Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

BUKMARKER-logo

Duhovno nadmetanje sa duhovima

Kad se kaže da je za čitanje jedne knjige potrebno ogledalo, može se pomisliti da je u pitanju neki drevni zbornik šifrovanih tekstova, dragocenih putokaza i tajnih projekata.

Zapravo, knjiga koja je pred nama jeste prepuna šifri i zagonetki, štaviše junaci prolaze kroz brojne tajanstvene i neretko jezive odaje, a svaka naredna dosetka i zagonetka može biti dragocena za izoštravanje uma i sticanje duhovitosti.

Stoga nije na odmet zadržati se na izrazu duhovitost, kojeg je Uroš Petrović u svojoj knjizi „Zagonetna potraga 2“ povezao sa duhovima i otuda načinio igru rečima u podnaslovu, koji glasi – „Dvorac duhovitih duhova“.

Sem toga, valja se zapitati otkud to da se reč duh koristi i za iskazivanje unutrašnje, nematerijalne suštine čovekovog bića, ali i da istovremeno označava lutajuću i nesmirenu dušu umrlih, čime se donekle približava pojmu vampir, mada ih ne treba izjednačavati.

Kad se tome doda i izraz duhovni, koji se prvenstveno vezuje za crkvu i religiju, ali i za nematerijalno blago jedne kulture, društva ili nacije, postaje jasno koliko je tu prostora za nesputanu igru rečima, pa i za dosetke začinjene blagim crnim humorom.

Nakon ovakvog nabrajanja i ovakvih mračnih paralela, moglo bi se pomisliti da je Uroš Petrović napisao jezivu horor-priču umesto knjige namenjene dečjem uzrastu, ali upravo je na primeru drugog dela „Zagonetne potrage“ autor pokazao da se i tematika svojstvena žanru horora bez problema može prilagoditi ukusu mladih čitalaca.

Uostalom, ne treba smetnuti s uma da danas i horor-filmove bez problema – a i bez velikog straha – gleda i publika dečjeg uzrasta, pa ako se tome doda da i mnoge klasične priče namenjene dečjoj publici vrve od monstruoznih veštica i aždaja, ne treba da čudi što se u „Zagonetnoj potrazi 2“ kao važni likovi pojavljuju (ili je bolje reći: javljaju) duhovi, i to njih trideset.

A trideset ih je zbog toga što je toliko i zagonetki koje petoro glavnih junaka treba da reši kako bi iz jedne dvorske odaje prešlo u drugu, a toliko je i viceva koji treba da zasmeju decu koja šetaju dvorcem, ali i da im uliju smisao za humor – a razume se, svaki vic i svaku zagonetku govori po jedan duh, i to u svojstvu čuvara odaje u kojoj su se mladi gosti trenutno zatekli.

I ne samo što je Uroš Petrović zamislio da svaka odaja tajanstvenog dvorca bude naredni nivo u duhovnom nadmetanju sa duhovima, nego je kod svake zagonetke posebno načinio dva nivoa za čitaoce koji se i sami upuste u njeno rešavanje, pa dok se dodatni podaci u vidu male pomoći čitaju na uobičajen način, dotle se rešenja čitaju, kao što je već spomenuto, pomoću – ogledala.

Pritom treba naglasiti da slova u rešenjima nisu jedino što je izokrenuto, nego da je i cela knjiga bukvalno izokrenuta, odnosno da se čita od zadnje do prednje korice – ustvari, onda bi se moglo reći da su korice izokrenute, ali to već zavisi od gledišta samog čitaoca.

Opšte je poznato da knjige za decu iziskuju koegzistenciju teksta i slike, pa često deluje kako su ilustracije podjednako važne koliko i sâm tekst, te da se u tom slučaju može govoriti o koautorstvu pisca i ilustratora, jer rad jednoga ne bi bio potpun bez saradnje drugoga.

Tako ni „Zagonetna potraga 2“ ne bi bila potpuna bez upečatljivih ilustracija Aleksandra Zolotića, koji je i mračne odaje zamka znao da prikaže tako da one budu primamljive čak i onima koji bi se naježili već na sâm pomen toga ko su domaćini zamka.

Pomogavši svojim junacima, ali i čitaocima, da reše zagonetke koje su im duhoviti i duhovno oplemenjeni duhovi postavljali, Uroš Petrović je ovom knjigom rešio još jednu zagonetku, koju nijedan duh nije postavio, ali na račun koje se jedan pomalo neslalo našalio – da li još uvek postoje duhoviti pisci za decu.

Autor: Dušan Milijić

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Uroš Petrović

Uroš Petrović

Uroš Petrović (1967) je književnik čija dela pomeraju granice u savremenoj literaturi za decu i mlade. Počev od zbirki priča-mozgalica i romana u zagonetkama do grafičkih romana, bajki i fantastičnih pripovesti, dela ovog autora jesu originalne pustolovine koje bogato nagrađuju čitaoce.

Knjiga nikad dosta: Akcija „3 za 999“ od 4. do 17. maja 2026.

Sve nas koje raduje svaki susret sa knjigama, obradovaće vest da će od 4. do 17. maja 2026. trajati akcija na odabrane Lagunine naslove – „3 za 999“ – u svim Delfi knjižarama, Laguninim klubovima čitalaca u zemlji i regionu, kao i na sajtovima laguna.rs i delfi.rs.

Pročitaj više

O moru, ljubavi i avanturama na Egeju u doba Španskog građanskog rata – roman Artura Peres-Revertea „Ostrvo usnule žene“ u prodaji od 7. maja

Arturo Peres-Reverte, kojeg kritičari smatraju najbesprekornijim romanopiscem savremene španske književnosti, u romanu „Ostrvo usnule žene“ piše o moru, ljubavi i avanturama na Egeju u doba Španskog građanskog rata.

Pročitaj više

„Starter pack“ za modernog stoika – 6 knjiga za spokojniji život

U modernom svetu, koji se čini se odvija sve većom brzinom, stoička filozofija nudi nešto sasvim drugačije: mir, jasnoću i sposobnost da razlikujemo ono što možemo da promenimo od onoga što ne možemo. Ukoliko ste zainteresovani da uronite u svet stoicizma, ili počnete da ga primenjujete u svakodnevnom životu, izdvojili smo 6 knjiga koje će vam pomoći da načinite prvi korak. Od savremenih vodiča preko antičkih klasika, pred vama su naslovi koji vas uče kako da održite stabilnost, fokus i ostanete svoji, bez obzira na okolnosti.

Pročitaj više

Promocija „Grenlanda“ Viktora Lazića 5. maja u knjižari Delfi SKC

O zemlji koja menja ravnotežu sveta, aktuelnoj geopolitičkoj situaciji, o važnim, večnim temama i neviđenoj lepoti ledenih gromada kraj srditog uzburkanog mora – biće reči na promociji „Grenlanda“, najnovije knjige Viktora Lazića, u kafeteriji Bukmarker, u utorak 5. maja od 18 sati.

Pročitaj više

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
unicredit-seeklogo
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
IPS-NBS

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com