Sa korica ove knjige posmatra vas reljef iz hrama boginje Hator u Denderi iz 4. veka p. n. e. na kojem drevni Egipćanin drži nešto što neodoljivo podseća na električnu svetiljku sa kablom, a na jednom drugom zidu iz Setijevog svetilišta vide se slike koje podsećaju na kola, helikoptere i leteće tanjire. Kako je to moguće? Ljudi su često sebi postavljali slično pitanje pokušavajući da objasne razne istorijske tajne koje se kose sa logikom i razumom. Upravo takve misterije iz prošlosti, ali i neke iz sadašnjosti, obrađuje
Pablo Martin Avila u „
Istorijskim enigmama“, ultraluksuznom, tvrdokoričenom, enciklopedijskom izdanju na premaznoj hartiji velikog formata, koji će vas oduševiti ne samo svojom raskošnom opremom već i nadasve intrigantnim sadržajem. Knjiga istražuje brojne zagonetne događaje i zbunjujuće misterije koje nas neprestano čude i zadivljuju i na koje nismo sasvim (ili uopšte) uspeli da nađemo odgovore i pored razvoja svemoćne nauke i napretka arheologije. Za neke od njih postoji jedan, za neke hiljadu i jedan, a za većinu nijedan odgovor.
Ljudski um oduvek je kopkalo ono što je nedokučivo i što obavijeno velom tajni izranja iz magle prošlosti zaokupljujući nam maštu sve do današnjih dana. Prevaljujući čitave kontinente i putujući od drevnog Egipta i Atlantide do Sahare, Mongolije, Indije, Engleske, Španije i Francuske, pa čak i do kosmosa, ova knjiga će se, između ostalog, dotaći i: velike piramide u Gizi, izgubljenog grada Inka Maču Pikčua, legende o zlatnom gradu Eldoradu, čuvenog Stounhendža, izgubljenog kontinenta Lemurije i zemlje Mu, Tutankamonovog prokletstva, čudovišta iz Loh Nesa, misterija Uskršnjeg ostrva i njegovog podmlađujućeg tla, Svetog grala i Isusovih relikvija, predanja o kralju Arturu, grobnice Džinkis-kana, Maja i Asteka, čuvene ruske ćilibarske sobe, snežnog čoveka, neobjašnjivih rupa u Sibiru koje se postepeno šire i na površinu izbacuju ostatke izumrlih i zaboravljenih životinjskih i biljnih vrsta, najskupljeg dijamanta na svetu Kohinura, Bermudskog trougla, pa na kraju čak i pitanja – da li smo sami u svemiru? Sve su ove enigme predstavljene hronološki, te služe i kao pokazatelj razvoja ljudskog znanja, pisma, umetnosti, religije, arhitekture i tehnologije, kao i trenutaka u kojima je dolazilo do prave eksplozije znanja i čudesnog napretka u oblasti nauke.
Od samih začetaka istorije čovek je bio fasciniran brojnim misterijama pokušavajući da im pristupi s racionalne tačke gledišta, ne bi li pronašao logično i prihvatljivo rešenje za ono što se oko njega odigrava. Međutim, uprkos velikom razvoju i dostignuću nauke, mi i dalje ne možemo baš sve da objasnimo, niti ćemo ikada moći. Kao što reče jednom Gregorio Maranjon – „možda će nauka rasvetliti mnoge činjenice koje su danas neobjašnjive, ali koliko god se pomerale granice znanja, pred nama će se uvek prostirati beskonačni svet misterija“.
Autor: Miroslav Bašić Palković