Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

BUKMARKER-logo

Prikaz knjige „Sapijens: Kratka istorija čovečanstva“: Zaboravite Vikipediju, tu je Harari

Prikaz knjige „Sapijens: Kratka istorija čovečanstva“: Zaboravite Vikipediju, tu je Harari - slika 1
Kao martovski deo Izazova, ukoštac sam se uhvatio sa štivom koje izbegavam još od osnovne škole: istorijom. Na svu sreću, „Sapijens: Kratka istorija čovečanstva“ nije tipična suvoparna knjižurina na čiju samu pomisao me uhvati alergijska kijavica. Profesor Harari na duhovit i kreativan način prenosi informacije, neretko se oslanjajući na priče koje služe kao praktični primeri predmeta diskusije. Osvrće se na većinu važnijih aspekata ljudskog postojanja: religiju, politiku, društvo, evoluciju, odnose između uzroka i posledica, ali i na stvari koje nauka ne može sa sigurnošću da objasni, gde pruža uvid u najpopularnije i najverovatnije teorije, kao i na zablude koje nemaju osnova u činjenicama ali su uprkos tome veoma popularne i uzimaju se zdravo za gotovo.

Poglavlja su strukturirana tako da na početku prikažu širu sliku, koja se sa svakim sledećim pasusom primiče iz ptičje perspektive ka individui, pomalo kao na filmskom platnu. Duhovite opaske su česte i umnogome pomažu na ovom proputovanju koje prevashodno služi da obične ljude, kao što sam ja, reši zabluda da ih je pretraga Vikipedije u jedanaest uveče u birtiji posle petog piva i sedmog vinjaka zapravo nečemu naučila. Jer upravo to se desilo, saznao sam koliko ništa ne znam (Sokrate, potpuno te razumem), koliko su informacije koje sam imao nepotpune ili netačne i koliko su temelji mog opšteg obrazovanja klimavi.

Naravno, svi oni koji istoriju nisu bubali za ocenu (uvek petica, molim lepo) i posle refleksno zaboravljali da bi ostavili dovoljno radne memorije za pravilnik DnD-a možda neće biti toliko zabezeknuti širinom i opsegom svog neznanja kao što sam ja bio. Ali verujem da će čak i oni pronaći nešto vredno i interesantno u ovoj knjizi. Preporučujem je svima koji su kao ja poslednjih godina zaglibili u komfor fantastike, trilera i ostalog „lakog“ štiva ili za sve osobe koje je sam naslov dovoljno zainteresovao, jer bukvalno to i pruža – kratku istoriju čovečanstva.

Valja napomenuti da uz sav autorov napor da zadrži objektivnost, ne uspeva u potpunosti da ostavi svoje mišljenje i simpatisanje određenih teorija van teksta. Naravno, narativ time biva „obojen“, ali suština ostaje nepromenjena i otvorena za interpretaciju i razmišljanje, podstičući i nas laike na stvaranje i favorizovanje svojih malih, utešnih teorija koje onda možemo na slavama i za šankovima velikodušno da delimo sa usputnim žrtvama našeg masivnog intelekta, prosipajući pogrešno zapamćene statistike izvučene iz konteksta. Živeli!

Izvor: povrsniprikazi.wordpress.com

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Juval Noa Harari

Juval Noa Harari

Juval Noa Harari rođen je u Haifi u Izraelu 1976. godine, a diplomirao je na Univerzitetu u Oksfordu 2002. godine. Profesor Harari je sručnjak za istoriju sveta, srednjovekovnu i vojnu istoriju. Trenutno je usmeren ka istraživanju sledećih makro-istorijskih pitanja: Koji je odnos između istorije i biologije? Kakva je suštinska razlika između Homo sapijensa i životinja? Postoji li pravda u istoriji? Ima li istorija svoj pravac? Da li ljudi postaju srećniji tokom istorije? Koje i kakve etičke dileme pred nas postavlja uspon tehnologije u 21. veku. Dobitnik je mnogih međunarodnih nagrada, a postao je poznat širom sveta nakon što je objavio knjigu Sapijens: Kratka istorija čovečanstva, koja je prevedena na više od 50 jezika. Dve godine kasnije, objavio je i knjigu Homo deus: Kratka istorija sutrašnjice, koja je prodata u više od 4.000.000 primeraka i takođe prevedena na više od 50 jezika. U knjizi 21 Lekcija za 21. vek u kojoj se posle pogleda u prošlost u Sapijensu i zagledanosti u budućnost u Homo deusu zaustavlja u sadašnjem trenutku on daje odgovore na ključna pitanja: Šta nam se sad upravo događa? Koji su današnji najveći izazovi i izbori? Na šta bi trebalo da obratimo posebnu pažnju? 2024. Harari je objavio i knjigu Neksus: Kratka istorija informacionih mreža, od kamenog doba do veštačke inteligencije u kojoj je težište na izazovima koje će nove informacione mreže staviti pred nas.. Profesor Harari širom sveta drži predavanja na kojima predstavlja teme iz svojih knjiga i članaka, a redovno objavljuje u časopisima Guardian, Financial Times, The Times, Nature magazine i Wall Street Journal. Često volontira za mnoge humanitarne organizacije i obraća se publici na otvorenim predavanjima kojima svi mogu da prisustvuju.

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
unicredit-seeklogo
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
IPS-NBS

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com