Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

BUKMARKER-logo

Izbor čitalaca Njujork tajmsa: Najbolji roman u poslednjih 125 godina

Poznati američki dnevni list Njujork tajms nedavno je obeležio 125. godišnjicu tako što je od svojih čitalaca tražio da nominuju najbolju knjigu u poslednjih 125 godina. Ovaj jubilej je bio prilika i da čitaoci štampanog i onlajn izdanja ovog lista daju svoj sud o najznačajnijim književnim delima nastalim u tom periodu. Ljudi iz šezdeset sedam zemalja nominovali su svoje favorite i na osnovu njihovih glasova novinari su napravili listu od 25 najboljih romana, za koje je glasalo više od 200.000 čitalaca.
Među brojnim klasicima, poput „Velikog GetsbijaF. Skota Ficdžeralda, kao i novijih publikacija, kao što je „Mali život“ Hanje Janagihare, čitaoci su u novembru birali svoj omiljeni roman. Nakon malo više od mesec dana konačno su objavljeni rezultati glasanja.

Odlukom čitalaca Njujork tajmsa, najbolji roman u poslednjih 125 godina je „Ubiti pticu rugalicu“ američke književnice Harper Li.

Drugo mesto zauzima roman „Gospodar prstenova: Družina prstena“, prvi deo trilogije Dž. R. R. Tolkina, dok je treći Orvelov antiutopijski klasik „1984“.

Četvrto mesto pripada romanu „Sto godina samoće“ kolumbijskog pisca Gabrijela Garsije Markesa, a na petom je „Voljena“, koji je napisala Toni Morison.

Izvor: b92.net

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Harper Li

Harper Li

Harper Li (1926–2016) rođena je u Monrovilu u Alabami. Godine 1959. završila je rukopis svog bestseler romana Ubiti pticu rugalicu , ovenčanog Pulicerovom nagradom 1960. godine. Ubrzo nakon toga, pomogla je svom prijatelju Trumanu Kapoteu da napiše članak za Njujorker , koji će kasnije prerasti u njegovo remek-delo In Cold Blood .

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
unicredit-seeklogo
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
IPS-NBS