Retki su pisci u novijoj istoriji srpske književne scene, koji su u svojim delima imali hrabrosti, načina i stila da osvetle mračne dubine naše prošlosti, objasne ih i povežu sa vremenom u kome živimo. Još manje je onih koji su svojim književnim talentom uspeli da objasne usud srpske državne, političke i kulturne matrice, koja se ponavlja kroz vekove u raznim oblicima ali uvek sa istim dramatičnim ishodom.
Izuzetno talentovanom srpskom piscu mlađe generacije, Slaviši Pavloviću (Ljubovija, 1982), to je pošlo za rukom u njegovim romanima. Daleko iskoračivši izvan već viđenih spisateljskih klišea, Pavlović se bavi kontinuitetom srpskih nesreća ali i veličanstvenih uzdignuća, tako svojstvena narodu zaglavljenom na raskršću svetova, na sred Balkana, između Orijenta i Zapada.
Do sada je objavio romane Zavet (2010), Nema šanse da ne uspem (2012 ), Zavet heroja (2014), Apisov apostol (2016) i zbirku poezije Osvit večnosti (2014). Roman “Zavet heroja”, preveden je na ruski i objavljen povodom obeležavanja stogodišnjice Velikog rata u Ruskoj Federaciji. Predgovor za ovo izdanje napisao je Sergej Nariškin, predsednik Državne dume Rusije.
Novi roman Slaviše Pavlovića, “Apisov apostol”, takođe u izdanju “Lagune” kao i “Zavet heroja” , govori o kontinuitetu tajne organizacije “Crna ruka” i legendi prema kojoj je streljanje harizmatičnog vođe pukovnika Dragutina Dimitrijevića - Apisa, koji je predvodio Majski prevrat 1903, i svrgavanje dinastije Obrenovića, bilo inscenirano, te da su on i druge vodeće ličnosti ovog pokreta sklonjene u Ameriku.
Ispisujući ovu paralelnu istoriju, nikad završenu priču o zaverenicima iz 1903, Pavlović gradi i živopisne likove i situacije, na način koji ne zaostaje za najboljim književnim ostvarenjima na srpskom jeziku.
Svakako ne treba zaboraviti da je ovaj daroviti pisac, koji gradi svoju veliku književnu karijeru sjajnim delima, i društveno veoma aktivna ličnost. Tako je, na poziv Ruskog istorijskog društva i Asocijacije „Francusko-ruski dijalog” učestvovao i na više međunarodnih naučno-istorijskih skupova posvećenih Prvom svetskom ratu. Godinama se bavi novinarstvom. Bio je glavni i odgovorni urednik magazina ReStart, autor i voditelj emisije Klub književnika. Pisao je za magazin Sofia , ruski list Jugoslovo, Vodič za život, Srpski glas... Danas je autor emisije Na raskršću (TV Hram). Učesnik je Međunarodne konferencije mladih novinara Evrope i Azije „Krim. Pogled iz drugog ugla ”, održane u Jalti i Sevastopolju 2015. godine.
Autor: Nikola Vlahović
Izvor: Tabloid