U trenutku kada je teško pokloniti nekome svoje poverenje jer je korona virus i dalje nepoznanica i za medicinu, nova knjiga
Ridigera Dalkea nudi zanimljivu perspektivu. Poznati kiritičar jednostranosti i preterivanja školske medicine, Dalke nas u ovoj knjizi uči kako da dobrobit uzmemo u svoje ruke i kako da ojačamo svoj imunosisitem. Sve mere koje on predlaže ne pomažu samo u doba korone, već u svako dobra, u smislu zdravijeg i srećnijeg života koji čuva naš sistem imuniteta.
Iako na prvi pogled tanja knjiga od pređašnjih, među njenim koricama se nalazi mnoštvo izuzetno korisnih saveta, linkova, spiskova namirnica i različitih tehnika koje pomažu ljudskom telu u borbi sa infekcijama.
„Sve što može da se iskoristi za jačanje odbrambenog sistema organizma i za izgradnju vitalnog sistema imuniteta neophodno nam je i korisno“, piše Dalke i već na prvim stranicama nas upoznaje sa začinima, enzimima, lekovitim bobicama, korenjem, gljivama i algama koje pomažu organizmu da se bori sa infekcijama.
A onda, koliko god radikalno zvučalo, poziva nas da počnemo da praktikujemo post. Njegov predlog je racionalan, prilagođen savremenom čoveku i vrlo precizno nas upućuje kako da ga sprovedemo. Dalkeova je ideja da nam objasni da ne postoji izgovor, da možemo i da apsolutno treba da se posvetimo sopstvenom telu, pa i duši, mislima i relaksaciji, oslobađanju od straha i stresa koji su nam svima u ovom trenutku neophodni.
Svedoci smo ne samo pandemije virusa, već i pandemije straha, koji čini ljude poslušnim i podložnim. Zato nas Ridiger Dalke poziva da ne čučimo preplašeni kod kuće i čekamo spasonosnu vakcinu. Savetuje nas da iz ove loše situacije izvučemo najbolje, da se vratimo sebi. Za početak, kaže on: „Malo se opustite u miru, dobro se hranite, odmorite se i radite ono što vam pričinjava radost – i kod kuće bi trebalo da ima dosta takvih stvari“.
U epilogu knjige Dalke se pita da li je čovečanstvu bila potrebna ova teža lekcija da bi nešto naučilo, i daje odgovor da je očigledno u pitanju velika lekcija koju moramo da savladamo, ali i da je od davnina poznato da učenje čini čoveka srećnijim.
„Sada više ništa nije sigurno, a ja već dugo govorim da nije sigurno ništa osim promene.“
Na samom kraju knjige nalazi se spisak naučnih tekstova koji govore u prilog izuzetnim svojstvima namirnicama, lekovitim travama i začinima čija nam upotreba može pojačati zdravlje.
Ridiger Dalke je uvek za korak (ili više) ispred klasičnih metoda lečenja. Radi već više od trideset godina kao lekar, vodi seminare i piše knjige. Njegove knjige „
Bolest kao put“ i „
Bolest kao govor duše“ postavile su osnove jedne psihosomatike koja seže i u duhovnu dimenziju. Prevedene su na dvadeset osam jezika.
Ridiger Dalke je dva puta bio gost Beograda: godine 2013. na promociji knjige „Bolest kao put“, i 2017. na specijalnom predavanju. Za one koji bi želeli da saznaju više o ovom autoru, pozivamo vas da pogledate njegovo gostovanje u televizijskoj emisiji „Agape“ na
ovom linku.
Autor: Ivana Misirlić