U nedelju 22. oktobra u prostorijama Muzeja knjiga „Adligat“ u Beogradu dodeljena je novoustanovljena nagrada „Luna Virino“ za literarno stvaralaštvo književnica (
virino – žena na esperanto jeziku), a prva laureatkinja je američka spisateljica i rođena Beograđanka
Tea Obreht.
Nagradu dodeljuje Udruženje za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat i Modna kuća Luna na inicijativu Udruženja književnika Srbije. Dodelom nagrade zatvoreni su jubilarni šezdeseti Međunarodni beogradski susreti književnika na kojima je učestvovalo dvadeset književnika iz osamnaest zemalja. U sastavu žirija bili su Aleksandra Mihajlović (predsednica), Miloš Janković, Viktor Lazić i Gordana Vlajić.
U obrazloženju za dodelu nagrade stoji da je žiri tragao za rukopisom koji je tematski shvatljiv na svim meridijanima, za rukopisom koji ne ignoriše tradiciju, ali ni ne koketira sa nemuštom komercijalizacijom, koji oživljava mit i razgaljuje čitaočev um svojom kreativnošću. „Tako smo došli do ’
Tigrove žene’ i ’
Unutrašnjosti’, dva romana koje je za srpsku čitalačku publiku prevela i objavila Laguna, a u najavi je i saradnja na trećem romanu“, rekla je članica žirija i sekretarka Odbora za međunarodnu saradnju u Udruženju književnika Srbije profesorka Aleksandra Mihajlović. „Složićemo se da svet još uvek nije dosegao ravnopravnost. Adligat i Luna Virino su tragali za rukopisom kakav je spisateljski narativ Tee Obreht, koji ne prozivajući mizoginstvo afirmiše jednakost; koji ne podstiče agresivni feminizam – već promoviše snagu žene“, dodala je Gordana Vlajić, članica petočlanog žirija i zamenica predsednika UKS-a.
Nadovezavši se na obrazloženje, publiku i pobednicu je pozdravila i Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, ističući značaj kontinuiteta u afirmaciji književnog stvaralaštva ženskih autorki, kao i radost zbog novoustanovljene nagrade.
Tea Obreht je rođena u Beogradu, a u Sjedinjenim Američkim Državama živi od svoje dvanaeste godine. Njene radove objavljivali su Njujorker, Atlantik, Harpers i Gardijan, a uključena je i u antologije „Najbolje američke kratke priče“. Njujorker ju je uvrstio među dvadeset najboljih američkih pisaca mlađih od četrdeset godina, kao i u listu „5 ispod 35“ Nacionalne fondacije za knjigu. Dobitnik je nagrade „Orindž“ kao najbolje žensko pero 2011. za roman „Tigrova žena“, nakon kojeg je usledio roman „Unutrašnjost“.
Obrehtova je dirljivim govorom zahvalila na ukazanoj časti, najavivši skorašnji izlazak trećeg, a ubrzo i četvrtog romana.