Uskoro će se u izdanju Lagune naći treće izdanje romana „Jedro nade“, štampano u tiražu od 2.000 primeraka, i osmo izdanje nagrađivane knjige „Lutajući bokelj“. Posle velikog uspeha knjiga „Lutajući Bokelj“ i „Prugastoplave storije“ u kojima je Nikola Malović nudio svoje viđenje Mediterana, ovog puta pred čitaocima je roman u kome je Google evoluirao i govori o fenomenu najpoznatijeg, najseksualnijeg i najavanturističkijeg modnog dezena na svetu, a to je mornarska majica – koja je ujedno i vojna uniforma u svim mornaricama.
„Roman je poput broda koji stoji u mestu, a radnja mu se dešava u Perastu, koji je bukvalno natopljen nautikom i sve što ima i što je sagradio kao baroknu bajku potiče iz prugastoplavog mornarskog dukata", kaže autor romana o pokušaju da se u uspavanom dragulju Boke obnovi tradicionalna proizvodnja plavo-belih prugastih mornarskih majica.
U romanu „Jedro nade“ Malović povezuje istoriju Perasta i majice sa plavo-belim prugama, koja je postala globalni brend.
„Napisao sam roman o istorijskom razvitku mornarske majice koja je na Mediteranu mnogo više od elementarnog komada garderobe. Radnja je smeštena u barokni i bajkoviti Perast, grad koji je sve što ima stekao na moru. Finale „Jedro nade“ doživljava u proučenom kazivanju da je najpoznatiji moreplovac svih vremena Kristifor Kolumbo najverovatnije bio poreklom Jevrej“, zaključuje Malović.
Posle tri meseca od objavljivanja „Jedro nade“ doživljava treće izdanje, a na Sajmu knjiga u Herceg Novom bilo je najprodavaniji naslov. To nije neočekivano, budući da se radi o obimnom sistemu koji se otima tumačenju. Dvadeset četiri ključna pojma su: mornarska majica, Boka Kotorska, svetska moda, Perast, Sv. Nikola, brod, Google, vino, more, Mediteran, Kolumbo, hemijski tragovi na nebu, Jevreji, narandže, barok, Rusija, Kina, rat, pčele, muškarac, žena, ljubav, smrt, Bog. U roman koji je pisao šest godina Malović je utkao logiku baroka, primorskog načina života, katoličke kraljeve, Jevreje i otkriće Amerike.
Nikola Malović je dobitnik priznanja „Borislav Pekić“, „Laza Kostić“, „Majstorsko pismo“, „Lazar Komarčić“ i Oktobarske nagrade grada Herceg Novog.