Ovo je knjiga: koja sadrži jedanaest istinitih priča i neverovatnih ljudskih sudbina, a napisao ju je berlinski advokat i krivičar. U svetu i kod nas postoje knjige priča iz sudske prakse, ali u njima niti je tražena, niti očekivana istinska književna vrednost. Širahovi „Zločini“ su izuzetak. Pred čitaocem su izvrsne kratke priče, majstorski napisane, kakvih se ni Čehov ne bi postideo, u kojima se autor moćno i fascinantno suočava sa temom zločina i krivice, lavirintima ljudske duše i apsurdnošću života, ali i sa mogućnostima pravde i pravednosti u osuđivanju ljudskih postupaka. Tihi i odgovorni lekar koji nakon 40 godina braka istranžira svoju suprugu, sestra koja ubije brata iz ljubavi, mladić koji toliko voli devojku da bi je pojeo, čovek koga u Etiopiji celo selo pamti po dobru, a koji u Nemačkoj ne vidi drugi izlaz no da ,,nežno“ opljačka banku pištoljem-igračkom, jer može biti srećan i koristan samo u Etiopiji...
Šta je problem ove knjige? Da li pisci uopšte i zašto izmišljaju; ova knjiga još jednom postavlja to večno pitanje književnosti na koje nema odgovora. Širah ne izmišlja, ali misli, ponire, pita se, bira jednostavan ton i oneobičavajući ugao pripovedanja, i postiže iste, ako ne i snažnije efekte od pobornika i zatočnika mašte i neobjašnjivih čuda.
Prva rečenica glasi: „Fridhelm Fener je čitavog života bio lekar opšte prakse u Rotvajlu, 2.800 pacijenata godišnje, ordinacija u glavnoj ulici, predsedavajući Kulturnog društva 'Egipat', član kluba Lions, neosuđivan, bez ikakvih prestupa.“
Poslednje rečenice glase: „Mihalka me ponekad zove telefonom. I dalje mi govori da je srećan.“
Kada bi ova knjiga imala ukus: bio bi to ukus zatvorske memle i sredstava za dezinfekciju, jakih cigareta i prašnjave papirologije.
Pronađite slične knjige: „Hladnokrvno ubistvo“ Trumana Kapota.
Preporuka za čitanje: Na dva načina. Prvi je sa punom svešću o istinitosti priča, a drugi je kao da čitate dobre priče doživljavajući prave ljude kao književne junake. Razlike nema, zahvajujući Širahovom književnom umeću.
Autor: Ljiljana Šop
Izvor: Blic