Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

BUKMARKER-logo

Razotkrivanje moći spavanja i sanjanja u knjizi „Zašto spavamo“ dr Metjua Vokera

Knjiga „Zašto spavamo“, bestseler Njujork tajmsa i međunarodna senzacija, zadivljujuće je istraživanje svrhe i moći spavanja iz pera direktora Centra za proučavanje spavanja na Univerzitetu Berkli dr Metjua Vokera. Autor razjašnjava zašto je spavanje jedan od najvažnijih vidova našeg života, ujedno i onaj koji najmanje razumemo.

Sve donedavno nauka nije imala odgovor na pitanja zašto spavamo i čemu spavanje služi ili otkud takve pogubne posledice po zdravlje kad nam je san uskraćen. U poređenju s nagonima za hranom, pićem i razmnožavanjem – razumevanje svrhe spavanja je mnogo teže i zahtevnije.

U samom mozgu spavanje obogaćuje razne funkcije, uključujući našu sposobnost za učenje, pamćenje i donošenje logičkih odluka. Ono podešava naše emocije, obnavlja imunološki sistem, fino usklađuje rad našeg metabolizma i reguliše apetit. Sanjarenje stvara prostor virtuelne realnosti u kojem mozak spaja prošlo i sadašnje znanje, čime nadahnjuje našu kreativnost.

Voker objašnjava kako možemo da iskoristimo spavanje da bismo podigli raspoloženje, povećali nivo energije, regulisali hormone i sprečili pojavu raka, Alchajmerove bolesti i dijabetesa, ali i usporili starenje i produžili život. Ujedno daje praktične savete o tome kako bolje spavati noću, i to svake noći.

Metju Voker je profesor neuronauke i psihologije na Univerzitetu Berkli, ujedno i direktor Laboratorije za proučavanje spavanja i za neuroimidžing. Pre toga je bio profesor psihijatrije na Harvardu. Objavio je više od sto naučnih studija i pojavio se u emisijama 60 Minutes, Nova, BBC News i NPR Science Friday. „Zašto spavamo“ je njegova prva knjiga.

Možete je pronaći od utorka 8. oktobra u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Metju Voker

Metju Voker

Metju Voker je profesor neuronauke i psihologije na Univerzitetu Berkli, ujedno i direktor Laboratorije za proučavanje spavanja i za neuroimidžing. Pre toga je bio profesor psihijatrije na Harvardu. Objavio je više od sto naučnih studija i pojavio se u emisijama 60 Minutes , Nova , BBC News i NPR Science Friday .

Spremite spiskove! Noć knjige od 12. do 14. juna!

Od 12. do 14. juna 2026. godine održaće se 34. Noć knjige pod pokroviteljstvom Banca Intesa u svim knjižarama Delfi i Laguninim klubovima čitalaca na 74 lokacije u 38 gradova u Srbiji i regionu, kao i na sajtovima laguna.rs, delfi.rs i dicearena.rs.

Pročitaj više

„Knjige upola cene“: Odabrani Lagunini naslovi na popustu 50% od 25. do 31. maja 2026.

Radost za sve ljubitelje čitanja! Akcija „Knjige upola cene“ traje od 25. do 31. maja 2026. u toku koje ćete moći da pronađete odabrane naslove u izdanju Lagune u svim Delfi knjižarama, kao i na sajtovima delfi.rs i laguna.rs i to na popustu od čak 50%!

Pročitaj više

U svetu gde svi žele da budu viđeni, saznajte kako da budete zapamćeni – predstavljena knjiga Ivana Stankovića „Lični brend za početnike“

U vremenu kada svi žele da budu viđeni, Ivan Stanković je napisao knjigu o tome kako biti zapamćen. „Lični brend za početnike“ je prva knjiga kod nas koja jednostavno i precizno objašnjava kako se gradi profesionalni identitet u vremenu kada je vidljivost postala jednako važna kao i znanje.

Pročitaj više

Nova Lagunina knjižara na Kaleniću – mesto za knjige, susrete i inspiraciju

Ljubitelji knjiga uskoro će dobiti novu omiljenu adresu. Na jednoj od najživljih tačaka u gradu, kod pijace „Kalenić“ u Ulici Maksima Gorkog 11, biće otvorena nova knjižara u lancu Delfi i Lagunin klub čitalaca – prostor osmišljen kao savremena gradska lifestyle knjižara, mesto susreta čitalaca, komšija, porodica i svih onih koji veruju da knjige oplemenjuju svakodnevicu.

Pročitaj više

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
unicredit-seeklogo
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
IPS-NBS