Dok je većina „normalnih“ rok zvezda, dosegavši vrh, samo nastojala da održi taj status uz sliku o sebi na kakvu je javnost već navikla, veliki vizionar, rok inovator i svestrani genije Dejvid Bouvi nikada nije mogao da se zamisli u takvom izdanju. Promene koje je unosio sa godinama i albumima, bile su briljantni nagoveštaji budućih trendova u muzici i modi, pa i društvenim kretanjima i poslovnim odnosima u šou biznisu i šire. Takva karijera je privukla brojne istraživače i spisatelje, velike Bouvijeve fanove, koji su u čak 17 knjiga pokušali da pojasne šta se događalo u njegovoj glavi iz ugla muzičke kritike, istorije umetnosti, sociologije i drugih disciplina. Ali, tek izdanje američkog novinara Marka Spica, prostog naziva „Bouvi: biografija“, uspeva da dočara i pojasni magični svet čuvenog rok kameleona. A recept je jednostavan: priča je o muzici, albumima i koncertima, i životu koji se pleo oko njih i samo zbog toga.
U trenutku kada je većina njegovih vršnjaka na rok sceni šezdesetih već uživala status legendi, Dejvid Bouvi se mučio tražeći recept za uspeh na liniji pomodnih bluz i folk trendova i sopstvene potrebe da pobegne iz skučenosti predgrađa za srednju klasu u posleratnom Londonu. Na uspeh će sačekati još koju godinu, sve dok, duboko uronjen u istraživanja muzike, književnosti i pozorišta, nije izmislio lik Zigija Stardasta, rok bića iz svemira u čiju se androginu sliku sam savršeno uklapao, i izgledom i stavovima moćnog marginalca. Konačno na vrhu, u opštoj pomami i histeriji, samo je za Bouvija mogao biti trenutak da se oprosti od Zigija i ode u drugu krajnost, da bi doskorašnji gospodar glama i spektakla brzo osvanuo kao klasična soul zvezda. Potom je usledila i čuvena selidba u Berlin, kada su nastali neki od albuma koji će inspirisati nadolazeći novi talas, da bi u osamdesetima sav talenat i iskustvo usmerio ka sticanju statusa jake i skupe koncertne atrakcije. I tako do danas, kada se dekadentni genije u sedmoj deceniji konačno skrasio kao „obična“ rok zvezda i porodičan čovek.
Gradeći i održavajući svoju karijeru, Bouvi je uspevao da podigne i još poneku, usputnim saradnicima kao što su genijalni producenti Toni Viskonti i Brajan Ino, gitarista Stiv Rej Von ili stari saputnik u poročnosti Igi Pop, kojeg je digao iz blata i udahnuo mu novi život. Spicova knjiga nije propustila ni jednu od ovih i čitavog niza drugih sličnih epizoda, duboko uranjajući u mitologiju i klasična mesta rok istorije, posebno istražujući i baveći se uslovima nastanka pesama i albuma, koji su, uz druge moćne segmente Bouvijevog opusa, ipak njegovo najveće blago i zaveštanje za večnost.
Autor: Zlatomir Gajić
Izvor: Dnevnik