Laguna - Bukmarker - Treba da sredite svoj život? Tara Šuster, ima korisne savete za vas - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Treba da sredite svoj život? Tara Šuster, ima korisne savete za vas

Na svoj 25. rođendan, Tara Šuster je uveče pozvala pijana svog psihijatra. „Tara, opet je dr Goldstajn. Pokušavam da te nađem. Slušaj, uskoro idem da legnem ali hoću da mi se javiš. Okej? Brinem se. Stvarno, stvarno se brinem“, glasile su poruke od njenog doktora sledećeg jutra. Šusterova je bila šokirana i postiđena, ali je to shvatila kao poziv na otrežnjenje, uvid da će morati da odbaci svoje nesigurnosti, svoju destruktivnost i sumnje u sebe kako bi napredovala.

„Bila sam na samom dnu sa 25 godina i odlučila sam da se prevaspitam“, kaže direktorka kanala Comedy Central, skoro deset godina kasnije. Trenutno potpredsednica za talente i programiranje, Šusterova je odbacila svoju hronično anksioznu ličnost zavisnu od lekova, osmišljavajući rituale i dnevne navike i stako stekla samosvest neophodnu za napredak u karijeri – i dovela svoj život u red. Ove navike se nalaze na stranicama njene prve knjige, „Kupi sebi te proklete ljiljane, i svi ostali saveti da sredite svoj život od nekoga ko je to već prošao“. Knjiga je napisana urnebesno iskreno, i čitaćete je kao da vam je Tara najbolja drugarica koja vas podseća da budete fini prema sebi.

„Više nisam pisala očajnički pokušavajući da spasem sebe“, kaže ona. „Kad sam se tako osećala nisam znala šta da radim. Pokušavala sam da sve svoje metode brige o sebi usmerim na konkretan problem… Pitala sam prijatelje za savet. Čitala sam memoare odraslih osoba kojima sam se divila (Stiv Martin, Šeril Strejd, Maja Andželou) da vidim šta su radili kad su osetili da im život crpi snagu. Otkrila sam da se svuda provlači ideja da svako ima kreativni 'bunar' koji uvek mora biti pun...“

Šusterova deli svoju priču i tehnike koje je razvila. Knjiga je podeljena na tri dela, sa fokusom na vaš um, telo i odnose, sa spiskovima, savetima i predlozima koje možete da usvojite u svakom poglavlju.

„Dok sam učila da volim sebe i da izgradim samopouzdanje, mora da sam to pokazivala ljudima u mojoj blizini, što je prilično korisno u korporativnom okruženju. Ako mislite da je briga o sebi samo prazna priča, mogu vam reći da je veoma dobra za karijeru“, kaže ona. „Ako vam je potreban razlog, ako ne zbog sebe, uradite to zbog posla. Dobro je za posao.“

Ovde Šusterova navodi zadatke koji su najviše uticali na nju (uključujući povezivanje sa svojim „Opra-umom“), i kako i vi to možete da uradite:

Pokušajte da svakodnevno vodite dnevnik

„Dnevnik nije mesto na kome ćete zapisivati svakodnevne događaje iz svog života... Ovde posao počinje tako što zapisujete i istražujete ono što vam smeta, što sanjate i što ćete sada ostvariti. Kad svoje misli pravo iz glave stavljate na papir, imate šansu da se pozabavite svojim brigama, udahnete glas svojim snovima, vidite postoje li obrasci ponašanja koji vas ometaju.“

Odakle se uopšte počinje?

„Ako počnete da pišete, „Nemam dečka“, „Nemam posao koji želim“, „Nemam ravan stomak“, pišite o onome što STVARNO imate. „Imam divne prijatelje“, „Imam sveću koja me čini srećnom“, „Imam novac u banci i imam šta da jedem“. Tako ćete se osećati bolje i posmatrajući stvari iz drugačije perspektive primećivaćete ono što zaista imate. Svaki. Bogovetni. Put.“
 
Napravite svakodnevni spisak zahvalnosti, čak i ako je besmislen.

Glavni deo knjige je pitanje: Kako biti samosvesniji. Pravljenje spiska zahvalnosti vas tera da zastanete, osvrnete se na svoj život i pronađete nešto na čemu potencijalno možete da budete zahvalni, čak i ako to niste trenutno. Kad imate listu zahvalnosti, možete da vidite popis blagoslova i priznati da u svom životu imate mnogo više ljubavi, dobrote, DIVNIH prijatnih stvari nego što ste ikad bili svesni. Zahvalnost preokreće narativ 'Ja nisam dovoljna' ili 'Ja nemam dovoljno' i pokazuje vam, na papiru, koliko dobrog zaista imate u sebi i oko sebe.“

Smatrajte vežbanje ritualom za mozak.

„Vežbanje je teško. Ostati bez daha je bolno. Međutim, vežbanje me spasava vrtloga u mojoj glavi. Ono je meditacija u pokretu koja me tera da osetim svoje telo, budem svesna i da se usredsredim na cilj: samo istrči za danas.
Ako vežbate redovno, BIĆETE srećniji. Zato prestanite da se žalite, verujte mi i pokušajte.“

Prestanite da vređate sebe.

„Da li imate Ne-prijateljicu u sebi? Nekog ko tačno zna kako da vam zabode nož kritike u stomak?

Kad sledeći put čujete taj glas, umesto da na njega ne obraćate pažnju – ili, još gore, da poverujete u ono što govori – probajte da zapišete optužbe koje čujete. Zatim, pozivajući se posebno na svaku tvrdnju svog unutrašnjeg kritičara, napišite zašto tačno nije u pravu.“

Izvor: parade.com
Prevod: Đorđe Radusin


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
predstavljena pesnička zbirka u lavirintu  laguna knjige Predstavljena pesnička zbirka „U lavirintu“
19.04.2024.
Nova zbirka poezije Igora Mirovića predstavljena je 18. aprila u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC.   Pored autora, o knjizi su govorili prof. dr Zoran Đerić i prof. dr Aleksandar Je...
više
ema jarlet o orionu i mraku slikovnice i večernje nebo su oduvek bili deo mog života laguna knjige Ema Jarlet o „Orionu i Mraku“: Slikovnice i večernje nebo su oduvek bili deo mog života
19.04.2024.
Autorka hita „Orion i Mrak“ Ema Jarlet otkriva svoju opsesiju mrakom, kako nastaju priče i junaci koje ilustruje i u kome je pronašla inspiraciju za svoje čarobne slikovnice koje nakon objavljivanja n...
više
rastislav durman o novoj knjizi ona bića koja nisu sića  laguna knjige Rastislav Durman o novoj knjizi „Ona bića koja nisu sića“
19.04.2024.
„Ona bića koja nisu sića“ nova je knjiga evropskih bajki koju je priredio novosadski autor Rastislav Durman. Pisac za decu i odrasle poslednjih godina posvetio se prikupljanju bajki sa svih evropskih ...
više
prikaz knjige vladalac nikola makijavelija uputstvo za rukovanje državom laguna knjige Prikaz knjige „Vladalac“ Nikola Makijavelija: Uputstvo za rukovanje državom
19.04.2024.
„Ne zna se ko pije, a ko plaća“ najbolji je iskaz o situaciji u renesansnoj Italiji. U svakom njenom kutku sram, zločin i samovlašće bili su deviza. Zločin? Stvar službene dužnosti. Ubistvo? Oblik dru...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.