Posle nešto duže pauze ponovo se pojavio novi, kraći roman „
Strelac“ jednog od najpopularnijih književnika na svetu – Brazilca
Paula Koelja (1947), što je obradovalo verne čitaoce njegovih knjiga.
Koeljo je rođen u Rio de Žaneiru u veoma skromnoj porodici. Od najranije mladosti je želeo da postane pisac, ali su ga roditelji slali na psihijatrijsko lečenje da se odrekne te fascinacije jer su mu želeli drugačiju karijeru pošto se u Brazilu nije moglo živeti od pisanja.
Duh pobune odredio je Koeljovu mladost. Bio je hipik, pisao pesme za nekolicinu brazilskih pop pevača. Zaposlio se kao novinar, proučavao magiju i okultizam i prešao 830 kilometara peške da bi stigao kao hodočasnik do španskog svetilišta Santjago di Kampostela.
Po povratku u Brazil napisao je knjigu „
Dnevnik jednog čarobnjaka“ koja je postala hit u Brazilu. Tako je započela Koeljova literarna karijera, kada je imao već 36 godina.
Nakon „
Alhemičara“, koji mu je doneo internacionalnu slavu 1988. godine, napisao je još 16 knjiga.
Deset godina sva njegova dela su zauzimala najviša mesta na listama bestselera širom sveta. Francuski magazin Lir ga je marta 1999. proglasio za najprodavanijeg pisca sveta. Do sada je preveden na 80 jezika i knjige su mu objavljene u 170 zemalja, a prodate su u tiražu od 195 miliona primeraka. Prema anketi Bi-Bi-Sija (2003), roman „Alhemičar“ svrstan je među 100 najomiljenijih dela svih vremena, a kritičari hvale njegovu poetiku, realističnost i filozofski stil. Koeljova dela su podobijala sva moguća svetska priznanja. Jedan je od 15 najpopularnijih pisaca na svetu, a njegova dela i u Srbiji ubrajaju među najčitanije strane knjige.
Jedan od značajnih uspeha bio je njegov odlazak u Iran, u koji je bio pozvan kao prvi nemuslimanski pisac da posle Iranske revolucije dođe na razmenu ideja. Član je Brazilske akademije književnosti od 2002. godine, a Njujork tajms je napisao da su njegove knjige imale „presudan uticaj na milione ljudi“. Pored knjiga, Koeljo piše nedeljne kolumne u mnogim magazinima u kojima se obraća ne našem razumu, već srcu.
„Kad pišem knjigu, pišem je sebi jer pokušavam da odgovorim na pitanja koja sam postavljao sebi tokom celog života“, izjavio je pisac u jednom intervjuu.
Njegova najnovija knjiga „Strelac“, sa prelepim ilustracijama umetnice Eve Elert, priča je o povučenom drvodelji Tecuji, nekada slavnom strelcu koga je posle dugotrajnog traženja našao neimenovani stranac da bi naučio njegove veštine. Tecuja, vrhunski majstor streličarstva, u stvari je sam Koeljo jer se neko vreme i sam bavio lukom i strelom. Knjiga ima 13 poglavlja, a svako pruža neki mudri savet kako da se usavrši streličarska veština. Stranac odlazi, a Tecuja svoje umeće prenosi na dečaka koji ga je posmatrao.
„U dobro poznatoj tradiciji, Koeljo u ’Strelcu’ pruža savete za život kroz izmišljenu priču, naglašavajući komponente kao što su mudrost, posvećenost i strast“, zaključak je prevoditeljke romana Dunje Lozuk koji možete pročitati
ovde.
Autor: Vera Kondev
Izvor: Fakti