne mogu zaobići. Ako studirate ono što volite, relevantna literatura će vas sigurno interesovati. Kada joj budete posvetili dovoljno vremena, sve će ići mnogo lakše.

Sami ste odgovorni za svoje čitalačke navike. To znači da vi odlučujete šta, gde i kada ćete čitati. Budite kreativni i otvorite se novim sadržajima. Svet je pun iznenađenja.

Izvor: studiblog.net
Prevela: Jelena Tanasković

Podelite na društvenim mrežama:

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
unicredit-seeklogo
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
IPS-NBS