Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

bukmarker

Prikaz knjige „Tupak Šakur: Autorizovana biografija“: Kako se gradi i razara mit

Prikaz knjige „Tupak Šakur: Autorizovana biografija“: Kako se gradi i razara mit - slika 1
Stejsi Robinson, autorka, scenaristkinja i dugogodišnja drugarica pokojnog hiphopera Tupaka Šakura, dobila je zadatak da piše knjigu o njemu, zadatak koji se ispostavio i kao blagoslov i u isti mah teret. Reč je o blagoslovu jer teško da može biti višeslojnije i atraktivnije teme od one o čoveku čiji mit raste svakim danom od njegove smrti. Teži deo zadatka ogledao se pak u tome što je trebalo napisati biografiju o nekom ko je živeo glasno, ali umro tiho. Robinsonova je rešila mogući problem ne pokušavajući da napiše knjigu koja teži da predstavlja konačnu istinu već je nastupila sa poštovanjem i, u tom ruhu, napisala produženi dijalog između prošlosti i sadašnjosti.

Iako je arhivski korpus građe – Tupakove beleške, stihovi, crteži, poetski fragmenti, delovi necenzurisanih razgovora s njim... – izuzetno dragocen za knjigu, čini se da je od još većeg značaja to što je autorka lično poznavala svog junaka. Tako dobijamo Tupaka koji nije samo eksponirani umetnik i borac za rasnu jednakost, već i dete, sin, brat, učenik, sanjar, ranjeni muškarac… On je lik koji uvek nosi svesku, čak i u potaji, i kad sedi nag u kupatilu, pišući stihove na ve-ce šolji, dočim ga ceo svet traži.

Tupakova nezasita potreba da piše, da misli, da se izrazi, da čita, ukazuje na intelektualnu glad koja ne priliči stereotipu gangsta repera. Na osnovu ove biografije može se slobodno dospeti do tvrdnje da bi u nekom drugom svetu, glavni junak Stejsi Robinson mogao biti veliki pesnik, revolucionarni vođa, pa i univerzitetski profesor. U tome je Tupakov paradoks: njegov um bio je previše oštar za formu u kojoj je izabrao da deluje, a previše ranjiv da bi ga svet ostavio na miru. Njegova osetljivost na rasna pitanja predstavlja produženje aktivizma njegove majke, i s te strane se pokojni reper ispostavlja kao krajnje logičan i zaokružen lik.

Da se razumemo: autorka nije napisala apologiju svog junaka. Naprotiv, ona ne beži ni od mračnih delova priče: pre svega samodestrukcije, mizoginije, paranoje, niti mehanizama manipulacije. Pitanje optužbe za seksualno zlostavljanje iz 1993. godine ostaje otvoreno, sa svešću da svaka priča ima dve strane, ali i s jasnim prikazom kako je taj događaj promenio Tupaka. Ali to nije jedino što je ostalo otvoreno: to je slučaj i sa njegovim životom, i u umetničkom i u doslovnom smislu. Drugim rečima, sve dok su njegovi stihovi i dalje deo protesta i analizirani na univerzitetima, odnosno i dalje se slušaju, Tupak nije završio.

Za razliku od biografije o njemu, čiji završetak je nagao, što bi nekom možda moglo i zasmetati. Međutim, kao da je to u isti mah jedini mogući kraj ove knjige, jer je napisan u krajnjem dosluhu s temom: kao što se Tupakov život završio iznenadno i naglo, takav je slučaj i sa ovom autorizovanom biografijom. Koja definitivno nije samo dokument o jednoj osobi – ona je studija o tome kako se gradi i razara mit, kako se umetnost prepliće sa životom, i kako tuga može trajati decenijama.

Autor: Domagoj Petrović

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Stejsi Robinson

Stejsi Robinson

Stejsi Robinson je spisateljica i scenaristkinja. Među projektima na kojima je sarađivala i čiji je autor nalaze se Pamtimo Tupaka: Svedočanstva o životu i nasleđu, roman Presretanja, filmsko ostvarenje Oporavak kao i dokumentarni film za kanal FX Draga mama: Saga o Afeni i Tupaku Šakuru. Završila je istoriju na Univerzitetu Kalifornija. Živi sa porodicom u Severnoj Kaliforniji.

„Karota“ i „Lusi“ u najužem izboru za Vitalovu nagradu

U finale izbora za Nagradu „Zlatni suncokret“, poznatiju kao Vitalova nagrada, uvršteno je osam knjiga iz 2025. godine, a među njima i dva romana u izdanju Lagune – „Karota“ Darka Tuševljakovića i „Lusi“ Bojana Savića Ostojića.

Pročitaj više

O životu, vrlini i moći razuma: „Meditacije ili Samom sebi“ Marka Aurelija u prodaji od 5. marta

Remek-delo praktične filozofije „Meditacije ili Samom sebi“ poslednjeg rimskog cara Marka Aurelija, sa izuzetnim predgovorom Vladete Jankovića, nudi dragocene uvide o životu, vrlini i moći razuma. Meditacije koje je napisao u poslednjim godinama svojih vojnih pohoda sadrže privatna

Pročitaj više

Promocija knjige „Boja straha“ Zorana Petrovića 5. marta u knjižari Delfi SKC

Promocija knjige „Boja straha“ Zorana Petrovića biće održana u četvrtak 5. marta od 18 sati u knjižari Delfi SKC. Pored autora, govoriće pisac Đorđe Bajić i urednica Mina Kebin. Moderiraće Mona Cukić. Ovaj roman svojevrsni je nastavak „Ukusa straha“, prvog psihološkog

Pročitaj više

Igrajmo se bojama: Veliki posteri za bojenje „U zoo-vrtu“ i „U luna-parku“ u prodaji od 5. marta

Čuješ li tutnjavu vozića i muziku sa ringišpila? Mmm, zamirisale su kokice u luna-parku! Okupi društvo pa pođite različitim stazama zoo-vrta. Pauza je u bistrou! Razvij veliku bojanku, zgrabi bojice i gledaj kako luna-park ili zoo-vrt oživljavaju pod tvojom rukom. Prati primer ili svojoj

Pročitaj više

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
Group-96644x
image-4394x

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com