„Prvorazredni istorijski triler.“ San Francisco Chronicle
„Zadivljujuća i sasvim jedinstvena priča o brodolomu, ludilu i zlu u kojoj glavnu ulogu ima zločinac za koga se može reći da je u isto vreme i sjajan i nemilosrdan Kompanija je dobar roman mračnog sadržaja.“
Patrik Makgrat
„Putovanje jedrenjaka Batavija, ponosa holandske Istočnoindijske kompanije, koji se 1629. godine nasukao nedaleko od obala zapadne Australije, zajedno sa neprocenjivim teretom koji je nosio poslužilo je kao inspiracija za nastajanje ovog romana. U središtu je priča o putniku Jeronimusu Kornelisu, jeretiku i apotekaru koji, teran požudom i pohlepom, zadovoljstva nalazi u pobuni, silovanju, mučenju i ubijanju.
Između brodske olupine, putnika u samrtnom ropcu i blaga na morskom dnu, Kornelius svečano uvodi svoju hipnotičku harizmu da bi potčinio preživele. Tokom četrdeset dana koliko traje vladavina užasa i straha njegove žrtve će imati samo jednu želju – da su nestale zajedno sa brodom.
Veoma maštovita i savršeno oblikovana proza, Kompanija nam posredno govori da je Robinzon Kruso imao sreće što je jedini preživeo brodolom.“ Publishers Weekly
„Bolna razmišljanja o prirodi zla. Atmosfera je dočarana vrlo živopisno... Slike koje oduševljavaju... Ništa manje nego – veličanstveno.“ Milwaulkee Jurnal Sentinel
„Bret Iston Elis logoruje sa Gospodarem muva na Ostrvu s blagom...To je Kompanija... Izvanredan prvenac... Sjajna knjiga.“ Australian Book Review
„Stil Arabele Edž je odmeren i izražajan... Malo čitalaca će moći da odoli bogatstvu njenog izraza i mračnim čudima njene priče.“ Extra (Australija)
„Ne samo očaravajući istorijski roman nego i kritika morala višenacionalnih preduzeća i užasna slika zla.“ Ejdž (Melburn)
Apotekar Korenilus je oličenje zla i svega onog što samo đavo i njegovi sledbenici tj. partijski ili ideološki krugovi mogu da prirede čoveku, bilo na pustom ostrvu, koncentracionom logoru, uređenoj zajednici, ili u nekoj Mega- korporaciji širom planete. Iz svakog njegovog gesta i postupka su iskustva zlikovaca i zločinaca, a imam na momente utisak da je Makijaveli "malo dete" u odnosu na zloduha i jeretika u liku apotekara vođe male zajednice na pustom ostrvu. Po ko zna, koji put se otvara pitanje vođa i ludaka, koji u najtežim trenucima preuzimaju vođstvo u ekstremnim situacijama određene grupe ljudi, zajednice ili čitavog društva i koji se po običaju završavaju tragično sa ogromnim posledicama po ljude, koji su ih posredno birali ili podržali, a kada maske padnu, nema tako lakog povratka u normalu, a posledice su uvek katastrofalne. Ludak u liku apotekara ili glavnog vrhovnika ima oko sebe "legalno" izabrane članove Saveta,on ih postepeno uvodi u svet zla i zlikovaca i stvara oko sebe privid odlučivanja , nagrađivanja ili surovog kažnjavanja i obračunavanja sa neistomišljenicima ili najvrednijim delom društva, koji iole sumnjaju u dobrobit vođe (npr. tesar i njegov sin, kao graditelji). Kako ovo zvuči daleko vremenski i prostorno u romanu, ali i veoma poznato za mnoga novija događanja u našem okruženju i šire gledano. Sreća je što vođe po pravilu malo čitaju, jer bi ......
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.