Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

BUKMARKER-logo

Knjiga „Dvor gospodara Jevrema Obrenovića 1816-1842.“ istoričara i pisca Nebojše Jovanovića u prodaji od 2. septembra

Istoričar i pisac Nebojša Jovanović napisao je prvu biografiju Jevrema Obrenovića, čoveka koji je Evropu doveo u Srbiju.

Knjiga „Dvor gospodara Jevrema Obrenovića 1816-1842.“ predstavlja osvrt na ličnost i život najmlađeg brata kneza Miloša i pretka srpskih kraljeva iz dinastije Obrenović, znamenitog čoveka koji je mnogo uradio za Srbiju, ali koji je nepravedno zapostavljen u našem nacionalnom pamćenju.

U dvoru gospodara Jevrema Obrenovića, najpre u Šapcu a potom i u Beogradu, otpočelo je priređivanje prvih književnih i muzičkih večeri, umetničkih posela i balova za najveću varošku gospodu tadašnje Srbije. Veliku zaslugu u organizovanju ovakvih vrsta svečanosti imali su vaspitači Jevremove dece koji su došli iz Temišvara, ali presudnu ulogu imali su Jevrem i njegova supruga Tomanija, a kasnije i njihova kći Anka, koja je gostima svirala na prvom klaviru dopremljenom u Srbiju (1829). Po prelasku u Beograd 1831, u Jevremovom domu rodila se ideja o osnivanju Narodne biblioteke i Srpskog učenog društva (najpre Društva srbske slovesnosti, danas Srpske akademije nauka i umetnosti). U tom „predsoblju vlasti“ došlo se i na ideju o školovanju darovite srpske mladeži u evropskim univerzitetskim centrima, omladine koja će deceniju kasnije, odevena u evropska odela, u čuvenim redengotima i sa skoro obaveznim šiljatim bradicama, zauzeti najuticajnije položaje u državi.

Autor je odlučio da napiše biografiju Jevrema Obrenovića i započne obimno istraživanje u domaćim arhivima, jer ga je na samom početku zaintrigiralo to što je on bio deda Milana Obrenovića, prvog srpskog kralja u novovekovnoj istoriji, i pradeda kralja Aleksandra Obrenovića.

„Znao sam, naravno, da je najmlađi brat kneza Miloša i da je dugo bio upravnik u Šapcu, a potom gradonačelnik (gubernator varoši) Beograda. Tokom istraživanja shvatio sam da je njegova biografija veoma bogata, gotovo romaneskna, čak i filmična, raskošna po zaslugama za srpski narod, a da je pri svemu tome ostao skrajnut i u našoj istoriografiji i uopšte u sećanju našeg naroda“, rekao nam je Nebojša Jovanović. „Čitanjem ove knjige, čitaoci će upoznati čitav jedan novi svet za koji nisu ni pretpostavljali da je ikad postojao u Srbiji, i nove junake za koje takođe nisu znali, a koji su još pre dvesta godina stvarali, veoma uspešno, ono što danas zovemo evropskom Srbijom ili Srbijom u Evropi. Dvor gospodara Jevrema bio je glavno stecište kulturnih pregalaca – umetnika, pisaca, a sam Jevrem je bio jedan od najvećih mecena u istoriji srpske države u poslednjih dvesta godina, do danas.“

Knjigu „Dvor gospodara Jevrema Obrenovića 1816-1842.“ možete pronaći od srede 2. septembra u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Nebojša Jovanović

Nebojša Jovanović

Nebojša Jovanović (Loznica, 1963), istoričar i književnik. U rodnom gradu završio osnovnu školu i srednje usmereno obrazovanje, a u Beogradu, na Odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta, diplomirao, magistrirao i doktorirao.

Spremite spiskove! Noć knjige od 12. do 14. juna!

Od 12. do 14. juna 2026. godine održaće se 34. Noć knjige pod pokroviteljstvom Banca Intesa u svim knjižarama Delfi i Laguninim klubovima čitalaca na 74 lokacije u 38 gradova u Srbiji i regionu, kao i na sajtovima laguna.rs, delfi.rs i dicearena.rs.

Pročitaj više

„Knjige upola cene“: Odabrani Lagunini naslovi na popustu 50% od 25. do 31. maja 2026.

Radost za sve ljubitelje čitanja! Akcija „Knjige upola cene“ traje od 25. do 31. maja 2026. u toku koje ćete moći da pronađete odabrane naslove u izdanju Lagune u svim Delfi knjižarama, kao i na sajtovima delfi.rs i laguna.rs i to na popustu od čak 50%!

Pročitaj više

U svetu gde svi žele da budu viđeni, saznajte kako da budete zapamćeni – predstavljena knjiga Ivana Stankovića „Lični brend za početnike“

U vremenu kada svi žele da budu viđeni, Ivan Stanković je napisao knjigu o tome kako biti zapamćen. „Lični brend za početnike“ je prva knjiga kod nas koja jednostavno i precizno objašnjava kako se gradi profesionalni identitet u vremenu kada je vidljivost postala jednako važna kao i znanje.

Pročitaj više

Nova Lagunina knjižara na Kaleniću – mesto za knjige, susrete i inspiraciju

Ljubitelji knjiga uskoro će dobiti novu omiljenu adresu. Na jednoj od najživljih tačaka u gradu, kod pijace „Kalenić“ u Ulici Maksima Gorkog 11, biće otvorena nova knjižara u lancu Delfi i Lagunin klub čitalaca – prostor osmišljen kao savremena gradska lifestyle knjižara, mesto susreta čitalaca, komšija, porodica i svih onih koji veruju da knjige oplemenjuju svakodnevicu.

Pročitaj više

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
unicredit-seeklogo
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
IPS-NBS