Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

BUKMARKER-logo

Prikaz romana „Krhotine“: Žanr za sebe

krhotine-1
Početkom osamdesetih godina prošlog veka muzički „njuvejv“ dopunjen je zasebnim, neoromantičarskim pokretom. Bio je to zaseban alternativni izraz u skladu sa sopstvenim nazivom, ali je trajao prekratko da bi čak i njegovi najizvrsniji izvođači poput Ultraxoxa ili grupe Duran Duran bili lišeni čekanja na sledeći muzički trend kojem bi se mogli prikloniti.

Nešto slično neoromantizmu u alternativi moguće je reći za pokret „bejbi bumera“ u američkoj prozi osamdesetih godina. Bret Iston Elis (1964) i nekoliko poetički sličnih autora – čija dela, za razliku od njegovih, nisu izdržale probu vremena – u svojim kasnijim radovima su u raznim pravcima preusmeravali svoje oguglale apolitične satire (!) megalopolisa. Nešto slično neoromantičarskom „čekanju sledećeg trenda“ može na prvi pogled da važi i za „Krhotine“, knjigu koju Elis objavljuje posle trinaestogodišnje romaneskne pauze.

Izbor mladog sebe kao protagoniste jeste autoironičan piščev način da se poigra sopstvenom „karijerom“, od pre vlastitog prvog, bejbibumerskog romana „Manje od nule“ (koji je, uz još četiri Elisova, objavila Laguna). Međutim, ovim američki pisac samo na prvi pogled odaje počast nekrunisanom kralju autofikcije Karlu Uveu Knausgoru. Naime, četiri godine pre „Moje borbe“ norveškog literate Elis objavljuje „Lunar park“ u kojem takođe piše direktno o sebi.

Ipak, daleko od toga da su „Krhotine“ isključivo knjiga autofikcije koja uverljivo podseća na preranu otupelost američkih bumera. Pošto roman istražuje serijska ubistva u Los Anđelesu na jesen 1981. godine u režiji izvesnog Ribara, a možda i Bretovog novog školskog druga Roberta Malorija, posredi je i horor-triler.

Glavni junak govori o pisanju romana „Manje od nule“, ali i o tome koje elemente stvarnosti bi iskoristio za prozu a koje za scenario, pa je posredi ne samo autofikcionalno nego i metafikcionalno delo.

Pošto se Bret pak prikazuje kao biseksualan junak, kom je heteroseksualna orijentacija primarna, „Krhotine“ se mogu tretirati kao roman homoseksualnog autovanja. Razvoj glavnog junaka od tinejdžera do zrelog muškarca nije baš tipičan, pa je u pitanju i parodija bildungsromana. Pošto se pak bejbibumerska otupelost tretira kao istorijski artefakt, kao nešto što sa ove vremenske distance izgleda udaljeno i egzotično, posredi je i povesna fikcija. I realistična, budući da je vrlo plastično dokumentovana, između ostalog, referencama iz pop, filmskih i modnih uticaja epohe. Takvo Elisovo referiranje uvek je organsko: ne samo kad su posredi gorepomenuti neoromantičarski bendovi; ime Debi, glavne junakinje piščevog romanesknog alter ega, ima veze sa istoimenom liderkom spominjane grupe Blondie.

Auto i metafikcija, horor-triler, (bildungs)roman autovanja sa povesno-bejbibumerskim i (neo)realističkim šmekom… Nije glavni recept Elisovog uspeha taj što ume da ukombinuje različite i naizgled nespojive pripovedne strategije. Stvar je u tome što čega god da se lati, njegov narator se ponaša kao da je izumeo dotičan žanr (ne samo bejbibumerski roman i autofikciju) i uspeva da u raznorodne elemente unese pravu meru balansa. Naprosto, može se reći da su proze Breta Istona Elisa žanr za sebe.

Autor: Domagoj Petrović

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Bret Iston Elis

Bret Iston Elis

Bret Iston Elis je rođen 1964. u mestu Šerman Ouks u San Fernando dolini, gde je i odrastao. Otac Robert Martin Elis je bio preduzimač, a majka Dejl Elis, domaćica. Bret je odrastao u stabilnoj i imućnoj porodici. Roditelji su mu se razveli 1982. godine. Elis ima još dve sestre.

Knjiga nikad dosta: Akcija „3 za 999“ od 4. do 17. maja 2026.

Sve nas koje raduje svaki susret sa knjigama, obradovaće vest da će od 4. do 17. maja 2026. trajati akcija na odabrane Lagunine naslove – „3 za 999“ – u svim Delfi knjižarama, Laguninim klubovima čitalaca u zemlji i regionu, kao i na sajtovima laguna.rs i delfi.rs.

Pročitaj više

O moru, ljubavi i avanturama na Egeju u doba Španskog građanskog rata – roman Artura Peres-Revertea „Ostrvo usnule žene“ u prodaji od 7. maja

Arturo Peres-Reverte, kojeg kritičari smatraju najbesprekornijim romanopiscem savremene španske književnosti, u romanu „Ostrvo usnule žene“ piše o moru, ljubavi i avanturama na Egeju u doba Španskog građanskog rata.

Pročitaj više

„Starter pack“ za modernog stoika – 6 knjiga za spokojniji život

U modernom svetu, koji se čini se odvija sve većom brzinom, stoička filozofija nudi nešto sasvim drugačije: mir, jasnoću i sposobnost da razlikujemo ono što možemo da promenimo od onoga što ne možemo. Ukoliko ste zainteresovani da uronite u svet stoicizma, ili počnete da ga primenjujete u svakodnevnom životu, izdvojili smo 6 knjiga koje će vam pomoći da načinite prvi korak. Od savremenih vodiča preko antičkih klasika, pred vama su naslovi koji vas uče kako da održite stabilnost, fokus i ostanete svoji, bez obzira na okolnosti.

Pročitaj više

Promocija „Grenlanda“ Viktora Lazića 5. maja u knjižari Delfi SKC

O zemlji koja menja ravnotežu sveta, aktuelnoj geopolitičkoj situaciji, o važnim, večnim temama i neviđenoj lepoti ledenih gromada kraj srditog uzburkanog mora – biće reči na promociji „Grenlanda“, najnovije knjige Viktora Lazića, u kafeteriji Bukmarker, u utorak 5. maja od 18 sati.

Pročitaj više

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
unicredit-seeklogo
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
IPS-NBS

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com